• alice & smith tarafından geliştirilen, katılım seviyenizi kendiniz belirleyebileceğiniz alternatif gerçeklik moduna sahip bir macera* oyunu.

yapımcılar the secret world isimli oyundan tecrübe sahibi ve bu oyunun doğaüstü ortamını (en azından başlarda) biraz hafifleterek the black watchmen’e taşıyorlar. tsw’de* olağan akış sırasında karşılaşabileceğiniz ve gerçekten kanırtabilen araştırma görevleri vardı. bu araştırma görevleri kapsamında oyun içi verilen ipuçlarından sık sık internette araştırma yapmanız, şifreleme ve kripto bilmeseniz bile en azından internette basit şifrelemeleri çözebilecek sayfaların yerlerini bilmeniz, kimyadan teolojiye kadar bir yığın alan ile ilgili bilgi eşelemeniz gerekirdi. (ben dahil) bir çok oyuncu için tsw’yi farklı yapan şeylerden biri bu görevlerdi.

the black watchmen de esasen tamamen bu tür araştırma görevlerinden oluşan bir oyun. oyunu steam üzerinden eriştiğiniz bir pencerede açtıktan sonra oyunun ana hikayesi kapsamında ilerlemeye başlıyorsunuz. her aşamada bir bulmaca çözmeniz, size verilen ipuçlarından bir sonuca ulaşmanız gerekiyor. neredeyse her zaman bulmacanın aşamalarında vermeniz gereken bir cevap oluyor, bu cevaba size verilen bilgileri inceleyerek ve muhakemesini yaparak ulaşıyorsunuz. bu inceleme kapsamında da hem bilgi sahibi olmadığınız alanlar konusunda araştırma yapmak için, hem de oyunun sizi yönlendirdiği web sitelerine ulaşmak için oyun penceresinden browser’ınıza dönüyorsunuz. oyunun “alternatif gerçeklik” boyutu burada başlıyor, örneğin göreviniz bir laboratuvarda kobaylar üzerinde kullanılan bir kimyasal maddeyi bulmak, bunun için laboratuvarın çalışanlar için giriş sayfasını buluyorsunuz (elbette sadece oyun için dizayn edilmiş sayfaya oyun ipuçlarından sizi yönlendiriyor). yine ipuçlarından bir çalışanın da ismini bulduktan sonra, bu çalışanı facebook’tan buluyor (yine, elbette, oyun için dizayn edilmiş bir bot hesap) ve hem kendisi ile konuşarak, hem de profil detaylarına bakarak şifresini tahmin etmeye çalışıyorsunuz. bu oyun içerisinde de basit bir örnek, daha sonrasında gerçekten dallanıp budaklanıyor, backmasking ile kaydedilen mors mesajları arasında kimyasal formül arıyorsunuz.

arayüzü oldukça basit, müzikleri de oldukça basit ve gergin. eğer kompleks bulmacalardan, artık günümüz plaza türkçesinin boku çıkmış tabiri ile “kutunun dışında düşünmekten” hoşlanıyor iseniz ve tek bir bulmacaya bütün akşamınızı harcamak sizi delirtmiyorsa muhakkak deneyin. bir iki arkadaşınızı da örgütlerseniz keyifli bir grup aktivitesine bile dönüşebiliyor, “hayde erenler, birlikten kuvvet doğar” diye kafa yoruyorsunuz. bunun dışında bulmacalar ile spoiler ve bariz cevapları vermeden size her bir bulmacanın her bir aşamasında yardımcı olabilecek bir oyuncu kitlesi de bulunuyor. her şey bir yana, çok kafanız takılırsa (önermemekle birlikte) bulmacaların çözümlerine de doğrudan çeşitli internet sitelerinden ulaşabiliyorsunuz.

oyunun asıl alternatif gerçeklik modu için, ayarını siz belirliyorsunuz ve bunu oyun içerisinde her zaman değiştirebiliyorsunuz. alternatif gerçeklik modu arttıkça, oyun sizi diğer medyanlardan da oyun içine dahil etmeye başlıyor (ipucunu internetten görmek yerine, bir telefon numarasını arayıp almanız gerekebiliyor, belirli bir gün belirli bir yerde belirli bir sayfaya girmeniz gerekebiliyor vs.), telefonunuza, sosyal medya profillerinize mesajlar gelebiliyor. bunlar her bölgede açık değil, kullanıcı sayısı ve yapımcı şirketin imkanlarına göre anladığım kadarı ile en fazla amerika’da alternatif gerçeklik modu sonda oynayabiliyorsunuz (ki bu noktada gerçekten bir bulmacayı çözmek için trenle bir yere gitmeniz, orada oyundaki karakterler kılığındaki dümbeleklerle konuşmanız gerekebiliyor) ama türkiye’de bu alternatif gerçeklik seviyesi hatırladığım kadarı ile çok sınırlı. yine de oyunun alternatif gerçeklik seviyesini minimumda tutarak bile oyundan çok keyif almak mümkün.

