1. yazarı eric van lustbader'dir. robert ludlum'un telif haklarina sahip şirket, film yapimcilarindan ve jason bourne hayranlarindan gelen baskilara dayanamamis ve yazar eric van lustbader'a yeni bir bourne kitabi yazdirmistir.
  2. 2012'de vizyona girecek uyarlama. senaryosunu yine tony gilroy yazacak, yalnız yönetmen paul greengrass başka bir bourne projesini daha yönetmeyeceğini duyurduğu ve matt damon da greengrass yoksa ben de yokum dediği için kimin oynayıp kimin yöneteceği belli değil.
  3. tony gilroy'suz bir bourne filmi olmazdi ve bence varligi matt damon'dan daha elzemdi. cunku bourne serisinin kallavi senaryosunun mucidi kitaplarin yazari robert ludlum degil, tony gilroy. keza kitaplar soguk savas doneminde ekseriyetle jason'in cakal carlos ile olan mucadelesini konu aliyor. karakter ve konsept ludlum'dan diyebiliriz. neyse, kisaca tony gilroy'un olmadigi bir projeye ben greengrass ve matt damon birlikte girisse yine de sicak bakmazdim. ama yonetmen koltugunu gilroy'a teslim etmenin akilli bir karar oldugunu dusunmuyorum. bekleyip gorucez artik.
  4. filmin jason bourne karakterinin yer almadığı spin-offumsu bir hikayesi varmış diye okudum. eksik olan sadece matt damon değil yani.
  5. uclemeyi su son bir hafta icinde 5. kez izlemenin verdigi garip hissiyatla, ultimatum'u bitirip eksi'yi actigim su saniyelerde sol frame'de yeni filmin basligiyla karsilasinca sasiriyor insan. bu kadar mi denk gelir? garip hissettim. matt damon'suz bourne filmi cekilecekse hic olmasin daha iyidir. ne gerek var adini sanini kirletmeye su mekani cennet uclemenin.
  6. bir bolumu metro manila-filipinlerde gececek olan filmdir.

edit:
    cekimler basladi ve trafigin agzina sicti. seviyorum seni yine ama ben.

the bourne legacy hakkında bilgi verin