şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nassim nicholas talebin cok satan kitaplarindan biridir. basarili turkce cevirisi** nazan aribas tarafindan yapilmis, varlik yayinlarindan cikarilmistir.

  kitap boyunca, taleb amcamizin begenmedigi teorilere bok atmasini ve de kendisinin yegane teoremi olan siyah kuguyu goge cikarmasini okursunuz. ozetle, siyah kugu olarak tanimlanan olaylarin onceden tahmin edilemez olduklarini, edilseler bile zaten siyah kugu olmayacaklarini; bizim haddimize dusenin anca siyah kugularin ardindan yorum yapmak oldugunu soyler. pek mutevazi bir dili yoktur kitabin ve de okunarak harcanak saatler yerine, bu amcamizin long-term thinking temali seminer dizisindeki the future has always been crazier than we thought baslikli konusmasini izlemek cok cok daha mantiklidir.

  (bkz: http://fora.tv/…always_been_crazier_than_we_thought)
 • nassim nicholas taleb'in varlık yayınlarından çıkan kitabıdır. nazan arıbaş çevirmiş. kişisel gelişim kitabının dışında bir metin gibi geldi bana. şöyle demişler tanıtım yazısında; "siyah kuğu", olasılıksız görünen ve üç temel özelliği olan bir olaydır: öngörülemez; çok etkilidir; gerçekleştikten sonra onu daha az rastlantısal ve daha öngörülebilir hale getiren bir açıklama uydururuz. google'un şaşırtıcı başarısı bir siyah kuğuydu; 11 eylül de öyle. bankacılık ve emlak krizini öngören dünyaca ünlü risk gurusu nassim nicholas taleb, dinlerin doğuşundan kişisel yaşamlarımızdaki olaylara kadar, dünyamızla ilgili hemen her şeyin altında siyah kuğular yattığını belirtiyor.

  peki ama siyah kuğular olgusunu neden gerçekleştikten sonra kabul ediyoruz? yazara göre bunun yanıtı, insanların zaten bildikleri şeylere odaklanıp, bilmediklerini hesaba katmayı ihmal etmeleri. bu yüzden fırsatları doğru tahmin edemiyoruz; basitleştirme, sınıflandırma içgüdüsüne kapılıyor ve "imkânsız"ı tahayyül edenleri ödüllendirmeye açık olmuyoruz.

  oysa son buzul döneminden bu yana siyah kuğuların önemi gitgide artıyor. hatta yazara göre, çevremizde önem arz eden her şey, siyah kuğu dinamiklerinin bir sonucu..."
 • faydasız kitap olmaz derlerdi ama varmış. bu kitap faydasız ayrıca bu kitabı okudum ve şunu öğrendim diyen adam varsa alnından öpücem.
 • kitaptan tek bir alıntı yap derseniz, şurayı cımbızla çeker alırım:
  "bir kez belli bir dünya görüşü edindiniz mi, sadece sizi haklı çıkaran durumlar ilginizi çekmeye başlar. çelişkili bir şekilde, daha fazla bilgi sahibi oldukça, görüşlerinizde kendinizi daha haklı hissedersiniz."
  orjinali şöyle(tercümede hata yaptıysam uyarın lütfen)
  "...once your mind is inhabited with a certain view of the world, you will tend to only consider instances proving you to be right. paradoxically, the more information you have, the more justified you will feel in your views."
  düzeltme: tercüme
 • (bkz: black swan)
 • innovation dersinde hocanın sorumlu tuttuğu kitaptı. okuması ilginç olsa da akademik bir ağırlığı (hele yüksek lisans seviyesinde) olduğunu düşünmüyorum.

  nassim nicholas taleb amca da nedense samimiyetsiz geliyor zaten.
 • çok ağır bir kitap. anlatmaya çalıştığı belli fikirler var fakat anlamak zor.
 • nassim nicholas taleb’in the black swan (siyah kuğu) teorisi.

  “avustralya’nın keşfinden önce eski dünya’da, bütün kuğular beyaz zannedilirdi. görünüşe göre bu şüphe götürmez kanaatin dayanağı, deneysel delillerdi.
  görünen ilk siyah kuğu, bazı ornitologlar ve kuşların renkleriyle aşırı derecede ilgilenenler için herhalde ilginç bir sürpriz olmuştu; ama bu olgunun ortaya koyduğu daha temel bir şey vardı: gözlem ve deneylere dayalı öğrenmenin, ciddi boyuttaki sınırlamaları ve bilgimizin kırılganlığı.
  tek bir gözlem, milyonlarca beyaz kuğunun binlerce yıldır teyit etmiş olduğu genel bir kanıyı geçersiz kılabilir. bunun için tek bir siyah kuğu olması yeterlidir.”

  taleb’in siyah kuğu olarak nitelediği olguların 3 ortak özelliği var:

  - geçmişte olabilirliğine işaret edecek hiçbir belirti olmadığı için sıra dışı.

  - olağanüstü etki gücüne sahip.

  - beklenmedik olmasına rağmen, ortaya çıkışından hemen sonra olan-biteni açıklanabilir ve öngörülebilir hale getirecek birtakım açıklamaların mutlaka yapılması.