şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akademi odulune aday gosterilen; kirby dick ve amy ziering'nin yapimciligini ustlendigi, tıp alanında kullanılan ileri teknolojik cihazların ongorulemeyen sonuclarinin anlatildigi guzel bir 2018 yapimi netflix belgeseli.

  fragman
 • insanın tüylerini diken diken eden, sağlığına kavuşmaya çalışırken iyice sağlığından olan insanların yaşadıklarını çok güzel anlatan bir belgesel. özellikle sağlık sisteminin (de) rant üzerinden döndüğü ülkemizde, kelle koltuk altında hastanelerde derdimize çare ararken hepimizin başına gelebilecek durumlardan bir kaçı. belki bilmediğimiz/duymadığımız daha niceleri var..

  amerika gibi başınıza gelebilecek en ufak bir zarara karşılık ciddi tazminatlar alabildiğiniz bir ülkede bile insanlar bu kadar madur olmuşlarsa, bizim vay halimize..

  --- spoiler ---

  safety precautions:

  - üzerinizde veya vücut içinizde kullanılacak her cihazı araştırın.
  - yeni olması iyi olması anlamına gelmez
  - riskli veya pahalı işlemler için mutlaka ikinci bir görüş alın
  - doktorunuza daha önce kaç işlem yaptığını sorun
  - hastanedeyken sizi destekleyen/müdafaa eden bir arkadaşınız veya aile üyeniz olsun.
  - (amerika için) doktorunuzun bir tıbbi cihaz firması tarafından ödeme alıp almadığına openpaymentsdata.cms.gov adresinden bakabilirsiniz

  --- spoiler ---

  sağlık önemli..
  sağlığınızın değerini daha çok bildiğiniz bir haftasonu dilerim..
 • izlenmesinde fayda var. protez ameliyati sonrasi iki yakini da zihinsel sikintilar yasayan birisi olarak epey fikir sahibi oldum.
 • --- spoiler ---
  algıda seçicilik:

  belgeseldeki bahse konu spirallerle ilgili şöyle bir haber çıkmış.
  bilmediğimiz kim bilir neler oluyor...

  --- spoiler ---
 • medikal alet ve urun endustrisinin, dunya genelinde cogu hukumetten bile guclu oldugunu anlatan, buna ragmen insanlara zarari ispatlansa bile sozkonusu urunlerin nasil piyasada olabildigini anlatan sahane belgesel...

  cunku para konusur.. cunku ahlak, etik, vicdan vb seyler paranin yaninda onemsizdir. bunlarin saman altinda kalmamasini saglayacak tek sey ise medyadir. ozgur basindir.. birak tr yi, dunyanin cogu yerinde su an olmayan basin.. bizdekini zaten saymiyorum.. bizdeki basin degil..

  ozetle cikariminiz su olsun.. sayet vucudunuza sagliginiz icin kalici bir yabanci madde takilacaksa, plastik, metal vs, malzemesi ne olursa olsun, o proseduru uygulamadan once, milyon kez arastirin.. hatta vucuda yabanci madde olmasa bile yeni ve inovatif olarak tanitilan her islem icin septik davranin..

  cunku bu dunyada kimse size, karsilik almadan, sirf sizin iyiliginiz icin bir urunun ne kadar da guzel, ne kadar da sahane oldugunu anlatmaya calismaz. reklami yapilip pohpohlaniyorsa muhakkak isin icinde para vardir.. para olan yerde ahlak ve etik olmaz.
 • bugüne kadar çok karanlık olduğu bilinen ilaç endüstrisine bile kafa tuttuğunu gördüğümüz medikal cihaz endüstrisini anlatan belgesel. evet ülke olarak bu tip cihazların üretimiyle bir alakamız yok ama amerika'da bile bu derece belirsiz hale gelmiş bir durumun ülkemizdeki düşünemiyorum.
  belgeselden öğrenilecek çok şey, çıkarılacak çok sonuç var ama bir türk olarak en çok dikkatimi çeken durum:

  --- spoiler ---

  cinselliğin evlilikteki önemi.
  kadınlar hamile kalma korkusu olmadan sevişmek istiyor ve bir daha sevişemeyip terk ediliyor.

  --- spoiler ---