şükela:  tümü | bugün
 • içinde yüksek sesle korkutma çabası yok, gereksiz efektler yok fakat ortada sonuna kadar sizi ayakta tutan, merak ettiren ve tüylerinizi diken diken eden bir hikaye var. düşük bütçeli bir yapım. 2 kişi, 1 ceset ve tek mekan. bir film seyirciyi nasıl avucuna alır, izleyin görün
 • 99 dakikalık muazzam bir bulmaca. uzun zamandır sadece adı korku - gerilim olan klişe çorbası filmlerden sonra bünyem için aranan kan oldu diyebilirim. birkaç kelam etmek gerekirse:

  --- spoiler ---

  film için seçilen isim mükemmel. 'jane doe' kimliği belirsiz ölüler için kullanıldığı gibi kullanılması için kimliği belirsiz kişinin ölü olması şart da değil!! korku filmlerinde insanın canını sıkan, doğa üstü güç neden bunlarla oynuyor da öldürmüyor? sorusuna mantığa uydurarak takdirimi kazanmaları ayrı bir güzellik. andré øvredal isimli yönetmenin oldukça düşük bir bütçeyle estonya'dan böyle filmi çıkartması kıskanılası. jane doe' yu canlandıran ya da her ne yaptıysa onu yapan kızımız
  olwen catherine kelly'nin ölüsünün dirisinden çok daha güzel olması da şaşırtıcı.

  --- spoiler ---

  uygun şartlar altında izlenirse kesinlikle amacına ulaşıp gerginlik yaratacağını düşünüyorum.
 • son zamanların en iyi korku-gerilim filmlerinden. ikincisi gayette güzel olur diye düşünüyorum, umarım 2018 gibi çıkar. tabi muhtemelen bu sefer hollywood prodüksiyonu olur kanaatimce. ligths out, ring de öyle olmuştu netekim.
 • çok korku filmleri müptelası biri değiliz lakin it follows'tan sonra, son 1 sene içinde izlediğim ikinci en güzel horror idi.
  edindirdiği merak özellikle son yarım saate kadar gayet verimli süregidiyor. ama son çeyrekte gittikçe yükselen gerilimin ve merak uyandırmanın dozu birazcık yavaşlıyor.
  her şeye rağmen, güzel bir senaryo, akıcı bir işleyiş, acaba mevzuu nereye varacak merağı falan, güzel bir gerilim yaşadık şükür...
 • yorumları okuyunca acaba neremle izledim diye düşündüren film. iyi bir konu, güzel bir başlangıç, ancak gittikçe suyunun suyu klişelere boğulan zaman kaybı bir film olarak tanımlıyorum kendisini.

  --- spoiler ---

  evet, çıkış noktası gayet iyi. otopsi sürdükçe baba oğulu adım adım şaşırtacak bulgularla gizemini arttırması, "lan yoksa yılın en iyi gerilimlerinden birini mi izliyorum" noktasına getirdi. lütfen işi fantastik, paranormal olaylara, cin, şeytan zombi saçmalıklarına bulamasınlar dedim. gerçekle bağını koparmasın, kızın vücudundan elde ettiklerini tecrübeleriyle, kitaplarıyla, anılarıyla birleştirip cinayeti çözsünler istedim. bunu çok iyi yazabilecek bir sürü dizi senaristi mevcut.

  ama ne zaman ki radyo kanalları kendi kendine değişmeye, ışıklar yanıp sönmeye başladı, korktuğum başıma geldi. ondan sonra gelsin dirilen ölüler, gitsin ekranı yaran karaltılar. kapı aralığından bakarken birden bö yapan kadavra, ortamda bulunan bir hayvanın telef olması, yine ortama gelen başka birinin (ki bu defa polis değil, çocuğun kız arkadaşı) öldürülmesi gibi sürüyle ezber sahne birbirini izliyor. telefon çekmeme sahnesi bile var daha ne? baba oğul resmen bok yoluna gitmiş. belki de en klişe olmayan tarafı, iki başrolden biri olan emile hirsch'in canlandırdığı oğulun merdiven boşluğuna düşüp ölmek gibi saçma bir sona kavuşması herhalde.

  --- spoiler ---

  netice olarak illa izleyeceğim diyeni durduracak halimiz yok. ama henüz izlemediyseniz ispanyol yapımı el cuerpo dururken şu filme harcanana dakikalara acırım. zaten bitince keşke bunun yerine el cuerpo'yu bir kez daha izleseydim dedim.
 • türüne göre gayet başarılı bir film.
  tam tadında gore sahneleri bile var diyebilirim.
  şahsi puanım 7/10.
 • tavsiye edeceğim korku-gerilim filmleri listeme girmeyi başarmıştır. ortalamanın üzerinde başarılı bir film bence. rahatsız edici ve ciddi anlamda geren sahneler yanında ufak tefek klişeler yok değil ancak benden geçer not aldı. 2016'nın aklımda kalacak bir kaç korku-gerilim filminden biri.
 • --- spoiler ---

  muhteşem başlayan ancak bunu sürdüremeyen bir film. hatta ilk üçte ikilik kısım çok güzel. daha önce bin tane çekilmişinin tekrarı olan son kısmı izleme zahmetinde bulunmaya gerek yok. ancak son kısımda baba ve oğulun karmaşık bir bulmacayı beraber çözdüklerini hayal edince güzel oluyor. ulen öcü böcü işine girecektiniz madem bari jumanji'deki gibi bir hayal gücü bir puzzle bir sürünceme olaydı. 5/10
  --- spoiler ---

