şükela:  tümü | bugün
 • ıkinci dunya savasinda japon komur madeni adasinda zorla calistirilan koreli isculerin hayatta kalma mucadelesini anlatan kore japon ortak yapimi film. ızlemeniz siddetle tabsiye olunur
 • orijinal adı gun-ham-do, yönetmeni ryoo song-wan, baş oyuncuları hwang jeong min (lee kang uk rolünde), so ji seob (choı chıl sung rolünde), song jong ki (park mu young rolünde), lee jeong hyeon (oh mal nyeon rolünde) ve kim su ahn (lee so hee) olan 2017 kore yapımı film.

  2. dünya savaşında japonların kore'yi işgali sonrası köleleştirilen koreli halktan bir kısmının türlü eziyetlerden kaçıp daha insancıl yaşayabilecekleri ve hatta para kazanabilecekleri umudunu taşıdıkları -diğer adı hashima adası olan ve kömür madeni sahası ve sanayi bölgesi olarak kullanılan- battleship adasına yollanmasını; diğer korelilerle birlikte adaya gelen müzisyen lee kang uk ve şarkıcı kızı lee so hee'nin üzerinden, oradaki korelilerin adadaki berbat yaşam koşullarını gerçeklerden kurgulanmış olarak anlatan film.

  uzak doğu sinemasına pek yatkın olmadığım için ara ara kopmalar yaşadım ben izlerken. çekik gözlüleri birbirine karıştırmamayı hala tam olarak başaramadığım için, kimin kim olduğunu unutup bir kaç sahnede geriye dönüp baktım. ama dediğim gibi bu benim gibi bu kültüre uzak biri için normal.
  adada yaşanan (veya iddia edilen diyeyim, ama çoğu kaynağa göre öyle) vahşetin örneklerinin film boyunca -özellikle başlarında- uygun sahnelere serpilmesi iyi olmuş, fakat bazılarının da akıştan kopuk, zorlama sahneler olduğunu söyleyebilirim. film körü körüne bir milliyetçilikle japonlara saldırmaktan ziyade, türünün diğer örneklerinde olduğu gibi savaşın kötülüğüne ve ülkelerini savaşa sürükleyen hükümetlere, çürümüş yöneticilere eleştiri getiriyor. buna kendi vatandaşları ve abd ve diğer savaşa katılan ülkelerin hükümetleri de dahil. fakat yine de azıcık da olsa bir japon nefreti sezilmiyor değil, o kadar da olacak sanırım.

  filmin başında güzel bir giriş yapılıp karakterler ve hikayenin özü tanıtıldıktan sonra, hikaye doğrusal ve düzgün olarak ilerliyor.

  insanların gördükleri eziyetler karşısında çaresiz kalışları, boyun eğişleri ve sonra da bunları kanıksamaları film ilerledikçe farkettirmeden işleniyor. her toplumun onlara sunulan hayatlara, rezalet ve sefalet içinde dahi olsa yavaş yavaş alışıp kanıksaması gibi, filmde de bunu aynen hissediyoruz.

  film için benim amatör olarak getirebileceğim eleştiri ise bazı neden-sonuç ilişkilerinin kopuk oluşu, bazılarının da çok basit oluşturulup sahtelik hissi uyandırmasıydı. bazı geri oyunculuklar da pek iyi değildi ama pek de önemli bir şey sayılmaz bu.

  her küçük kız çocuğu gibi bu filmdeki so hee rolündeki kızı da çok sevdim. her konuşuşunda gülümseyip, ekrandan girip yanaklarını sıkasım geldi. çok güzel rol kesmiş kız, tebrik ettim.

  genel olarak; film tutkunuysanız böyle bir tarihi trajedinin anlatıldığı bir filmi izlememek kayıp sayılabilir. uzak doğu filmlerinin hayranları ise çoktan izlemiştir zaten.

  imdb puanı:7,2 battleship island

  türkiye'de gösterime girmedi sanırım. ya da ben rastlamadım. gireceğini de sanmam. internetteki film sitelerinden izlenmesini tavsiye etmem, altyazısını direkt google translate ile oluşturmuşlar sanki, berbat. diğer yolları da söylemeyeyim, korsancı değiliz ne de olsa değil mi?*
 • koreli işçilerin sözde liderinin zimmetine geçirdiği paraların hesabını "ben o paralar ile cami yapacaktım." diyerek verdiği film.