şükela:  tümü | bugün
 • eylül 1940 - mayis 1941 arasinda alman ucaklari tarafindan birlesik krallik uzerine yapilan bombalama donemine ingilizlerin verdigi ad. 40 binin uzerinde sivilin olumuyle sonuclanmistir.
  (bkz: blitz)
  (bkz: ukteydim doldum)
 • yanılmıyorsam krokus'un 1984 albümü. iyi albümdü.
 • 29 aralık 1940 akşamı luftwaffe'nin londra'nın kent merkezine ve sivil yerleşimlerine 16.000 ton yangın bombası bıraktığı kabus dolu gece. 30.000 insanın bir gecede ölümüne ve bir o kadarının da yaralanmasına yol açmıştır.

  alman mühendisler londra'dan 100 km uzaklıkta transmitter sistemi kurmuştu, emir geldiği zaman bombalanacak bölgeye doğru radyo dalgalarını gönderiyorlardı. pilotlar yola çıktığında kulaklarını dört açıp uçaklarındaki alıcıların uyarı sesini bekliyorlardı. radyo dalgalarını almaya başlayan alıcı kesik kesik ses çıkarmaya başlardı, gelen sinyalle uçağın pozisyonu tam kesiştiği vakit alıcıdan kesintisiz bir ses başlar ve pilotlar hedefin tam üstüne gelindiğini anlardı, hedefe sıfır hatayla bomba bırakırlardı. bu teknoloji sayesinde gece gündüz fark etmeksizin bombardıman mümkün olmuştur.

  o gece sığınaklara ve metro istasyonlarına sığınmış yüz binlerce ingiliz'den biri de jessica jacob adında 15 yaşındaki bir kız çocuğuydu. o geceyi şöyle tarif ediyor:

  "sirenler çaldığı zaman yeni bir korku dalgasının geldiğini anlıyorduk. çaresizce beklerken gökyüzündeki uçak motorlarının uğultularını bombaların ıslığı takip ediyordu. bazen bombaların ıslığı birkaç saniyeliğine susardı, bu nereye düşeceğini asla bilemediğiniz bombanın birazdan hedefine varacağı anlamına gelirdi...

  hissettiğim şeyi mi soruyorsunuz? sadece öfke. gözümün önünde yaşadığım şehir yanıyordu. tarih yanıyordu. ne yapıyorlardı? ne hakla buna cüret ediyorlardı?"
 • dünya halklarını sömürgeleştirme konusunda zirveye oynayan ve sahip olduğu zenginlikleri buna borçlu olan güneş batmayan imparatorluk'un kalbine yapılan acımasız ama bir o kadar da ayar verici saldırıdır.
  dönemin britanya adasında, ada yerleşimi olmanın verdiği güven ve sömürge üzerine kurulu refahı ile yaşayan kibirli ingiliz halkı da fena travmatik bir 9 ay geçirmiştir.
 • luftwaffe'nin, ingiliz halkını psikolojik olarak çökertmeye çalıştığı savaş. ingiliz halkı üzerindeki etkisi beklenilenin aksine olumlu olmuştur. halk, almanya'nın teslim oluşunu görmek için yaşamıştır resmen.

  görsel
hesabın var mı? giriş yap