şükela:  tümü | bugün
  • yakupyan apartmanı ile gönlümde taht kurmuş ala el-asvani'nin 2013'de yazdığı, 2017'de de maya kitap tarafından türkçeye çevrilmiş kitabı.

kitabı okumaya ilk başladığımda murakami kitabı okuyormuşum gibi geldi. ikinci bölümde ayy ne oluyor ya ahmet ümit mi bu dedim, ilk 20-30 sayfadan sonra galiba bir rus klasiği okuyorum dedim. ilk başta yaşadığım bütün bu kafa karışıklığına rağmen kitap mükemmeldi. yakupyan apartmanı kadar olmasa bile bayıldım bu kitaba.

kitap, ellerindeki mal varlığını kaybedince kahire'ye göç etmek zorunda kalmış gaafar ailesi ve onun etrafında gelişen olayları konu alıyor. kitapta yaşanan olaylar hangi dönemde ve hangi ülkede yaşanırsa yaşansın değişmeyecek şeylerden oluşuyor. işte tam da bu yüzden çok güzel bir kitap.

bu tarz kitaplar okuduğumda koşa koşa mısır'a gidesim geliyor, sanki ömrümün sonuna kadar orada yaşasam mutlu olacakmışım gibi.

not: maya kitap kitabın arka kısmına yazmaması gereken bir şeyi yazmış. kitapların arka kısımlarını asla okumadığım için bir kere daha mutlu oldum. 400 sayfalık bir kitabın 200. sayfa civarlarında olan bir olayı kitabın arkasına yazamazsınız. nasıl bir mantıkla böyle bir şeyi yapıyorlar anlamak gerçekten çok zor.