şükela:  tümü | bugün
 • yönetmenleri arasında neil jordan'ı görünce beklentilerimi arttırmış dizi. ayrıca senaryoda da kendisi var. daha ne olsun.
 • (bkz: borgia)

  az buçuk jodorowsky&manara tadında giderse spartaküs yanında çok soft kalır söyliyelim...
 • hanimla oturmus, fi tarihinde tudors izliyorduk. tudor'lar hakkinda yeteri kadar film oldugundan, neden borgia'lar hakkinda tudors kivaminda bir dizi yapilmadigindan dem vurmustum. mario puzo'nun the family romanini oldukca begenmistim ki, bilenler bilir, bitiremeden vefat etmis, yardimcisi kendi bitirmistir bu kitabi. hani insan dusunmeden edemiyor, dostoyevski niye zamaninda bir yardimci tutmamis diye. tabi boyle daha iyi olmus. ne demek lan, dostoyevski'nin pohu ustune poh mu olurmus! neyse iste, baktim borgia'lar hakkinda da dizi yapiliyor, mutlu oldum netekim.
 • aynı adla 1981'de bbc tarafından çevrilen dizinin güncel ve amerikalı eli değmiş şekli olacak gibi. zaten çok merak ederdik kendilerini. zira bu aileye senaryosunu graham greene yazdığı the third man'de önemli bir atıf yapılmıştır.

  "italya’da 30 yıl boyunca borjiyalar vardı. yani savaş, kıyım, cinayet... ama michalengelo, leonardo ve rönesans aynı dönemde var oldular. oysa isviçre’de kardeşlik, 500 yıllık demokrasi ve barış vardı. ama ne yaratabildiler? sadece guguklu saat!"
 • the tudors'un yapimcisindan harika bir dizi. trailer'lari simdiden iple cektiriyor premier'i..
 • ilk bölüm düştü bile, eztv'de bulunabilir.
 • assassin s creed brotherhood ile beraber cok guzel bir ikili olmus dizidir... az daha ugrassalar oyunun dizisi olabilirmis gayet.
 • ilk bölüm itibarıyla umut vadeden yapım. başlamadan önce borgia ailesi ile ilgili hiçbir fikriniz yoksa baş karakterler hakkında bir wikipedia turu atmanızı tavsiye ederim. yozlaşmanın köküne vurmuş bol metresli bir papa, niccolo machiavelli'nin prens'inde iyi bir lider olarak bahsettiği oğul* gibi öğeleri prodüksiyon açısından iyi kotarılmış bir dizide izlemek güzel olacak gibi.

  yalnız ilk bölümde -belki de bilinçli yapılmış- bir hata buldum. rodrigo borgia'nın metreslerinden giulia farnese'nin portresini yapan ressam benim bildiğim pinturicchio değil rafael, yani raffaello sanzio. tablonun rafael tarafından dizide verilen 1492 civarında değil 1506 civarında yapıldığına dair "young woman with unicorn" diye aratılarak birçok kaynağa ulaşılabilir.

  bu arada izlerken karanlık bir köşeden ezio'nun* çıkıp ortalığı dağıtmasını beklemedim desem yalan olur.*
 • --- spoiler ---

  doğrusu borgia ailesinin papalığa doğru yükselişini tercih ederdim. zirvedeki entrikalardan ziyade, zirve yolundaki alavere dalavereler benim daha çok ilgimi çekiyor. fakat nihayetinde elimizde gayet geniş bir alana yayılacağı belli bir giriş bölümü var. önümüzdeki bölümler de bu şekilde hareketli kalırsa izlememek için hiçbir sebep göremiyorum. bi de lan ne güzel ya:

  - iyi de bunlar günah değil mi?
  - salla ya. allah affeder olm...

  --- spoiler ---