• dün ilk defa dinlediğim albüm. iş ortamında, şehit haberlerini aldıktan sonra dinlemiş olmamın etkisinden de olabilir pek beğendiğim söylenemez. şimdi tekrar dinliyorum, bruce'un sesi biraz kulağımı tırmalamıştı bakalım farklı hissedebilecek miyim?

edit büdüt: baya bir dinledim. evet şarkılar kesinlikle başarılı müzikal anlamda laf edeni allah çarpar. fakat yine de bruce sanki detone oluyor gibi nakaratlarda yükseldikçe, beni rahatsız eden bu oldu, sololar on numara beş yıldız.

bir de redeemer of souls bana daha iyi gibi geldi.*
  • haliyle isim iron maiden olunca fazlasıyla iyimser kritikler gelen albüm. 2-3 kez dinlemeyle yapacağım tek yorum son dönem maiden albümleri ile maalesef aynı olacak; son büyük şarkılarını 1992 yılında yaptılar ve batı cephesinde değişen bir şey yok. beklentiyi büyük tutmayın.
  • içersinde if eternity should fail, the red and the black, tears of a clown, empire of the clouds, the man of sorrows gibi güzide eserler barındıran maiden albümü. gayet yeterinde ve tadında bir albüm olmuştur. dinledikçe sevilen albümlerden ayrıca. illa eleştiri istiyorsanız bence death or glory sönük bir şarkı olarak kalmış playlistte. beklentiniz neyse öyle dinleyin zira yeterince tatmin edecek.
  • buradaki müzikten anlamayan arkadaşların pervasızca yorum yapacağı ve yaptığı albümdür ..

öncelikle hep aynı şarkıları yapıyorlar diyen serdar ortaç kılıklı arkadaşlara sesleniyorum .. bir müzik grubu her seferinde değişik şeyler yapınca mı başarılı olur ? mesela pink floyd'u, beatles'ı ya da david bowie'yi başarılı kılan her albümde tarzlarını ya da vokal şekillerini değiştirmeliri midir ? siz hiç coldpaly'i latin jazz yaparken dinlediniz mi ?
    eline ilkokulda flütten başka enstrüman almamış arkadaşların "olmamış" demeleri tıpkı 70 metre tam performans koşup vurduğu top out'a çıkınca, adam değil satın bu topçuyu diyen ya da obradovic kenarda fırçayı kayarken, çok sinirli bu defolsun gitsin diyen cahiller gibi olmaktan 1 adım öteye gitmez ..

albüme gelince;
    her elemanı 60 yaşına göz kırpan bir grup hala bu kadar net çalabiliyor ve söyleyebiliyorsa onların sadece ellerini değil taşaklarını da öpmek gerekir .. hızlarından, armonilerinden, vokal tekniklerinden 1 gıdım eksilmeden yapılmış bir albüm ..
    özellikle the red and the black şarkısını 5 eylülden beri her gün mutlaka 1 kere dinliyorum ..

not: ukala olmayın adam olun bişey üretin
  • ingiltere albümler listesine 1 numaradan giriş yapmıştır. bu listeye 1 numaradan giren 5. iron maiden albümüdür.

the book of souls şimdiye kadar 24 ülkenin albümler listesine 1 numaradan giriş yapmıştır. bu ülkeler, arjantin, avusturya, brezilya, kolombiya, hırvatistan, israil, yunanistan, meksika, portekiz, slovenya, çek cumhuriyeti, ispanya, sırbistan, norveç, ingiltere, isviçre, almanya, italya, hollanda, belçika, isveç, macaristan, finlandiya ve japonya'dır.

fransa, avustralya, kanada, danimarka, polonya, yeni zelanda ve irlanda albümler listesine 2 numaradan, amerika billboard albümler listesine 4 numaradan,

ortadoğunun lider ülkesi, acem'den mısır'a, gine bissau'dan çin'e, gabon'dan güney osetya'ya, kongo demokratik cumhuriyeti'nden mikronezya'ya kadar bir çok ülkenin gıpta ve hasetle baktığı, üzerinde güneş batmayan, haşmetli ve güzel ülkemiz türkiye'nin albümler listesine ise 3 numaradan girmiştir.

edit: güncelleme
  • teneke çalsa dinleyeceğim efsanevi grup iron maiden'ın son albümü.

iron maiden'dan beklentiler genelde çok yüksek olduğu için beğenmeyenlerin olması normal ama bu yaştaki üyelerden (olm adamlar bi kaç seneye otobüslere ücretsiz binecekler, o derece ilerledi yaşları) oluşan bir grup için başarılı bir albüm.

dinleyin, dinletin.
  • iyiliğinin ya da vasatlığının, grup elemanlarının yaşıyla değerlendirmenin ayıp olacağı albüm. bunların abisi yaşındaki, black sabbath'ın 70lere merdiven dayamışken çıkardığı "13" varken, iron maiden'ın albüm kalitesi yaşa bağlanmamalı.

elbette black sabbath ile karşılaştırmıyorum maiden'ı ama, bu kadar da sabbath'ın uzağında kalmamalılar. çünkü 80lerde yaptıkları işlerin kalitesi ile, sabbath kalitesine yaklaşma şansları ciddi anlamda vardı.
  • albüm hakkında 3 değerlendirme bir arada: pasifagresif.com
    özet: 8-8.5/10
  • bruce geri döndükten sonraki albümler içinde giriş parçasıyla beni yakalayan ilk albüm oldu. maalesef geri kalanından o kadar da tat alamadım. son dönem albümler içinde a matter of life and death yanında bir yerlerde şimdilik.
    ama nicko beni benden almaya devam ediyor.
hesabın var mı? giriş yap