şükela:  tümü | bugün
  • içerisinde, bir fon yöneticisinin çinli asistanı kastedilerek söylenen "ingilizce bilmeyen bir adam nasıl yalan söyleyebilir ki" diye bir bölüm olan kitap.

edit: kitabini okuduktan yillar sonra filminin de ciktigini ogrenince gidip izleyeyim dedim. genel olarak filmin sikici oldugunu soylemisler bu tamamen sizin konuya ne kadar ilgi duydugunuzla alakali bir sey. ben dolu dolu 2 saat 10 dakika gecirdigimi soyleyebilirim. finans alaninda egitim alanlarin ya da bu alanda calismak isteyenlerin kesinlikle izlemelerini tavsiye ederim bu sayede buyuk bir finansal kurulusta iyi yerlere gelmis pek cok kisinin karar verirken rasyonel degil, duygusal ve suru psikolojisi ile davrandigini gorebilirsiniz.

filmin baskis acisina soyle bir elestiri de getirmek istiyorum. bize genel olarak diyor ki, buyuk bankalar mortgage lari paket haline getirip satabildikleri icin herkese mortgage kredisi vermeye calistilar bunun sonucunda da ninja (no income no job no assets) loan dedikleri kredilerle herkese sorumsuzca kredi vermeye basladilar. bu noktada bankalarin hatalarini kabul edebilirim fakat ayni zamanda da bu kredileri alanlarin vergi mukellefi siradan vatandaslar olduklari dusuncesinin de hatali oldugunu dusunuyorum. eger sizin bir geliriniz yoksa, sadece alabildiginiz icin kredi cekmeniz sizin hatanizdir. bu borcu odeyemediniz diye finansal sistemi suclamaniz basit bir masturbasyondan fazlasi degildir.
  • michael lewis'in 2008 krizi sonrasi yazdigi kitaptir. bu kitabi okuyanlar icin, bu kitabin devami niteliginde bir michael lewis makalesi daha bulunmaktadir. michael lewis, donemin alman maliye bakani ve avrupa merkez bankasi baskani ile frankfurtta ozel olarak gorusur. avrupa merkez bankasi baskani, amerikan kredi derecelendirme kurumlarinin bbb-ratingli bonolari, yanlarina koydugu 3-5 kaliteli bono ile gruplayip, bu bonolari aaa notu ile alman bankalarina satmistir. hatta goldman sachs brokerlarinin, cesitli hedge fund'lara, (bkz: rock creek) bu bonolari bazi gerizekalilara cakmaya devam etmeleri yonunde telkinde bulunduklari da ortaya cikmistir. alman yetkililer olayin dupeduz dolandiricilik oldugunu, etik olmadigini ve ny yahudi lobisinin bir rovansi oldugunu soylemislerdir.

geri zekali olup da bu bonolari alanlar icin ise
    (bkz: wing chao)
    (bkz: wachovia)
    (bkz: deutche bank)
  • 2007 krizi, altyapilari ve krize ne kadar dangalakca kosa kosa gidildigi konusunda okunabilecek en guzel kitaplardan biri.
  • penguin yayınları tarafından 2010 yılında basılan, 2008 küresel krizini daha çok cds'ler yönüyle anlatan kitaptır. akademik bir yayın olmamasına rağmen yayınladıktan sonra bir çok ekonomi makalesinde referans gösterilmiştir.
  • brad pitt, christian bale ve ryan gosling'in başrolünde olacağı kitap uyarlaması film. michael lewis'in aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanacak.
  • oyuncu kadrosu gerçekten çok çok iyi, bir kere brad pitt ryan gosling ve christian bale üçlüsü beraber rol alıyor ve onlar dışında steve carell melissa leo gibi isimler de bulunuyor. film michael lewis'in 28 hafta boyunca bestseller listesinde kalan aynı isimdeki eserinden uyarlanacak. yönetmenliğini üstlenen adam mckay bu işin altından kalkabilir mi emin değilim ama kalkarsa gerçekten çok güzel bir film ortaya çıkar.
  • gelecek kış gösterime girmesini beklerken (paramount'ın elinde bu yıl oscar filmi olmadığından olsa gerek) ani bir kararla gösterimi bu yıla, aslında 3 ay sonrasına çekilmiş filmdir. ilk gösterimi kasımda düzenlenecek afi'de gerçekleşecek. 11 aralıkta da ticari gösterime çıkarılacak. bizde gösterimi şubatı bulur. fragmanı da yayınlanmış. the wolf of wall street'ten sonra wall street'e odaklanan bir film. wolf gibi mizah içeriyor ama belli ki wolf'un erotizmi bu filmde yok.

https://m.youtube.com/…zycavglg&v=vgqg3itmv1q&t=153
  • bu kadar beyefendinin bu filmde toplanmasının bi' amacı olmalı.

en son monster filminde ilk yarım saat charlize theron ne zaman çıkacak ortaya diye beklemiştim.
    neyse ki bunun fragmanını izledik de ryan gosling ne haldeymiş görmüş olduk. yoksa ikinci bi' charlize theron faciası yaşayıp nerede bu adam diye arayacaktım.
  • margin call'u anımsatan film. zaten konu olarak ikisi de 2008 civarı krizini işliyorlar.