şükela:  tümü | bugün
  • 30 ocak 1969da, londrada bir binanin* daminda gerçekle$en the beatlesin son konseri.get back, one after 909,dig a pony gibi $arkilar calmi$lardir.
  • polis tarafindan sonlandirilan bir konser.
  • 42 dk surmu$ bir konserdir.
  • u2 denen şeyler where the streets have no name şarkısının klibinde aynı olayı gerçekleştirmişlerdir. buna seri katil jargonunda copycat denir.
  • the beatles'ın neden efsane olduğuna dair yazılabilecek yüzlerce maddeden sadece birisidir bu konser. dikkatli bakan bir bünye 'ov, biz kuul adamlarız bak çatıya da çıktık!' değil de 'müzik yapıyoruz. sadece müzik!' tavrını görebilirler. düşünsenize adamların son konseri!

ayrıca, across the universe'deki mükemmel göndermeye de selam etmeden geçemiyor insan.
  • 40 yıl önce polis, artık yeter diyince gelmiş geçmiş en büyük müzik grubunun 15 yıllık hayatının en son konseri john lennon'ın şu sözleriyle sona erer.

"i'd like to say thank you on behalf of the group and ourselves. i hope we passed the audition.."
  • efsanenin bir arada çaldığı son konserdir. konserin özelliği isminden de anlaşılacağı üzere londra'da bir binanın çatısında verilmesidir. bu konser verilirken polisleirn 'inilulanaşağı!' şeklinde ortamı basacağı tahmin edilirdi de, bu konserin 'son' olacağı bilinir miydi belirsiz.

efsane aralarında muhabbet edip akor denerken get back ile konsere başladı. o sırada aşağıdan geçenler yukarıda olup bitenlere anlam veremezlerken trafik çoktan karışmış vaziyetteydi.

o sırada yukarıdakilerin beatles olduğunu fark edip şarkıya 'get back to where you once belong' söylemlerine eşlik etmeye başlamışlardı bile tabi ki...

get back, don t let me down, i ve got a feeling, one after 909, dig a pony sırayla çalınırken sanırım 'i ve got a feeling' çalarken aksi bir ingiliz vatandaşı çıkıyor, 'yesterday niye çalınmadı arkadaşım?' şeklinde sinirleniyor ve çareyi polisi aramakta, konseri baltalamakta buluyordu herhalde, dönemin şartlarını bilemiyorum.

neyse, o esnada kimsenin bilmediği üzere sonlara yaklaşılıyordu (ben de youtube'dan biliyorum çaktırmayın) ve aşağıda halkla röportaj olaylarına bile girilmişti. ama diyorum ya, kim bilirdi konserin efsanenin bitişi olacağını? amcanın biri, yaklaşık altmışlarında, 'beatles nefis grup, ilgiyle izliyoruz. izlemeye de devam edeceğiz!' şeklinde demeç verirken insanın aklına amcanın ne kadar şom ağızlı olduğuna dair onlarca fikir gelmiyor değil tabi.

bütün bunlar yaşanırken ingiltere polisinde durum bambaşkaydı. bir grup elinde koçbaşı adını verdiğimiz aletle binanın kapısına yüklenirken, aralarından biri 'lan lan bu benim en sevdiğim şarkı, iki dakka durun, valla birazdan ben konuşcam gitmelerini isticem!' şeklinde serzenişte bulunsa da kimse onu dinlemiyordu, hatta ona teşkilatın yüz karası olarak bakanlar bile oldu.

polisler çatıya varana kadar birkaç sarışın hatun daha çatı tarafında olan bitenlerle eğleniyor, bu an hiç bitmesin istiyorlardı. ne var ki, polisler yukarıya tırmandılar, yetkililerle konuşup konserin son bulmasını istediler. onlar da 'ulan koskoca gruba 'ruhsat, toplu gösterim izni' ayağı çekiyorsunuz ya, ayıp size! bari son şarkılarını çalıp gitsinler abi be!' şeklinde itiraz ettiler ve konser son dakikalarına girmiş bulundu.

son şarkının yine get back olması beatles tarihinin bir konser üzerinden değerlendirilmesi açısından önemli bir detaydır bence. diyorum ki get back mükemmel bir şarkıdır, onunla başladılar ve yine mükemmel şarkıyla bitirdiler. yani bir başka deyişle başladıkları gibi bitirdiler: mükemmel.

love me do adlı bir şarkıyı söyleyen, suratlarında tüy bitmemiş dört delikanlı, dünyaya damgalarını vurmuş bir şekilde çatıdan inerlerken ben de konseri her izleyişimde duygulanıyorum. zaten konserle ilgili çıkarımlarımın başında da paul mc cartney'nin son derece sempatik görünen pis sakalı geliyor. bahsettiğim gibi ilk çıktıklarında birer toy delikanlı olan beatles, inerken bitik vaziyetteydi tip olarak. ama onların 'efsane' olarak çizdiği rota arkasından onlarca grubu sürüklediğinden, gençler de 'her konser son konserimiz olabilir, şekle şemale dikkat edelim' şeklinde bir ders çıkartmış olabilirler. eğer ki beatles'tan alacakları tek öğreti bu olacaksa bir genç müzisyenler topluluğunun, tarihe daha yazılmadan kalemin bitmesi de onlar için tesadüf olmayacaktır kanımca...
  • bu konser esnasında aşağıda mikrofonlara konuşurken tüm ingiliz aksanıyla fenteaastic (fantastic demek istiyor) diyen bir kız vardır. yerim ben o kızın aksanını.
  • youtube'daki videolarinda bu konser için binanın dibinden "i just can't see that it makes sence" diyen yaşlı bir teyzem de vardır ki insan keşke orda olsaydım da gıdısından bir öpseydim diyor. canım yaa!
  • grup üyelerinin saçlarını ahenkle dans ettiren rüzgarın kayda olan etkilerinden korunmak için vokalde kullanılan akg c-30 mikrofonların üzerine süngerle birlikte kadın çorabı sarılan konserdir.

canlarım yahu.