şükela:  tümü | bugün
 • afrika'da, yoksulluk ve kıtlık içinde büyümüş bir çocuğun hayal gücüyle neleri başarabileceğini gösteren kitap.

  malawi'de derme çatma bir evden, manhattan gökdelenlerine uzanan bir nevi peri masalı. ama bu masaldaki prens ya da prenses olayın kahramanın ta kanedisi william kamkawamba oluyor.

  kitap, etrafınızdaki bir sürü zenginliğin farkında olmadığınızın, onları nasıl harcadığınızın, çok basit şeylerle çok başarılı sonuçlar elde edileceğinin farkına varmanızı sağlıyor.
 • "merak ettim, denedim ve başardım." william kamkwamba

  okuyun.
 • william kamkwamba tarafından yazılmış ve martı yayınlarından türkçe'ye rüzgarı dizginleyen çocuk adı ile çevrilmiş roman.

  kitap yazarın ilk romanı ve bir otobiyografidir. afrika edebiyatını sevenler için çilçil altın bulmakla eşdeğerde bir eserdir. dili diğer edebi öncüleri gibi gayet sade ve yalın olmakla birlikle hem hayatı/öyküsü hem de betimlemeleri oldukça çarpıcıdır.

  henüz 26 yaşındaki kamkwamba, biri epeyce büyük olmalla birlikte iki kıtlık geçirmiş, okul parasını ödeyemediği için ortaokula devame dememiş, kütüphanede tesadüfen bulduğu bir kitap sayesinde, hurdalıklardan parçalar toplayarak ve kendi imkanları ile yeldeğirmeni inşa etmiş, sıtma mücadelesi vermiş ve buna rağmen kitabın bir yerinde, kendi ülkesi dışındaki seyahatlerinde de gördüğü üzere ''çocukluğun oyun ve mutluluklarının her yerde aynı olduğunu'' söylemiştir.
 • yönetmenliğini chiwetel ejiofor'un yaptığı, başrolünde maxwell simba'nın yer aldığı 2019 yapımı film.

  film, dünya prömiyerini 15. sundance film festivali'nde yapmıştır.

  filmde, malawi'de bir köyde yaşayan çocuğun köyünü kıtlıktan kurtarmak için bir rüzgar türbini inşa etmesi anlatılmakta.

  biyografik tarzda özellik taşıyan film, inancın, hayal etmenin ve hayalleri gerçekleştirmenin önemine çok güzel bir vurgu yapıyor. derme çatma yerlerde yaşayıp adeta karın tokluğuna yaşayan, eğitim için para ödemek zorunda olan ve kıtlıkla mücadele eden köylülerin hikayesi abartıya kaçmadan doğal bir şekilde verilmiş. köylülerin yaşadığı zorlukları anlatmak istediğinde dayak yiyecek derecede karşılık bulduğu, okul ücretini ödeyemedikleri için okuldan atılan çocuklar, devletin uygun fiyata sattığı tahılları almak için birbirini ezercesine mücadele eden ve bu esnada birbirleri ile kavga dahi etmekten çekinmeyen insanların yaşamı filmin mevcut sistem eleştirisine katkıda bulunan en vurucu bölümler olarak akılda kalıyor. doğal oyunculuklar ve çok sıkmayan hikayesi ile gerçek bir olaydan uyarlanan film, izlemeye değer bir yapım olarak listeye eklenebilir.

  filme puanım: 7
 • inanılmaz tatlı bir film. böyle insanın kafasını yormayan, huzur verip, vay be dedirten filmleri çok seviyorum. çok içten bir filmdi. 8/10.
 • chiwetel ejiofor'un william kamkwamba'nın hikayesinden uyarlayıp, yönetip, baş rolünde oynadığı 2019 yapımı netflix filmi. oyunculuklar çok çok iyi ama anne rolündeki aïssa maïga adlı abla yardırmış resmen.

  --- spoiler ---

  duygu sömürüsü, acındırma falan yapmadan derdini anlatıp mesajını gayet güzel bir şekilde aktarıyor film hele o suyun geldiği sahnedeki o doğal sevinç o kadar çok hoşuma gitti ki aptal bir sırıtışla geri alıp alıp izledim. cenazelere gelen ekip ne ayaktı keşke onu da anlatsaydın sevgili yönetmen bir diyalogla geçiştirilemeyecek kadar yer vermiştin filmde.

  abla hayırsız çıktı ne yapıp edip sırf o annenin emeği için üniversite okumalıydı. kıtlığın her zaman olabileceği bir ülkede yaşayıp da 4 çocuk doğurmak nedir amq vizyonsuzu. film de sevmediğim tek şey sen oldun.
  --- spoiler ---
 • yani ne diyeyim bilemedim. aklıma lise yıllarım geldi...” bu öğrendiklerimiz neyimize yarayacak gerçek hayatta hocam yeaaa” diyen o ağzımın ortasına kürekle vurmayan fen bilgisi hocama kızdım, kendime kızdım. sonra bi suyun gelme sahnesi vardı o kadar sevindim ki anlatamam...
  netflix i bir kez daha tebrik ediyorum. yaşanmış bir hikayeyi o kadar güzel anlatmışlar ki, filmin için de o kadar çok alınacak ders var ki, ders diye bence liselerde fen derslerinde iki saat müfredata konup izletilebilir çok net söylüyorum...
 • yaşanmış gerçek bir hikayeyi işleyen netflix filmi. malawi'de geçen filmin başında insanların yiyecek bulabilmek için yaşadıklarını öyle güzel göstermişler ki, oturduğunuz yerde içtiğiniz sudan yediğiniz yemekten utanıyorsunuz. bu nedenle başlarda üzücü olsa da yüzünüzde gülümseme ile bitireceksiniz.
 • öncelikle (bkz: izlenesi netflix türkiye içerikleri)

  her izlediğim afrika filmi bu kadar güzel, bu kadar insana işleyecek kadar güzel olmak zorunda mı?

  uzun zaman sonra netflix güzel bir yapım çıkartabilmiştir.