şükela:  tümü | bugün
 • 1947'de hollywood'da hakkaten de fecii bir şekilde öldürülen elizabeth short' a siyah saçları ve simsiyah giyinmesi yüzünden amerikan medyasının taktığı isim. cinayet hala çözülememiş, herhangi bir seri cinayete dahil olup olmadığı bile bulunamamış. bu cinayeti anlatan bir roman var, nisan yayınları'ndan çıkmış idi, interplay'in de bu cinayeti konu alan bir adventure oyunu var, fight club yönetmeni david fincher ın da yeni filminin konusu bu cinayet olacaktı bir ara, olmadı sanırım. 50 senedir durup durup gündeme gelen bir cinayet bu. beutiful lady gets chopped up stili olay, unutulmaz tabii.
 • james ellroy'un yazdigi, 'los angeles dortlemesi'in sanirim ilk kitabi olan, nisan yayinlarinin da turkce'de 'siyah dalya' adiyla bastigi romanin adi..
 • ripper'ın ikinci bölümü
 • la'in en kılıksız yüzüyle zamanında tanışmış, aşmış yazar james ellroy'un, los angeles dörtlemesi'nin en iyi ve ilk bölümü. betty short olayı gerçektir ve ellroy bunu inanılmaz yansıtmayı başarmıştır. dahlia; 8mm, fight club ve seven gibi ultr-reelist eserlerle aynı yolda koşmaktadır. fincher, filmini çekeceğini açıkladığında bizi zevkten dörtköşe etmişti, zira ondan başkası betty'e tekrar yaşam veremez.

  merak edenlere fbi'in public sitesindeki morg ve otopsi kayıtları kurcalanarak betty'nin fotoğrafına ve tüm hikaye boyunca eksik kalan yegane parçaya ulaşılabilinir.

  n.
 • brian de palma'nin filme cekecegi duyurulmus, preproduksiyon asamasindaki james ellroy uyarlamasi. black dahlia rolünde scarlett johansson'un oynayacagi söyleniyor. dedektifler ise josh harnett ile mark wahlberg olacakmis. ben elizabeth short rolünü jennifer connely alir diye düsünmüs, hatta kitabi okurken kafamda onu canlandirmis idim, en güzel o uyar idi sanki bu role. lakin johansson'a da sempatimiz sonsuz. her rolün altindan kalkar kendisi. yönetmen de palma oldugu müddetce...
 • new american gospel albümünün 5. şarkısı. thrashımsı güzel bir riffle açılır, hoştur evet.

  i am the ones & the zerosthat control commerce & file you silently far away.
  i am the children starving in the gutter bellies full of unabated poverty.
  i am nihilism no future base instinct realized environmental collapse.
  i am life.
  i am the corpse of decency crucified on a post of greed and moral decay.
  i am man.
  submit & surrender unto ceasar what is his rightful due.
  complete oppression no catharsis in emphatic contempt for all of life.
  i am man.
 • 8 cdlik* bir oyun.
 • hilary swank'in oyuncu kadrosuna dahil olduğu brian de palma filmi.
  mark wahlberg'in oyunculuk özürlü olduğunu düşünenlere tavsiyem ise boogie nights'ı ve i heart huckabees'i seyretmeleri.
 • elizabeth short'un mia kirshner tarafindan canlandirildigi brian de palma filmi.
hesabın var mı? giriş yap