şükela:  tümü | bugün
 • elon musk'ın bir sonraki projesi olma ihtimali yüksek olan, henüz oluşmamış bir tünel şirketi. isminin güzelliği gerçekleşme ihtimalini bence artırıyor.

  18.02.2017: bloomberg businessweek the boring company'yi kapak konusu yaptı.
 • the boeing company'e gönderme yapmış olabilir elon bey. amerikalılar bile bazen harf hatası yaparak boeing yazacaklarına boring yazabiliyorlar.
 • elon musk'ın twitter hesabından sitesini ve videosunun yayınladığı tünel projesi
  https://boringcompany.com/

  https://youtu.be/u5v_vzrrsbi
 • spacex'in altını kazmaya başlayacak firma. tünel kazma aparatını spacex ofisine yerleştirmişler.

  https://twitter.com/…musk/status/858052804606177280
 • tam bir zengin oyuncağı.
  kısıtlı bir alanda kendi aralarında oynarlar.
  şehirlerarası bağlantıları da kapsayacak küçük-orta ölçekli trenler, metro benzeri bir yapı şeklinde olsa zengin oyuncağı olmayabilirdi.
 • çok hızlı ilerleyen çılgın proje..

  adam bugün attığı tweet ve videoyla haftaya asansör çalışacak diyor.link
 • elon musk'ın aralık 2016'da " bu trafik beni deli ediyor. bir sondaj makinesi yapıp kazmaya başlayacağım." tweetiyle temellerini attığı şirket.
  tweet

  arabalar, tünele asansör ile indirilip sistemin üzerinde hareket eden bir mekanizmada ilerleyecek. ayrıca hareket eden araba değil mekanizma olacak. hedefe ulaşıldığında araba tekrar asansörle yüzeye çıkarılacak. mekanizmanın hızı ise ortalama 200 km/sa. fikir edinilmesi adına elon'ın instagram hesabından paylaştığı video ve projenin tanıtım videosu.

  şimdi ise projede hızlıca yol alınıyor:
  1
  2
  not: godot; projenin ilk sondaj makinası için godot'yu beklerken oyunundan esinlenerek seçilen isim.

  problem edilen şeylere, herkesten farklı olarak çözüm bulabilmek büyük bir haz veriyordur elon'a. hem de herkesin yapabileceği basit çözümler değil, dahice projeler.
 • new york ve washington dc arasinda hyperloop insa etmek icin devletten sozlu izin alan, elon musk sirketi.
 • ilk çalışmasını istanbul'da gerçekleştirebilir kampani.
 • ilk denemesine şubat 2017'de, inşaat izni gerektirmediği için, spacex'in ofislerinin bulunduğu bölgede, 30 fit genişliğinde (9 m), 50 fit uzunluğunda (15 m) ve 15 fit derinliğinde (4,6 m) bir test kazısı yaparak başlayan şirket.

  https://www.wired.co.uk/…le/elon-musk-tunnel-boring
  https://www.bloomberg.com/…on-musk-is-really-boring

  ted konferansındaki bir röportaj sırasında bu proje ve şirketle ilgili düşüncelerini ifade eden elon musk, ''bu şirketin projesinin zamanının yalnızca % 2'sini aldığını ve keza işbu projenin kişisel bir hobi olduğunu'' belirtmişti.

  mart ayındaki bir demecinde, nisan ayında spacex'in bulunduğu bölgede bir demo tünel kazımaya başlanacağını ifade etmiş ve nisan ayının son haftasında tünel inşaatında kullanılacağı ve şirketle aynı adı taşıyan fakat adı daha sonra ''godot'' olarak değiştirilen makine duyurulmuş. tabi bu duyuru daha sonra kaldırılsa da çoktan yayılmıştı bile.

  http://www.businessinsider.com/…-dig-tunnels-2017-4

  http://www.ibtimes.com/…oring-machine-godot-2537767

  tünel projesine lax'ten başlanacağını ve sırasıyala culver city ve santa monica hattı takip edilerek westwood'da sonlandırılacağı keza elon musk tarafından açıklanmıştı. böylelikle bu güzergahta 45 dakika süren ulaşım süresi, inşa edilecek tünelle birlikte 5 dakikaya indirilecek: https://www.theverge.com/…nels-watch-first-route-la

  tüneldeki ulaşım ise, saatte 200 km hıza ulaşan elektrikli kızakların üzerine yerleştirilecek olan arabalar ile yapılacak.

  elon musk temmuz 2017'de, new york city, philadelphia, baltimore, ve washington, d.c'yi yer altından birbirine bağlayacak olan hyperloop projesini gerçekleştirmek için hükümetten sözlü bir onay aldığını ifade etmişti.

  bu sözlü onaya binaen ekim 2017'de maryland ulaşım departmanı'ndan baltimore-washington tünelinin inşasına ilişkin bir izin alınmış. baltimore'daki penn station'da başlanacak olan çalışmanın, washington union station üzerinden devam ederek new york city'de sona ereceği planlanmıştır. elon musk'ın ifadesine göre bu hat temel alınarak bir şehir merkezinden diğer şehir merkezine olan ulaşımın sadece 29 dakika süreceği öngörülmüştür. diğer hyperloop proje alanlarının ise san francisco - los angeles ve texas olacağı açıklanmış.

  elon musk'a göre şirket, bir yeraltı tüneli ağının hem mali açıdan hem de hızlı bir şekilde inşası açısından mümkün olabileceğini gaye edinmiştir.

  edit: https://www.boringcompany.com/faq/