şükela:  tümü | bugün
  • roger waters'ın 1985'te pink floyd'dan ayrıldıktan sonra, ona eşlik eden müzisyenler topluluğuna verdiği isimdir. bu ismin esinlenme kaynağı büyük ihtimalle, the wall'da outside the wall parçasında yer alan "some gathering together in bands, the bleeding hearts and the artists make their stand" dizeleridir. zaten bu parçanın adı en başta bleeding hearts olarak düşünülmüştür.

    bu grup ismi ilk olarak, roger waters'ın 1986'da hazırladığı soundtrack albümü olan when the wind blows albümünde yer almıştır. ardından radio kaos'ta görülmüştür. her 2 albümde de kadrolar aşağı yukarı aynıdır. the wall live in berlin konserinde ise, kadro biraz genişlemiştir. ancak berlin konserine takiben 1992'de çıkan amused to death'te bu isim kullanılmayı bırakılmıştır. tahminimce bunun nedeni, albümün 5 senede aralıklarla kaydedilmesi ve şarkılardan şarkılara çalanların farklı olmasından dolayıdır.

    roger waters'ın kariyerinin geri kısmını stüdyo albümleri değil, turneler kapsamıştır. hatta 2000 yazındaki amerika'daki turnesinin konser albümü roger waters in the flesh live çıkmıştır. waters'a eşlik edenler, graham broad, katie kissoon ve andy fairweather low hariç, kadro 80'li yıllardaki kadrodan bambaşkadır. belki de roger waters, the bleeding heart band ismini 80'lerde kendisiyle beraber çalanlara sadık bırakmak istemiş ve sonrasında bu ismi kullanmaktan vazgeçmiştir.

    bence waters grubuna the bleeding heart band demek yerine, bleeding hearts dese daha çarpıcı olurmuş. eğer öyle olsaydı, kişisel olarak bu ismin eriyip gitmesine çok acırdım.