şükela:  tümü | bugün
  • şimdiden çok konuşulmaya başlanmış video oyunu. rusya'da 130 gencin intiharına sebep olduğu düşünülüyor.
    haber
  • oyunu az önce oynadım. bu oyunun nesi intihar ettirilir, anlayamadım.

sanıyorum birazdan bu yüzden intihar edicem.**
  • yakın zamanda hakkında yazılan çizilen herşeyin reklam olduğunu düşünmeye başlayacağım oyun. eğer oyun gerçekten bu linkte ise, böyle gerzek bir oyunun nasıl böyle sonuçlar açabileceğini anlamak imkansız.

birisi şu olayı aydınlatabilir mi? ya da oyunun linki bu değil de başka bir linkse paylaşabilir mi?
  • oyunun bir internet adresi yok. rusyalıların takıldığı chat sayfalarında sizi oyuna alacak birileriyle karşılaşmanız gerekiyor. benzer bir gizli sistem daha önceki yıllarda kuzey avrupa ülkelerinde de yayılmıştı.

oyuna girmek isteyen kişilere yönetici bir link gönderiyor. bu linke tıklandığında, karşı taraf bir virüs ile şahsi bilgilerinize ulaşıyor. oyunu geri çıkılamaz yapanın, burada alınan bilgiler üzerinden yapılan şantajlar olduğu iddia ediliyor.

oyunun mantığı verilen günlük görevlerin yapılması ve bir fotoğraf ile kanıtlanması üzerine kurulu. görevler tahmin edilebileceği gibi korku ve şiddet temalı. 50. günde ise kendinizi öldürme görevini alıyorsunuz.

oyunun insanların mutsuz yaşamasındansa mutlu ölmesi hedefi ile kurulduğu iddiaları var. önerdiğimden tabii ki değil ama böyle bir mottonun bu kadar kolay insan kazanması bence şaşırtıcı değil. yüzün üzerinde ilişkilendirilmiş vakanın hepsi kandırma ve tehdit ile yaşanmış olamaz (tabii vakaların hepsi gerçekten oyunla ilgiliyse).

oyunun ismi, mavi balinaların toplu intihar girişimi yapmaları sebebiyle seçilmiş olmalı. yöneticilerin oyuncuları ölümü normalleştiren cümlelerle motive ettikleri söyleniyor.

not: bence fransız meyve ithalatçılarını artık rahat bırakabilirsiniz.
  • türkiye'de yaşayan insana koymaz. psikoloji falan kalmadı zira.
  • merak uyandıran oyun. şantajlar hangi bilgilerle ne yolla yapılıyor ya da ölüme ikna şekli nasıl, görevler neler... ölüme itiş yolu şantaj mı yoksa, ortaya atılan teorilerden biri olan 25. kare mi... çok inandırıcı durmasa da 150 ölümün bu oyun sebebiyle olduğu iddia edilmesi pek azımsanacak gibi değil. ben yine de inanıp ekşın yaşamak istiyorum azıcık monoton hayatımıza heyecan katsın. detaylı bilgi istiyorum bi de ya yeşillendirsenize pls
  • bir üstteki entrye sövmeye geldim. otur oturduğun yerde adamı hasta etme. zaten ortalık karışık.

tanım: bir şeyin virali ama tam olarak neyin henüz çözemedim.
  • bard isimli suser'in benden önce davrandığı gibi black mirror isimli dizinin 3. sezonunun shut up and dance isimli 3. bölümündeki konunun aynısı olduğu iddia edilen oyun.
    her ne kadar "hadi canım" desek de o bölümü izledikten sonra bende hafif bir paranoya oluşmadı değil hani. evdeki bilumum aletin kamerasını kapalı tutuyorum artık.