  --- [spoiler] reddit'te gördüğüm teori ---

  jane doe'nin baba ve oğlun halüsinasyon görmesini sağladığını düşünüyorum. filmin başındaki cinayet mahallinde polisler kurbanların birbirini öldürmüş olabileceğini söylüyordu. yine ilk sahnedeki kurbanların evden kaçmaya çalıştıkları da ima edilmişti. bu önemli çünkü austin ve babası da selden dolayı kapana kısıldıklarını düşünmüşlerdi. ancak filmin sonunda radyoda dört gündür güneşli bir hava olduğu söyleniyordu. jane doe'yi kestiklerini de düşünmüyorum. bu durumda jane doe'nin new england kökenli bir cadı olduğuna dair ipuçlarının tamamını kendilerinin kurguladığını söyleyebiliriz. son olaral austin ve babası cinayetleri işleyen kişilerdi diyebiliriz. baba kızı öldürüyor, austin de babasını. jane doe ya da ölülerin doğrudan zarar verdiğine dair kanıt yok. austin ve babasının ölülerle doğrudan fiziksel temasları da yok. auistin ve babası jane doe'nin sebep olduğu bir halüsinasyonun etkisiyle çıldırıyorlar. şunu da eklemek istiyorum, son sahnede yere düşmüş kamerayı görüyoruz. polisler videoyu izlediklerinde jane doe'ye hiç dokunulmadığına bununla birlikte baba ve oğulun çılgın davranışlar sergilediklerine şahit olacaklardır.

  buna ek olarak austin'in kız arkadaşının morga hiç gitmediğini de ekleyebiliriz. son sahnede evden sadece 2 ceset çıkarılıyor ve polislerin de kızdan söz ettiği yok.

  tabii ki buradan her şeyin kurmaca olduğu sonucu çıkmaz. çıkan sonuç jane doe'nun manipülasyon yeteneğine sahip gerçek şeytansı bir cadı olduğu.

  --- [spoiler] reddit'te gördüğüm teori ---
 • başlangıcını güzel yapan lakin sonrası yine klasik mitlere bağlanmış korku filmi.
  konu çok daha ilgi çekici yerlere götürülüp, karakterlerle bir bağ oluşturulabilmesi açısından, derinlik katabilecek flashbackler yapılabilirdi aslında.
  başrolde brian cox ile emile hirsch in performansı gayet başarılıydı halbuki...

  imdb si 7 olunca hele ki bir korku filmi için haliyle bir beklenti içerisine giriyorsunuz.

  - spoiler -
  korku filmlerindeki fix tüm karakterlerin katledilmesi ki arada acınıp biri sağ bırakılır bazen... sürekli birilerinin kim vurduya gitmesi, havanın kapalı veya fırtınalı olması, radyonun, aydınlatmaların sapıtması, hayalet kadın figürleri, voodoo bodoo büyüleri vs vs
  yeni bir şeyler üretmeyi geçtim en azından hikayelerde biraz olsun degişiklik yapılamaz mı? korku filmi izleyecez diye sürekli benzer sahnelerin varyasyonlarını görmek zorunda mıyız? nedir bu yıllardır bitmeyen konu kıtlığı? anlamış değilim.
  - spoiler -
 • kızın sondaki ifadesi, "hepinizin! ama hepinizin tek tek amına koyacağım!" şeklindeydi. ürperdim, saygı duydum.

  ----

  "kimliği belirsiz, genç bir kızın cesedine otopsi yapan baba ve oğul cesedin kimliğini bulmaya çalışır" şekliden bir ön özetle izlemeye başladığım, izlemeden önce içinde drama da barındıran küçük bir polisiye olacak herhalde diye düşündüğüm, ancak çok acayip bir konuyla karşıma çıkmış olan film.

  son zamanlarda izlediğim ve klişelerden ayrılıp, türe yeni bir bakış açısı getirmiş çok iyi bir gerilim filmiydi.

  --- spoiler ---

  normal bir insanın otopsisi yapılacak ve arkasından olay bir polisiyeye dönüşecek diye düşünürken, 29.dakikanın sonlarında diş ve taze kan ayrıntısıyla ipuçlarını birleştirince, gözlerim açıldı ve heyecanla, "vampir!" dedim... ama mideden çıkan ritüel bezi sonrası cadı olduğu açıkça ortaya çıktı. çok daha acayip bir konu yakalanabilirdi, ancak bu kadarı da iyiydi.

  devamı yapılacaksa, kendini tekrar eden bir film yerine, kızın otopsi evine gelene kadar yaşadıkları, yani bu olayın öncesi anlatılsın. izlenir.

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap