• 3. sezon 18. bölümün daha ilk sahnesiyle koparmıştır.

--- spoiler ---

raj: tamam, avatar'da, pandora'da seks yaparlarken atkuyruklarını bağlamışlardı. yani bildiğimiz kadarıyla bu kuyruklar onların aleti.

howard: evet, yani?

raj: yani ata bindiklerinde de kuş sürdüklerinde de o kuyrukları kullandılar.

howard: ne demeye çalışıyorsun?

raj: demeye çalıştığım şey, ben bir at veya kuş olsaydım james cameron yakınımdayken epey gerilirdim.

--- spoiler ---
  • bir mevzu üzerine tartışırlarken,

--- spoiler ---

leonard: tell me the truth
    sheldon: i'm batman!

--- spoiler ---

muazzam.
  • izlemek için ideal boyutları 72 ekran demek oluyor yani.

edit: bu da üstteki 2 ekranin ortalamasiydi.
  • projektorle izliyorum. yeminle bak. penny, allahim o nasil bir guzellik yarabbim?

guzel dizi.
  • dizide geçen bir çok "normal insanın yapmayacağı" olayların gerçek hayat örneklerine çok yakın olaylar olduğu tespit edildikten sonra daha çok bağlanılan dizi.

yani demek istediğim, evdeki eşyaların yerlerini kolay bulmak için rfid ile etiketleme düşüncesi ile sheldon'ın iç çamaşırlarını etiketleme olayı birbirine yakın şeyler. hele ki raj'ın imperial march ile çizgi roman dükkanına girişini bir çok kişi "ulan olsa da yapsam" diye daha önceden düşünmüştür muhakkak.

ha bir de yanyana dizilip mmorpg oynamak var ki, tadından yenmiyor biliyoğğ musun ?
  • televizyonun inçiyle övünmenin komik, doppler efektini bilmekle övünmenin komik olmadığını düşünen değerli eleştirmenler tarafından tutulmamış dizidir. doppler efekti neymiş diye araştırdım ben de hemen soğudum diziden. sokarım dedim televizyonun inçine, doppler efektini de öğrendim ölsem de gam yemem.

(bkz: you are so behind you think you are first)
  • 4. sezon promosu yayımlanmış olan dizi.

--- spoiler ---

sheldon'ın bu heyecanı ilk kez bir kızla randevuya çıkmasından kaynaklanıyor. o parmaklar kapıları defalarca tıklamaktan sonra acır herhalde. yani normal bir insan için öyle olur, ama sheldon'ı pek normalden sayamayız.

ayrıca sheldon, sen daha iyilerine layıksın be ürkek ceylanım. vazgeç bu sevdadan...

--- spoiler ---

edit : ilk koyduğum link ölünce ve o promoyu tekrar bulamayınca, yerine en son çıkan promoyu koydum.
  • hiç kimse, "01x00 - unaired pilot" adındaki, yayınlanan alternatif pilot bölümü ile ilgili bir entry girmemiş. birazcık ben çıtlatayım madem:

yazacaklarım ağır spoiler falan içermez. gerçi izlemeye de değmez ama etik olarak yine de spoiler ibaremizi koyalım.

hatırlatmam gerek şu an her bölümünü defalarca izlemiş olsam da, eğer bu alternatif pilot bölümü üzerinden gitseydi konular değil izlemek, burada diziye her halükarda gömüyor olurdum.

--- spoiler ---

ilk önce karakterlerden bahsedecek olursak, yine "leonard hofstadter" rolünde johnny galecki, "sheldon cooper" rolüyle de jim parsons'ı görüyoruz.

leonard aynı şekilde betimlenmiş olsa da, sheldon yine her dahinin sahip olduğu kadar egoist, karşı cinse ilgi duyan, nispeten iq'su daha ulaşılabilir seviyede, tahammül edilebilir ve en önemlisi "seks" yapmış aseksüel olmayan bir karakter olarak yaratılmış. özet geçmek gerekirse şimdi, "oğlum sheldon ne manyak, ne acayip, ne karizmatik*ve ne orjinal karaktersin ulan sen yavşaam" dediğimiz her özellikten yoksun ve amiyane tabirle götüm gibi bir karakter.

