• patinson yerine denzel washington olmalıydı. tüm batmanlar neden beyaz? yarasa hayvanının kendi zenci siz kim köpek sürekli beyaz adamları yarasa adamı yapıyorsunuz?

zenci batman adamı görene kadar protesto ediyorum filmleri.
  • normalde trailer falan pek heyecanlanmam ama harbi gaza getirdi.süper kahraman filmlerinde ciddiyet havası benim zaafiyetim gibi.
  • fragman güzel. şu dc dizilerine filmlerine olan heyecanım hiç bitmiyor. son filmi hayal kırıklığı olsa da yeni film yine de büyük heyecan yaratıyor.
  • hep karanlık tarz filmleri sevmişimdir. özellikle süper kahraman filmlerinde. marvel filmlerinde hep eksik gördüğüm konudur. dc'nin daha karanlık tonunu bu yüzden seviyorum. bu filmden de beklentim o yönde; karanlık ve psikolojik bir batman filmi. umarım öyle de olur.
  • sözlükte çok ciddi sayıda mensubu bulunan bir kitle var; gelenekçiler. yabancı forum, reddit tarzı yerlerde de bulabilirsiniz ama ekşide bu sayı inanılmaz. yeniliği, yeni bir yorumu, bir değişikliği kabul etmiyor adamlar. heath ledger, joker olarak çıkmadan önce "bu kim amuhagoyim" diyenler aynı zamanda joker filmi daha çıkmadan joaquin phoenix tercihine kıçıyla gülüyordu "ledger'ın joker'ı varken bu ne emenike" diye ama öyle bir tasvir, karakter gelişimi ve oyunculuk vardı ki "iyiydi ya ama yine de bla bla.." diyebildiler. kendilerini, hayal gücünü aynı kişilerle, sayılarla sınırlandıran insanlar bunlar. sanki hayatta her şey zirveye çıkmış da üzerine daha iyisi gelemezmiş. gelmeyen var ama bi o kadar da gelen var. böyleleriyle selamı bi kesin, bakın göreceksiniz hayatınızda bir şey eksilmeyecek.

fragmandaki batman, kısaca 2. yılı diye geçse de filme ve karaktere dair iyi ipuçları veriyor. atmosfer karanlık ama "ışıkları kapattım" karanlığı değil, depresif bi soğukluk var. benim hoşuma gitti. batman'in o milyarlarca insanın ezbere bildiği çocukluğu ve çat diye geçtiğimiz -en erken- 30'lu yaşlarındaki, "adalet zihniyetini" oturtmuş klasik batman'den uzakta bir izlenim bıraktı.

ilk duyduğumuz "something in the way ne alaka ki" dedik mi dedik ama burada tasvir edilen bruce wayne, 20'lerin başında, öfkeli ve depresif, yasaların getirdiği adaleti değil de kendi adaletini arayan bir genç. "i am vengeance" derken sanki 10 yumrukla adamı tahtalıköye yollamamış da bir bardak su içip gelmiş gibi bir hava var. kötü anlamda demiyorum, içinde birini ağız burun yamultunca geçecek bir öfkeden fazlası olan biri var burada.

söz konusu gençlik ve toyluk olunca bruce wayne karakterin kıyafeti, saçı gibi (bruce wayne saçı nasıl olursa olsun taranmıştır gençler ama joaquin phoenix'in joker'i gibi "fakir uzun saçı" değil de züppe uzun saçı gibi, artık her neyse) ayrıntılar karakterin karanlık tarafını iyi vurgulamış. kostümünün deyim yerindeyse daha beta'da olması, aracının modifiye bir araba olması, sığınağının göründüğü kadarıyla klasik bir batman'e göre "temel seviyede" olması gibi ayrıntılar da batman karakterinin de temeli atılmış ve gelişime açık (e sonuçta erken yılları) bir şekilde karşımıza çıkacağını gösteriyor.

