*

şükela:  tümü | bugün
 • mormonlarin kutsal kitabi.
 • mormon dininin kurucusu joseph smith'e orijinalinin "indirildigine" ve joseph smith'in elindeki bir takim taşlar vasitasiyla çevirerek ingilizceye kazandirdigina inanilan kitap. buna göre 1823 yilinda bir gün smith'e görünen moroni adinda bir melek,kitabin yazildigi altin plakalarin ve onu tercüme etmek için kullanacagi taşlarin bulundugu yeri smith'e göstermis, o da bu ise baş koymus. bir perdenin arkasinda taşlari kullanarak çevirdigi kitabi, dikte ettirerek book of mormon'u meydana getirmis. kitabin asli da eski misir dilinin bir versiyonuymus.

  tabii bu anlatinin kendi içindeki mantik eksiklikleri bir yana, süphe çeken su durumlar vardir:
  - bugün mormon kitabinin orijinal versiyonu bilinen bir yerde degildir. kayip midir o bile bilinmemektedir, zira mormonlar bu kitabin yalnizca kendi içlerinden bazilarinin bildigi bir yerde sakli olduguna inanmaktadir, fakat mormon olmayan birinin bu kitabi görmüslügü yoktur.
  - joseph smith tam da kitabi çevirmek için kullandigi söylenen taslari kullanarak kahinlik ve sarlatanlik yaptigi için daha book of mormon iddialarindan çok önce tutuklanmistir. yani, taslarin kendisine kitapla birlikte verildigi veya aralarinda bir baglanti oldugu iddiasi açikça yalandir.
 • south park'ın yaratıcılarının müzikal projesi, 24 şubat 2011"de new york'taki eugene o'neill theatre'da sahne alacakmış http://www.telecharge.com/behindthecurtain.aspx
 • 2011 tony ödüllerinde tam 9 ödül almış. insan merak ediyor.
 • dokuz dalda tony ödülü sahibi bu müzikalde, andrew rannells'ın, trey parker ve matt stone'un müzikal ve mizahi yönlerdeki dehalarını ortaya koydukları i believe şarkısındaki harika performansını şuradan izleyebilirsiniz.
 • muhtesem komik sarkilari var (ozellikle turn it off ve baptize me sahane..). sahne versiyonu hakkindaki fikrim sadece tony odullerinde gordugum parcalarla sinirli, ama original cast recording albumu malum ortamlar da dahil olmak uzere internette mevcut.

  ayrica subat 2013'da preview'lari olmak uzere mart 2013'ta acilacak sekilde londra'ya gelecegi kesinlesti.
 • south park'in yaraticilarinin elinden cikmis ve dinle ince ince dalgasini gecen komik ve super broadway muzikali. konusu da soyle: efendim malum mormonlar 18 yasina geldiklerinde evden ayrilirlar ve misyonerlik gorevi yapmak icin ulkenin veya dunyanin farkli yerlerine gonderilirler. amac mormonlarin kutsal kitabini anlatarak dine daha fazla insan cekmek. iste bu amacla afrika'ya giden 2 tane genc mormonumuz afrikanin ortasinda aclikla ve savasla cebellesen kisilere "din herseyin ilacidir" seklindeki bir yaklasimin ne kadar absurd ve ise yaramaz oldugunu gorur. suanda 2013'e kadar bilet bulamiyoruz show'a. haftaici biletleri icin en erken ocak 2013, haftasonu biletleri icin ise en erken mart 2013 gosterimlerini secmek mumkun.
 • salt lake city'de bütün otel ve pansiyon odalarında çekmecelere 1'er adet bırakılan kitap.

  sanırım bu sene diyanet işleri bazı otellerin talebi doğrultusunda bu işletmelere kuran-ı kerim'i ücretsiz temin edecekmiş.