gelelim yardımcı karakterlerimize :

penny'nin yerinde katie bulunuyor. (kendisini hatırlayamadım ve imdb'de bu bölümün cast bilgisi bulamadım)

katie ilk olarak dizinin açılış sahnesinde görünüyor. leonard ve sheldon katie'yi bir kaldırımın üzerinde otururken buluyorlar; telefonda ağlayarak annesine, onun erkek arkadaşı ile kendisinin ilişkisi olduğunu, eğer onunla yatmasaydı annesinin erkek arkadaşıyla hiç tanışamayacağından bahsediyor *. leonard ise katie'den etkileniyor, ardından yemek teklifinde bulunuyor ve üçü tayland restoranına gidiyorlar. katie kalacak yeri olmamasından bahsederken leonard evlerinde boş bir oda olduğunu ve isterse kendileri ile uygun bir yer bulana kadar kalabileceği söylüyor. sheldon doğal olarak karşı çıksa da, belli ki dominant taraf bu sefer leonard, sheldon kabul etmek zorunda kalıyor ve eve gidiyorlar. bundan sonrası penny'i ilk kez evlerine davet ettikleri kısımla aynı. herkes kendi tahtasındaki denklemleri gösteriyor ve katie "siz o filmdeki dahilerden misiniz?" diye soruyor, replikler aynı. sonrasında katie çıkıp eve sarhoş geliyor, üstünü değiştirirken leonard sütyenini görünce kısmi felç geçiriyor, herkesin tahmin edebileceği şeyler.

gel gelelim, ekürilerimiz rajesh ve howard'ın yerinde de gilda isimli bir karakter bulunuyor. yine leonard ve sheldon gibi fizikçi, leonard ile aynı proje üzerinde çalışıyor, konuşması rahatsız edecek şekilde hızlı ve tiz, leonard'a karşı platonik duygular besliyor ve star trek toplantısında sheldon ile sevişmiş. zaten bu durum bizim gibi sheldon severler için başlı başına olumsuz bir etken. belli ki sonrasında karakterde değişiklik yapılarak "leslie winkle" adıyla ana hikayeye dahil oluyor.

gilda rolünü iris bahr canlandırmış ki kendisini dollhouse, coupling, friends gibi dizlerde yardımcı oyuncu olarak görebiliriz. en azından ben dollhouse'taki dedektif donovan rolünü hatırlıyorum. bunun dışında :

(bkz: star trek armada ii)
    (bkz: star trek voyager)
    (bkz: star trek away team)
    (bkz: star trek voyager elite force)

gibi star trek severlerin hatırlayabileceği projelerde yer almış.

--- spoiler ---

kısacası olmamış; karakterler tırt, replikler yaratıcı değil, katie'nin konuya dahil olma biçimi saçma ve sheldon bildiğimiz sheldon değil. 10 üzerinden 2 ile dizi tarihinin en rüküşü ilan ediyoruz. (büeeeğğğkkk)

şimdiki tbbt'yi ise hiç bir şeye değişmem.

not: bu bölümdeki en güzel detay ise katie eve sessizce girerken, leonard'ın korkup lightsaber'a sarılması oldu. bir de luke'un silahı olunca içimi amansız bir sıcaklık kapladı.

--

katie rolünü oynayan kişi amanda walsh, gri gandi'ye teşekkürler.
  • dizinin tüm karakterleri ayrı bir olay. belki de diziyi böylesine sürükleyici ve komik yapan da bu. hani normal hayatta öyle bir topluluğa asla rastlayamazsınız. bakın öylelerini tek tek bulursunuz ama bu adamlar birbirini tamamlayan parçalar gibi. hepsinin farklı bir huyu var. adamlar derken tabiki canımız, bitanemiz penny'i de işin içine katıyorum.
hesabın var mı? giriş yap