şükela:  tümü | bugün
  • en ünlü masallardan biri. bu masaldaki olaylar ve karakterlerle ilgili iyi toplum yoktur kitabında çok ilginç bir bölüm var.

    "güzel ve çirkin, esasında genç kızın cinsellik korkusunu anlatan bir masal. masum, tecrübesiz, zor durumda kalmış bir genç kız olarak anlatılan güzel, çirkin'i masallarda hayvanların en güçlüsü ve en korkutucusu tasvir edilen aslan suretinde görmektedir. kendisine sürekli cesur olduğunu söylemesi, cesaret ihtiyacını, yani içten içe duyduğu korkunun derinliğini ele verir. çirkin'in aslında yakışıklı bir prens olduğunu masalın sonunda anlarız. güzel bize masaldaki zorluklar biçiminde aktarılan cinsellik korkusunu atlatınca çirkin kükreyen, güzel'i tehdit eden, itici görünümlü bir aslandan çekici bir erkeğe dönüşür. güzel'in korkusu, çirkin'in cinsel çekiciliğini görebilmesine, onun cazibesine kapılmasına set çeker; hatta başka bir deyişle korku, güzel bunları hissedemesin diye vardır."

    bu yorum, kitabın yazarı nihan kaya 'ya ait. oldukça çarpıcı bana kalırsa. sembollerle düşünüldüğünde, çirkin gerçekten de "cinsellik korkusu" olarak yorumlanabilir.