şu emo muhabbetine iyi güldüm bu arada. 1237812 yıldır batman takip eden adamlar gözün etrafındaki siyahlığın kostümle beraber default geldiğini sanıyor. nihayet yönetmenin birisi bunun böyle olmadığını gösterdi. yoksa ekşici rivayetlere göre rüştü reçber'den etkilenmişler bu konuda.

robert pattinson tercihi iyi gibi duruyor. genç, tonlarca kas ile hantal değil de çevik duran, işin drama yönünü gayet iyi yansıtacağını düşündüğüm birisi ancak çene yapısı aşırı karakteristik duruyor. yani bir kişi de çıkıp "dur lan ben bu çeneyi tanıyorum" demiyor mu koca şehirde? belki de bu yüzden geceleri çıkıyor.* aynı şekilde colin farrell'dan danny de vito'yu aratmayacak bir performans geleceğinden adım gibi eminim, adam resmen bu rol için yaratılmış, bekleyin ve görün. bu arada bana göre şu durumda beğenmemek için cidden takıntılı olmak lazım. tamam kardeşim, beğenme, aç dark knight trilogy izle. yani bu film çıkınca onlar tarihe gömülmeyecek ki ama biraz bekle de bi film çıksın. sonra istersen beğenme, kime ne.

bu arada gordon'ın zenci olmasını netflix şeysine bağlamayı da doğru bulmuyorum. bu çizgi romanlar yazıldığında, özellikle amerika'da ırkçılık inanılmaz boyutlardaydı. şimdi çıkıp da gordon'ın zenci olması beni veya başkasını etkilemez ama gidip de batman'i gay yaparsanız orada bir durun kardeşim. ırkçılığa hayır diyorsunuz da avrupa'da sağ partilerin yükselişi devam ediyor mesela. sen her şeye gelenekçi yaklaştığın gibi ırkçılığa da böyle yaklaşmaya devam edersen bu yükseliş asla durmayacak. neyse, şu minik görselle noktalıyorum.
  • joker’e daha çok uyum sağlayacak cast seçimi patinson diyorlar. katılıyorum joker olsa daha iyi olurdu ama çizgi romanlardan ve izlediğim batman filmlerinden gördüğüm kadarıyla bence joker karakter olarak batman’in tam zıttı gibi gözükse de birebir aynılar yaşadıkları suça yönelimleri birebir aynı biri iyi tarafta biri kötü tarafta batman çok iyi bir kriminolog ama iyi bir suç analisti olmak için suçlu gibi düşünebilmek gerekir (bkz: criminal minds) patinson tercihini destekliyorum bakalım neler olacak ben şans verilmesi taraftarıyım
  • çocukluğumun en hayran olduğum süper kahramanı. karanlık atmosferini, deli karakterlerini ilgiyle izlerdim.
    bana diğer süper kahramanlar çok dandik, batman çok klas görünürdü.

fragmanda yine o karanlık atmosfer ilk anda yakaladı beni.
    nirvana şarkısı, fragmanı inanılmaz yükseltmiş.
    joker depresifliğine biraz bile yaklaşsalar yeter bana.

rob pattinson‘un en sevdiği süper kahraman da batman. kendini birkaç sene önce hiçbir süper kahraman filmine layık görmezken, batman için çabalamasını saygıyla karşılıyorum.
    eğer hazır hissetmeseydi asla bu rol için uğraşmazdı, bundan emin olabilirsiniz.

pattinson ilk twiligt filminden beri hayranı olduğum, hemen hemen her filmini sinemada izlediğim bir oyuncu. hatta tek oyuncu.
    adam oscar falan alsa bana teşekkür etmeli, o kadar vazgeçmedim kendisinden. türkiye fan clup başkanı olabilirim.

siz on beş yaşında ergenler olarak sadece ergen filminde oynadı diye adamı yerden yere vuracaksınız, biliyorum.
    fakat bu insan twilight filminden sonra, tamamen onu düşünülerek yazılmış fifthy shades of grey serisini, elinin tersiyle itti.
    guardians of the galaksy filmini yine aynı şekilde reddetti. gişe filmlerine pas vermedi adam yıllarca.

