şükela:  tümü | bugün
 • 1988 yapımı bir savaş filmi. sovyetlerin afganistan'ı işgali sırasında kafayı hafiften sıyırmış bir tank komutanı ile ona isyan eden genç subayın çekişmesini, nihayetinde de savaşını konu alıyordu. (bkz: tankçı çocuk)
 • ilkin (bkz: eskiden buralar hep entry idi)
  bariz bir propaganda filmi.
  gözden kaçan bir noktayı belirtelim. elinde dvd olup da cast'e bakan olursa çok garip bir şey görüyor. ben rastgele isimler seçtim. şöyle gidiyor:
  itzhak, david, avi, moshe, beni, haim, eitan, shlomo, shimon, yoram, shimeon, eli, gil, amiram, gila, ya'akov, yehiel, dudi, dana...

  filmin soğuk savaş döneminde çekildiğini düşünürsek propaganda amaçlı olması da kendi içinde mantıklı zaten.

  ek olarak: hatırladım da eskiden orko 8 entrysi vardı burada.
 • günümüzde 2.sinin çekilmesini ama bu sefer rusların yerine amerikalıların olmasını yer olarak afganistan ya da ırakta çekilebileceğini düşündüğüm güzel film. filmi hatırlamayanlar için kısa bir spoiler;

  --- spoiler ---
  tankın altında ezilen afgan... et yığını
  --- spoiler ---
 • 1988 amerikan yapımı filmdir.israilde çekilmiştir.filmde,arap-israil savaşında israilin mısır ve suriye ordularından ele geçirdiği ve revize ettiği iki adet sovyet t-55 tankı kullanılmıştır.
 • başlarda tipik anti sovyet propagandası kokusu alınsa da film ilerledikçe hikayenin psikopatlığı filmi apocalypse now mertebesine yükseltmiştir gözümde. amerikalıların afganistanla alakalı çektiği en anlamlı filmdir denebilir. şimdi o tankta oturanların rus değil amerikalı olmaları kadar ironik bir vaziyet olamazdı herhalde.

  çölde amaçsızca dolaşan bir tank. etrafındaki herkesi vatan haini olarak gören psikopat bir komutan. tankı moby dick bu komutanı da ahab olarak gören bir yorumcunun yazısı aklıma geldi şimdi. bu bakımdan filme 'moby dick, with ahab in the whale' başlığı da uygun olabilirmiş.

  propaganda amacı vardıysa bile bu kadar kaliteli bir filmin izlenmesi gerekir diye düşünüyorum. ayrıca film gişede 160.000 $ yapmış. bir rambo değil yani. propaganda filmidir deyip izlememek müthiş bir filmden mahrum bırakır. benden söylemesi.
 • - t-62 model gerçek tank kullanılmış.
  - film için bir köy harebeye döndürülmüş.
  - 360 derece alev püskürterek çevreyi dağlayan ekip, '- geyikleri yakmışız patron!' diye geri dönen samad! ertesi sabah geyikten eser kalmaması ve üstüne üstlük alev isi sonrası palet izi olmaması.
  - bu arada tank üzerinde bom ile çekim yapan ekibi kutlarım süper 360 görüntü yapmışlar. pek beğendim
  - askerler ingilizce (rus olmalarına karşın) mucahitler ise peştuca konuşmuşlar.
  - rpg tamir edilip, zırt pırt "- kaput" diye dillendirilen mağara rambo ııı filminde de görülür.

  not: - khan taj (steven bauer) amcasını bacağından yaralı bir şekilde bırakmıştır.
 • propaganda kismina ve rus askerlerin ingilizce konusmasina fazla takilmazsaniz bence gelmis gecmis en iyi tank filmidir. fury falan bok yesin bunun yaninda.
 • gelmiş geçmiş en iyi tank filmlerinden ve
  nefes nefese seyredeceğiniz ender filmlerden.
  sene 88 soğuk savaş dönemi düşman rus olduğundan müslümanların iyi gösterildiği ender filmlerden.
 • the best of war savaş karşıtı ve tank temalı mükemmel bir film
  bu kaliteli filme puanım net 8

  gelmiş geçmiş en iyi tank filmlerinden ve
  nefes nefese seyredeceğiniz ender filmlerden
  sene 88 soğuk savaş dönemi düşman rus olduğundan müslümanların iyi gösterildiği ender filmlerden

  kevin reynolds'un yönettiği 1988 yapımı film türkiye'de savaş canavarı olarak gösterilmişti 1998 yılında en iyi film ödülüne lâyık görülen bu filmde sovyetlerin afganistan'ı işgali sırasında kafayı hafiften sıyırmış egosunu yenemeyen bir tank komutanı ile ona isyan eden genç subayın çekişmesini, nihayetinde de savaşını konu alıyordu. bir afgan köyünü işgal ettikten sonra, oradan giderken sovyet (sscb) askerlerinden ayrılarak (yanlış bir komuta) ile kendilerini ıssız bir bölgede bulan sovyet tankçılar, afganlılar tarafından takip edilir. t-62 içinde bir grup sovyet askeri ile afganlıların kedi-fare kovalamacısından kareler 111 dakikadan oluşur tamamı israil’de çekilmiş, 29 eylül 1988'de vizyona girmiş bir filmdir tankta kullanılan yangın komutları ve terminoloji, birleşik devletler’i (abd) tarafından kullanılan savaş mürettebatlarının ordu tankı ekipleriyle aynıdır. bu film baştan sona sizi epey sürükleyecek ve etkisinde bırakacak bir film olacaktır