şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizdeki adı "karanlıkta vuruşanlar" olarak geçen 1955 yapımı bir film. suç, dram, kara-film* türünün başarılı bir örneği. youtube'da bile tek parça olarak bulunabilen izlenesi bir film.

  --- spoiler ---
  teğmen polis diamond şüpheli mafya patronu bay brown'ı gözetim altında tutma davasının kapanmasını önerir çünkü departman çok fazla para harcamakta ancak sonuç alamamaktadır. diamond son bir girişimle brown aleyhinde deliller ortaya çıkarmak için brown'ın kız arkadaşı susan lowell'a gider
  --- spoiler ---

  imdb: http://www.imdb.com/title/tt0047878
  trailer: http://www.youtube.com/watch?v=tuk7b4ip_9q
  afiş: http://www.movieposterdb.com/poster/18749a18

  not: spoiler ibaresi içindeki metin divxplanet.com dan alınmıştır.
 • joseph lewis'in yönettiği, cornel wilde, richard conte ve jean wallace'ın başrollerde, henüz bir western efsanesine dönüşmemiş lee van cleef'in ise bir yan rolde oynadığı, 1955 yapımı film noir.

  david raksin imzalı, muhteşem bir açılış müziği vardır, ve bu tema müziği film boyunca çalmaya devam eder. filmin son anındaki ikonik sahne ise, film noir tarihinin en kült karelerinden biri olarak yerini almıştır.

  incelikli bir sinematografiye sahip olmakla beraber, senaryo, oyunculuk, diyaloglar ve olay örgüsü olarak bir kara film başyapıtı değil belki bu film ama türünün iyi örneklerinden yine de.
 • earl holliman ile genç lee van cleef'in -bu konuda net bir bilgi olmasa da, benim yorumum bu yönde- mafyada alt kademede görevli eşcinsel bir çifti canlandırdığı 1955 yapımı film noir. boksör ile arasındaki diyalog, sağ kolu konumundaki mcclure'a davranışı ve de engellerle karşılaştığında aldığı kararların anlatılışı ile filmin protagonisti olarak mr.brown'ı değerlendirmek daha doğru gibime geliyor.
 • richard conte'nin mr brown karakterini çok sevdiğim bir eski zaman filmidir kendisi.
  --- spoiler ---

  filmdeki erdem-hırs/zenginlik karşıtlıkları, kara yapısı kadar dikkat çekiciydi. lakin filmin başından sonuna kadar, tam bir 'şeytan' olarak çizilen mr.brown'un müthiş karizmatik olmasını engelleyememişler. şöyle ki, filmde erdem timsali olan diamond karakteri de aslında en az brown kadar kötücül bir karakterdir. hırslı, istediğini sömürüp, elde edemediğinin peşinden koşan gayet zaafkar bir adamdır. fakat sırf polis ve kötü adamların peşinde diye 'iyi adam' olarak yutturulmaya çalışılır. öyle ki filmin son sahnesinde adeta, brown'un filmde yarattığı o cazibe silinip atılmaya çalışılır büyük bir özenle. hasılı, çok uğraşılırsa, iyi kim kötü kim sorularının cevaplarının epey netameli olduğu sonucuna varılabilir filmden.
  --- spoiler ---
 • tüm zamanların belki de en iyi açılış jenereğine sahiptir.

  https://www.youtube.com/watch?v=qshablil1la
 • kadınlar, erkeklerin nasıl yaşadıklarını değil nasıl sevdikleriyle ilgilenir.