o dönemli popülaritesiyle onlarca boş beleş gişe filminde oynayıp milyon dolarlar kazanmak yerine, niye sadece indie filmlerde oynadı bu adam sizce?

cevap veriyorum:
    siz twilight’tan bahsetmeyin diye!
    ergen filmlerin aranılan yüzü olmayayım diye.

her filminde farklı bir rolle, başrol oynama kıstası bile olmadan yıllardır çabalıyor.
    şımarık ya da kaprisli değil.
    yeni dönem oyuncular rob’un kariyer planına ne kadar hayran kaldıklarından bahsediyor sürekli.

twilight filminde oynayan kaç oyuncu böyle bir
    gelişim gösterdi, kaçını hatırlıyorsunuz şimdilerde?
    kristen stewart bile bu adamı aldattıktan sonra kendine gelemedi, dağıttı gitti kız. overdosedan giderse şaşırmam.

her neyse,
    tenet vizyona girmek üzere,
    eylülde netflix filmi var, yine çok farklı bir rolde.
    indie yönetmenlerle çekeceği filmler hala takviminde.
    daha ne yapsın kendini geliştirmek için?
    kendisinin de üstüne basa basa komik ve saçma bulduğu twilight filmiyle -ki o dönem sevdik inkar etmeyin- anılmamak, iyi bir kariyer yapmak için çalışıyor.

ben o dönemler ne yaptığını henüz bilmeyen, çok da yetenekli bulmadığım bir oyuncu olduğunu düşünüyordum. kendisi de çok farkında değildi ne istediğinin. kariyer hırsı falan yoktu, sahip olduğu üne alışamamıştı, bocalıyordu, her röportajda kendisiyle dalga geçiyordu...son twiligt filmi de bitince hırslandı. hala da o hırsla tam gaz devam ediyor.

çok okuyan, yazan, müzik yapan, tanıyan herkesin tanıştığım en nazik insan, diye bahsettiği biri üstelik. zeki, iyi kalpli, çok mütevazi, çok çalışkan, çok kibar ve gerçekten kafası çalışan, düşünceli bir insan.
    bence böyle insanların başarılı olması gerekiyor.
    hırs küpü, kibirli, kötü kalpli insanlardan yeterince sıkılmadınız mı hala?
    bırakın biraz da iyiler kazansın.

film için yorumlarınızı da bence filmi izledikten sonraya bırakın.
    umarım film iyi olur.
    pattinson inanıyorum ki iyi bir batman olur.
    film bruce wayne‘in genç yıllarını, toy halini anlatacak. iyi bir wayne olacağına eminim, batman olacak kadar aksiyon gücü olduğundan şüpheliyim.

yine de en sevdiğim süper kahramanı, en sevdiğim oyuncunun oynaması beni ergenlik günlerime döndürüyor.
    bir yandan da inanılmaz gurur duyuyorum. bir oyuncuya sıfırdan yatırım yapıp, karşılığını fazlasıyla almak ne güzel.
    kendi küçük dünyamda güzel şeyler dönüyor en azından, dünyadan umudu çoktan kestim.
  • robert pattinson içinde eğreti durmuş sanki. ne bilim kostümde o yokmuş gibi hissettim. çenesi güçlü dursada yüzü halen belirli bir karakterin dışına çıkamıyormuş gibi. (bkz: edward) umarım bana öyle geliyordur.

çok farklı diyorlar. hollywood hikayesizlikten tom ve jerry i çekecek halde. artık tutulan bir hikayenin 500 versiyonu olacak gibi.
  • fragmanda çok fena se7en havası var. joker ağırlıkla taxi driver'ı base alıp gişeyi patlattı. batman de aynı şeyi yapabilir bende dc iyi yolda.
  • su anki tahmini cikis tarihi: 1 ekim 2021
    muziklerini 3 grammy odullu michael giacchino yapmis.

https://en.wikipedia.org/wiki/the_batman_(film)
hesabın var mı? giriş yap