şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • izlemiş biri olarak söylüyorum büyük hayal kırıklığı yaşatacak vasat film. adı dışında alaka sıfır batmanle. gün gelecek 30-40 yaşında koca koca adamlar “twilight edward”'ın filmi için fangirller gibi heyecanla bekleyecek deseler bu o kadar çakma entele rağmen ekşi için bile fazla absürt fazla ütopik olur derdim. şuan resmen bu ütopyayı yaşıyoruz. yazık size…
 • rotten tomatoes ve imdb'de karanlık tonlu, kasvetli, ciddi olmasından ve hatta kimsenin gülmemesinden* dolayı eleştirilmiş.*

  kısacası bir batman filmi, batman havası verdiği için eleştirilmiş.

  edit: bazı yorumlar. tweet
 • şu an new yorkda iki blok arkamda galası yapılıyor..
  işim olmaz..
 • gece hayvanı olarak bilinen yarasayı kendine sembol edinmiş, yarasa gibi simsiyah giyinen, * gece çalışan, dark knight denilen bir çizgi roman karakterini anlatan film.

  başrolde julie andrews oynamalı ve gotham binalarının çatılarında gündüz vakti şarkı söylemeliydi.

  ne demek karanlık bir film? ahlaksız pis herifler sizi.
 • son dönemde spiderman'den sonra en çok merak ettiğim film. ilk açıklandığında robert pattinson'a soğuk yaklaşmıştım yalnız trailer enfes duruyor. bileti 1 hafta önceden almıştım, hatta geçen hafta bile iyi seanslarda yer bulmak sıkıntıydı bilginize.
 • şu batman serisi 5 defa başa sardı hala heyecanla bekliyoruz diyenler var. konu bitti konu alooo tekrar çekiyorlar farklı oyuncularla.
  örümcek adamcılar da aynı bokun laciverti. önüne ne konsa yiyecek koyunlar olduktan sonra...
 • batman, spiderman ve superman başrol oyuncuları değişse bile konu itibarıyla hep aynı kalan vasat yapımlar. gelen batman filmi bu vasatlığı asamayacaktır. büyük ve yeni bir beklentiniz olmasın.
 • izlemek için salon tavsiyesi aradığım film.

  bulunduğum ilde hem imax hem starium (tr'deki tek 4k rgb lazer projektörlü salon) mevcut. normalde hep imax'e giderim ancak filmin cok karanlık olması ve cinemaximum'un projektör parlaklığını kısmasından dolayı biraz tedirginim.

  starium'u deneyimleyen veya tavsiyesi olan bir suser yesillendirebilirse sevinirim.
 • bu movie'nin opening scorelarini gayet satisfying buldum. bence pretty family-friendly ayrıca.

  artı how can i say dilinin kemiğini sikeyim in english?

  (bkz: konuşurken araya ingilizce sözcük sıkıştıran kişi)
 • hiçbir süper gücü olmayan batman, çizgi romanların en gerçekçi kahramanlarından biri olarak görülür. uçamaz veya gözlerinden lazer fırlatamaz. suçla mücadele hayali ve milyarlarca doları olan, travma geçirmiş basit bir adamdır.

  bu, onu hayal edilmesi en kolay süper kahraman yapmaktadır. ancak becoming batman: the possibility of a superhero'nun yazarı, nörobilimci ve dövüş sanatları uzmanı paul zehr'e göre, batman göründüğü kadar da sıradan biri değildir.

  ¦ fiziksel uygunluk
  batman gerçek biri olsaydı, gelmiş geçmiş en iyi atlet olurdu. zehr, "o bir nascar sürücüsü, süper güçlü bir dövüşçü, serbest tırmanma ve parkurda yetenekli bir akrobat" diyor. “ama tüm bu şeylerin ustası olmak imkansız. bir maraton koşucusunun halterciden farklı görünmesinin nedeni budur. fizyolojik düzeyde bu disiplinler sizi farklı yönlere çeker."

  zehr'e göre batman'in fiziksel yeteneğini kazanması neredeyse 18 yıl alacaktır ve bunu korumak için günde en az 4.000 kalori alması gerekir.

  ¦ yetenekler
  ancak bu 18 yıl sadece çalışmaktan ibaret olmayacaktır. batman kimseyi öldürmez ve silah kullanmaz. insanları ölümcül şekilde yaralamadan savaşmak çok fazla beceri ve eğitim gerektirir.

  zehr, “fizyolojik olarak stresli bir durumda olduğunuzda motor becerileriniz düşer” diyor. “batman, kazara birini öldürmesine yol açacak motor becerilerinden ödün vermeden mümkün olan en zorlu durumlarda performans göstermelidir. bu çok fazla çalışma gerektirir."

  ¦ yaralanmalar
  batman'i devirecek olan joker değil yaşadığı yaralanmalar olacaktır. zehr, “sürekli olarak dövüşen ve darbe alan biri var” diye açıklıyor. “binlerce küçük ve tekrar eden darbe sorunlara ve başarısızlığa yol açabilir."

  "muhtemelen tendinit, artrit ve kafa travmaları ile uğraşacaktır. sonunda kronik yaralanmalar yüzünden o kadar bitkin olacaktır ki artık rekabet edemeyecek hale gelecektir."

  giysisinin kendisini koruyacağını düşüneceksiniz ancak "kevlar yelek giyerken bile vurulmak kemiklerinizin kırılmasına yol açacaktır."

  ¦ uykusuzluk
  batman, gündüzleri milyarder playboy bruce wayne, geceleri yarasa gibi giyinen bir adamdır. bu, ona uyumak için vakit kalmaması anlamına geliyor. zehr, "uykusuz kişilerde bilişsel esneklikte azalma görülür" diyor. “eleştirel düşünme becerileri o kadar iyi olmaz ve hafıza sorunları yaşarlar.”

  batman gün içinde kısa bir uyku çekebilir ama bu sadece kısa vadeli bir strateji olur. zehr, “omuriliğin refleksler için uyarılabilirliği de dahil olmak üzere her türlü organ sistemi, gün ışığına dayalı sirkadiyen ritimlere bağlıdır” diyor. "bizler hayvanız ve hayvan olarak hava karardığında uyumamız gerekir."

  ¦ kimliğini gizli tutmak
  batman olmak, akıl hastası insanları yumruklamaktan daha fazlasını içerir. kimliğinizi bir sır olarak saklamanızı da gerektirir. zehr bunun, sadece pratik açıdan değil aynı zamanda sinirbilim açısından da zor olduğunu belirtiyor. "beyin görüntülemelerinden, doğru söylemenin yalan söylemekten daha kolay olduğunu biliyoruz. yalan söylemek, beynin farklı bölgelerinde daha fazla aktivite gerektirir çünkü yalan söylerken, yalanı ve gerçeği aynı anda düşünürüz."

  "batman gibi biri için bu büyük bir sorun haline gelir. çünkü beyni diğer tüm aktivitelerde çok fazla çaba harcamaktadır. kimliğini gizli tutması son derece zorlayıcı olacaktır.”

  sonuç: batman, sıradan bir insan olsaydı uykusuz yaşamı ve haydutlarla girdiği sayısız mücadele, gotham'ı güvende tutamayacak kadar yorgun olmasına neden olurdu. bu da, batman'in süper güçleri olmadığı düşüncesini ve en kolay dönüşmeyi hayal edebileceğimiz süperkahraman olduğu fikrini çürütmektedir.

  kaynak: science focus
hesabın var mı? giriş yap