şükela:  tümü | bugün
 • jay z albumu hit sarkilar 'girls girls girls' ve 'izzo'yu bulundurur.
 • 2. side cikan basarili albumler...(bkz: jay z)
 • 2001 tarihli jay-z şaheseri. bu albümü dinleyinceye kadar yamuk yüzlü, eciş bücüş dudakları olan, şarkılarında jennifer lopez misali bilumum sevimsiz insanla düet yapan jay-z'den kelimenin tam anlamıyla nefret etmekteydim. sonra "the blueprint"e rastgeldim ve resmen afalladım. east-coast'tan çıkmış olan ve kliplerinden öğrendiğim kadarıyla hayatını yüzme havuzu kenarında bikinili kızlara pandik atmaya çalışarak geçiren bu adam nasıl bu kadar şahane bir albüm yapabilirdi? ilk başta inanmak istemedim ama şarkılar gerçekten çok güzeldi ve "the blueprint" son yıllarda dinlediğim en iyi rap albümüydü. hoş, jay-z kliplerinde hala bir adım ileri atabilmiş değil; mankenlerle elleşip duruyor ve belki de sırf bu yüzden, dikkatsiz dinleyiciler 50 cent gibi ibişlerle jay-z'yi aynı kategoriye koyuyor, ama ben tekrar edeyim, bu adam gözüme girdi artık bir kere, aferin.
 • 11 eylül 2001 tarihinde piyasaya çıkmış kült jay-z albümü. çıktığı gün pek çok şeyi açıklıyor zaten.
 • jay z tarafından geçen yıl içinde tidal dışındaki ortamlardan kaldırtılmış efsane üçleme.
 • dnr'dan cd aldığımız günler. zaten fazla yabancı hip-hop albüm gelmiyor. antalya'daki tek dnr'da her gittiğimde alfabetik sıranın z'den sonra gelen o gizemli/bilinmeyen harfinin olduğu bölüme giderim. selam bebekler nasılsınız. 2pac - greatest hits (double cd), eminem - marshall mathers lp aynı yerindeler. sapasağlam. man in black soundtrack satılmış yerine nelly - country grammar gelmiş. şöyle bi bakıyor, yerine bırakıyor ve dergi bölümüne geçiyorum, 20 lira veremeyeceğim nelly'ye başbakana yazar kasa atılan yıllarda, üç kapıların karşısında şakir abi'den korsan cd'sini alırım 5 liraya olur biter. hatta yanında 2 tane daha albüm alırım. hepsini 10 lira yapar şakir abi. not: şakir abi adamdır. ritüeli tamamlayıp çıkıyorum dnr'dan. haftaya bir daha gelirim.

  gel zaman git zaman tekrar dnr'a uğruyorum. o da ne! masmavi bir albüm, üstünde daha da mavi bir etiket, onun üstünde çok daha mavi yazılar! smash hits!!!! izzo hova, girls, renegade (ft. eminem).... neeey. eminem mi? hits mi? alıyorum elime albümü, gıcır gıcır. bu g.i.r.l.s. şarkısını da klibinden hatırlıyorum, genç tv'de mary j blige'ın family affair şarkısının klibinden sonra çıkıyordu fiks. zaten 5 klip vardı epi topu devamlı onlar dönüyodu. elimde bi korsan jay-z greatest hits vardı dinlediğim şakir abiden aldığım ama öyle bayılmamıştım. ama aylar sonra dnr'da solmuş 2pac - greatest hits'in yanında yepisyeni bir albüm. öyle klişe radyolarda günde 50 kez çalan bizim komşu aysel teyzenin dahi kulağının aşina olduğu bir şey de değil, destiny's childs veya britney spears albümü değil bu. ben bu albümü alırım hacı.

  alıyorum ve eve gelip gazeteden kuponla aldığımız çift kaset çalarlı, cd çalarlı, radyolu müzik setime takıyorum. şarkı şarkı yazmayacağım. gerçekten daha önce dinlediklerimden farklı bir albümdü. tarz olarak, kalite olarak. kanye west ismi dikkatimi çekti. neredeyse albümün sanatçısına jay-z ve kanye west yazılacak kadar şarkının altında imzası var. bink, just blaze ve timbaland daha önce jay-z ile çalışan kadrolu arkadaşlar zaten, onlar da işlerini layığı ile yapmışlar. ama renegade denen bir parça vardı ki, dinler dinlemez bir eminem hayranı olarak dünyanın en iyi şarkısının bu olduğuna dair sabit bir fikrim oluştu ve bu uzun yıllar sürdü. albümde bir de gizli track vardı. ilgincime gitmişti, şarkı da güzeldi. neden gizlediler ki, mis gibi şarkı. albüm kitapçığında dahi herhangi bir bilgi yok. adı breath easy imiş. herkes tarafından çok beğenilmiş ki sonra the blueprint 2'de devamı çekildi (kimseler bilmez haa), meet the parents adında. not: ikisinin de beati just blaze'e ait.

  koleksiyonumdaki özel albümlerden biridir. jay-z'nin de tartışmasız opus magnum'udur. kanye west'in solo albümü the college dropout'u çıkarmadan önce yapmak istediği müziği kafasında şekillendirdiği ilk denemelerini sunduğu, bir nevi ustalık eseri öncesi kalfalık eseri olarak anılacak "ben buyum ve geliyorum" dediği albümdür.

  edit: imla
 • jay-z'nin reasonable doubt'dan sonra en sağlam albümüdür. jay, bu albüm özelinde hem çok şanslı, hemde çok şansız. şanslı olduğu konu kanye westve just blaze gibi 2 mükemmel prodüktörün zirve dönemleri bu albüme denk geldi. hola' hovito, song cry, heart of the city şarkılarının beatleri herkese kariyeri boyunca nasip olmaz ama kendisine tek bir albüm döneminde geldi bunlar. ayrıca albümde ki tek düet olan renegade'de eminem bugün bile konuşulan bir verse çıkarmıştı ve bana göre smack that'den sonra eminem'in yaptığı en iyi beat renegade'dir. şanssız olduğu konu ise albümün 11 eylül 2001'de yayınlanmış olması.