şükela:  tümü | bugün
 • bir korku filmi.
  demek ki daha kimse korkmamış fragmanından bile.

  http://www.imdb.com/title/tt2321549/
  http://io9.com/…reepy-horror-film-that-s-1505994122

  ben de daha izlemedim ama korkunçmuş. belki durdura durdura izlerim, alttan kare kare bakarak ilerlerim ya da. belki de hiç izlemem. belki de korkmazsanız izlerim. kimse korkmazsa.

  kare kare'den sonra gelen edit: http://i.imgur.com/p2e1eu3.png
 • korkunçlu çocuk masalı kitabı kahramanının -filmde- gerçek hayata fortlaması ve insanları korkutması temalı bir korku filmi sanırım.

  çocuklar hatta yetişkinler de korkar. bundan eminim de en son ne zaman korktuğunu hatırlamayan ben, yani yaşar usta korkar mıyım emin değilim.

  ama minimal afişi başarılı olmuş. sevdim. hatta fragmanını, sırf afişi ilgimi çektiği için izledim. işte afiş bu kadar önemli bu piyasada. afiş her şey.
 • türkiye'de gösterime girmesini umut ettiğim avustralya yapımı korku filmi. güzel bir fragman hazırlamışlar.
 • 33. istanbul film festivali kapsamında gösterilecektir.
 • festival'de izlediğim korku filmi. şizofreniyle gerçeklik arasında gidip gelen ve gerçeküstü öğelerden çok çocuk korkuları, ölüm ve yalnızlık üzerinden korkutmayı başaran bir aussi filmidir.
 • yönetmenin georges melies'e hayranlığını pek de saklamdığı film. nosferatu'ya da göndermeler yapılmıştır fakat pek de başarılı bir iş ortaya çıkmamıştır. evet güzel bir atmosfer yakalanmış, ama filmin temposuyla ilgili büyük problemleri var. bir de metin biraz zayıf geldi fakat vakit kaybı değildir, bir gece ansızın izlenebilir.

  afişi belki de filmin en iyi ögesidir.
 • imdb puanına aldanıp da gitmeyin bu filme. bokum gibi senaryo afedersin. hakkında yazmaya bile değmez. bu mevsim bi tane iyi korku filmi girmedi vizyona. ümidimi kışa sakladım.
 • beğenmediğim filmdir. beğenilecek hiçbir yönü de olduğunu düşünmüyorum açıkçası. hele o çocuğu gördükten sonra evli çiftler büyük ihtimalle çocuk yapma fikirlerini bir süre erteleyeceklerdir. o neydi lan öyle, evlat olsa sevilmez.

  --- spoiler ---

  filmin sonunda 'asmayalım da besleyelim mi?' sorusuna neden besleyelim diyerek karabasanla bir anda ev arkadaşı oldular anlamadım lan. farklılık yapıcaz derken saçmalamanın mantığı yok ki. yoksa ben çok önemli bir detay mı kaçırdım uyuklarken?

  --- spoiler ---

  edit : xcays aydınlattı sağolsun, filmin hakkını yemişim. affet beni jennifer kent!
 • yazı, eser hakkında spoiler içerir.

  jennifer kent ismini bir yerlere not etmek lazım. bu harika kadın yönetmen, korku sinemasına dikkate değer bir film sunuyor. the babadook bir dram filminde olması gereken tüm öğeleri alarak korku türüne monte ediyor. sıradan bir film olabilecekken, kent' in yönetmenliği ile film bir üst seviyeye çıkıyor. harika kadrajlarla, oldukça minimal bir yapıda seyreden film, akılda kalıcı bir etki yaratıyor.

  herkes kendi öcüsüyle yüzleşmeli. filmdeki anne karakterinin ve sorunlu çocuk karakterin ruh halleri gerilimi tırmandırıyor. aslında hiçbir şeyin normal olmadığı evde babadook adlı yaratığın ortaya çıkışı da sürpriz değil. çünkü babadook bir yaratıktan çok, birden fazla şeyi temsil eden bir oluşum. anne karakteri zaten kocasının ölümünü üzerinden atamamış, muhtemelen şizofreni seviyesinde ve çocuğunun da üzerinde yarattığı baskıyı kaldıramayan bir insan. çocuk ise babasızlığın da etkisiyle, annesine çok yüklenen, sosyal açıdan sorunlu ve kendi öcülerini yaratıp onları öldürme planları yapan küçük bir velet. bu durum annesine de sıçradığında, bir hikaye kitabındaki babadook karakteri gerçeğe bürünüyor. babadook anne için ölmüş kocasını temsil ederken, çocuk için annesini ondan koruması gereken bir yaratık oluveriyor. babasızlık, temel sıkıntı çocuk için gene orda. filmin ilerleyen anlarında da hayal ve gerçek birbirine karışıyor. sonda ise yüzleşmenin ardından gelen rahatlama var. çocuk ile anne olayı bir çözüme kavuşturuyor. öcülerini kabul edip, bodruma kapatıyorlar. anne yavrusunu koruma içgüdüsüyle hareket ederken, çocuk da annesiyle olan bağını güçlendiriyor.

  sembolik okuma bu filme ve finaline çok yakışıyor. ayrıca filmde korku türünden bir çok yapıma da göndermeler mevcut. bir de oyuncular essie davis ve daniel henshall' ı tebrik etmek lazım. gerçekten muazzam oynamışlar. essie (anne), bendenize fena halde
  rosemary's baby' deki mia farrow' u hatırlattı. daniel (çocuk) ise the shining' deki danny lloyd' u.
 • kizli erkekli ergen bir grubun birbirine kur yapmak icin her sahnede gulmesinden oturu en ufak korku ve gerilim duygusu yasayamadan izledigimiz filmdir.

  ancak imdb puanini kesinlikle haketmedigini soyleyebilirim.
hesabın var mı? giriş yap