şükela:  tümü | bugün
 • 2. dünya savaşı tarihinde fifth enemy offensive olarakta geçen nazi almanyasinin italyan bulgar ve hırvat desteğiyle oluşturduğu yaklaşık 130bin asker ve 300 den fazla uçakla 15 mayıs 1943 tarihinde mareşal tito komutasındaki yugoslavya kurtuluş ordusu partizanlarına karşı giriştikleri saldırıdır.
  amaç karadağın kuzeyi ve bosnanın güney dağlık bölgesinde bulunan partizan merkezini yok etmek ve mareşal tito ve arkadaşlarını yakalamaktır.
  bu savaşta mareşal tito kolundan yaralanır. söylenene göre alman kurdu köpeği mareşalin hayatını kurtarır. partizanların 3 te 2 si ya ölür ya da yaralanır. naziler partizanlara yardım eden 2500 civarı insanı infaz eder. bunların içinde partizan hastanesinde yatan silahsız yaralılar ve görevliler de vardır.
  savaşın nazi tarafındaki alman general raporunda partizanları yetenekli ve moralleri yüksek savaşçılar olarak yazacaktır.
  partizanlar yeni savaşçılarla devamlı birliklerini ve savunmalarını desteklerler ve haftalarca gerilla saldırılarıyla çemberi kırarlar.

  sanırım şu an bosna hersek toprakları içinde sutjeskada savaşın anısına 70 lerde ihtişamlı bir anıt yapılır.
  http://www.pkencijan.com/…87634680907_sutjeska8.jpg

  ah ah bir zamanlar yugoslavya denilen bir ülke vardı.