bunun dışında da aylık veya belirli bir tatile yönelik olaylar olabiliyor (yılbaşı, cadılar bayramı gibi) bu günlerde de sadece iki üç günlüğüne muhatabı olup çözmeye çalışabileceğiniz bulmacalar çıkıyor.

yapımcı şirketin benzer ruh seviyesinde başka bir oyunu için (bkz: ahnaryo)

zor bulmacalardan ve biraz alternatif tarih ile komplo teorilerinden hoşlananların denemesi gerek.
  • kış indirimlerinde steamde 1.80 liraya aldığım bir oyun oldu kendisi, oldukça olumlu değerlendirilmiş durumda. fakat bu oyun, oyundan biraz daha farklı bir şeymiş, alternate reality varmış.

her neyse oyuna girmeden az biraz araştırdım oyunu, ekşiye de baktım ama yazan yoktu, sonra da girdim. bir steam oyunu olarak, önce kaydolmamı istedi, onu da oldum ama kritik bir bilgi falan vermedim tabii ki. kaydolduktan sonra bu sefer önüme çok uzun bir şartlarla ilgili sayfa çıktı, altında decline ve accept butonları var. arka planda çalan böyle ürkütücü bir müzik eşliğinde koşullara göz gezdirdim fakat okumadım, çok uzundu.

veeee sonuç olarak cesaret edemedim, evet sözlük, bir steam oyunun içinde accept'e basmaya cesaret edemedim. dedim ki bakalım decline'a basınca ne olacak. decline'a bastığım gibi ne bir menüye attı, ne de emin misiniz falan gibi herhangi bir yazı çıktı, oyun aşırı derecede hızlı bir şekilde komple kapandı. normal oyunlarda quit'e basınca bile bu kadar hızlı kapanmıyor.

neyse, sinirlerim bozularak güldüm ve ekşi'ye yazayım dedim. cesur bir yazarı şu oyunu alıp accept'e basmaya davet ediyorum. tabii yeşillendirmeyi de unutmayın lütfen :)

edit: oyunun kendi internet sitesi de var, onu unutmuşum. the black watchmen
  • "bir tür parg (kalıcı alternatif gerçeklik oyunu) olan the black watchmen oyunu, gerçek hayatı kendi oyun ortamı olarak kullanır. hayal/oyun ile gerçek ayrımını bulanıklaştırır. kendinizi bulmacaları araştırırken ve internet sitelerinde gezerken kaybetmenize, ve bunları yaparken de oyunun parçalarını birleştirmenize sebep olur." şeklinde bir girişe sahip olan bulmaca tabanlı alternatif gerçeklik oyunu. oyun hakkında giriş cümleleri olarak sayılabilecek bir metin aşağıda devam etmektedir.

--- spoiler ---

"the blackwatchmen ise, halkı, insanların algısından da öte kötülüklerden korumaya adanmış paramiliter bir grup. ritüel cinayetler, gizemli kült topluluklar ve paranormal aktiviteler bu tehlikelere sadece birer örnek.

the black watchmen global bir organizasyon olarak, dünyanın türlü yerlerinde gizli servis görevleri ve geniş bir yetenek yelpazesi sunar, tabii ki sadece bunu karşılayabilecek kurumların adına, yani büyük şirketler, gizli gruplar ve hatta devletler. genelde son çare olarak kullanılırlar, bu yüzden de güçlerinin, gizemlerinin ve verimliliklerinin haklı gururunu taşırlar.

bir ajan olarak saha objektifliğini korumak adına, müşterinin kim olduğu senden daima saklanacak, ve sadece ihtiyacın olanlarla bilgilendirileceksin. kimin dost kimi düşman olduğunu ayırt etmek sana kalmış, ve bu bulanık ayrım hiç bir zaman kolay olmamıştır."
    --- spoiler ---
  • (bkz: nite team 4)
hesabın var mı? giriş yap