aynı isimde "the boys" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
118 entry daha
  • homelander dayıyı kim oynadıysa hayvan gibi oynamış. adam ekranda her göründüğünde tedirgin oluyorsun. anında duyguları değişiveriyor. manyak mıdır nedir ?

sonunu hiç de öyle tahmin etmemiştim. sürpriz oldu :)
  • enfes bir yapim. izlerken hem eglendiriyor, hem de super kahramanlarin sirketlesip paranin tadini alinca, kapitalizme hizmet edince ne hale geleceklerini cok iyi anlatmislar.
  • halk tarafindan "kahraman" olarak gorulen; ahlak, deger ve davranislariyla ornek olmalari gereken insanlarin kapali kapilar ardinda halki nasil gordukleri ve mevzu para/itibar olunca medya ile beraber bu insanlarin gercekte nasil igrenclesebildiklerine dair enfes bir elestiri.
  • sonu için bence çokta sürpriz değildi. öte yandan bence müthiş işlenmiş bir olay örgüsü ve hikayeye sahip dizi olmuş. homelander senin ben mk :)
  • --- spoiler ---

kaptan amerika ile süpermen kırması olan homelander'ı oynayan abiyi ayakta alkışladım dizi bitince, öyle de başarılı oynamış.

mantık hataları ya da ne bileyim insanın içini darlayan karakterleri yok değil ama çok beğendim diziyi gerçekten, bence güzel olmuş.

frenchie adamım ya!

--- spoiler ---
  • videoyu kısa tutmak istediğim için ( https://www.youtube.com/watch?v=ii5enpig9ew ) bazı bahsetmek istediğim şeylerden bahsedemedim, onları da buraya yazayım.

bu videoyla uğraşırken daha iki gün önce brightburn diye başka bir film seyrettim ve süperkahraman hikayelerinde yeni bir evreye girdiğimizin farkına vardım. bir şeye uzun süre maruz kalınca artık o şeye muhalif akımlar da meydana çıkıyor. bu durumda ise süper kahramanların süper ama kahraman olmayabilecekleri fikri.

gerçi bunun eski örnekleri de var ama bu ara bu akım pik yapmış gibi görünüyor. o uzun zamandır dillendirilen, süper kahraman filmlerinden bıkkınlık duymaya başlama evresine girdik mi emin değilim. çünkü hala müthiş hasılatlar yapıyorlar. ama izleyici değil de hikaye anlatıcılar tarafından bunun emareleri görünmeye başlamış gibi.

brightburn için bir spoiler vereceğim şimdi. film, bildiğin süpermen hikayesini anlatıyor ve bir yerde çok bariz bir şekilde süpermen hikayesiyle dalgasını geçiyor. o da çocuğun, aslında uzaylı olduğunu anladığı anda annesinin ona (tıpkı clark'ın annesinin clark'a söylediği gibi), "muhteşem şeyler başaracaksın" demesinin ardından çocuğun bir öfke nöbetine girmesi ve o andan itibaren geri dönüşü olmayan şekilde kötüye dönmesi gibi.

marvel'ın yeni phase'inin eskisi gibi hasılatlar getirip getirmeyeceğini gördüğümüzde bu süperkahraman bıkkınlığı başlamış mı başlamamış mı daha iyi anlayacağız. ama bence artık hikaye yazarları, "yeter artık normale dönmenin zamanı geldi" diyorlar.. gibi.
  • butcher ve hughie için izlediğim dizi.

netflix yapımı olmadığına çok sevindim. amazon’u da çok takdir ettim.

süper kahramanlar da insandır.
  • senenin en iyi dizisi. kendisi de bir çizgi roman uyarlaması olarak çizgi romanları, süper kahraman kültürünü ve bu kültürün uzantısı tüketim çılgınlığını bu denli cesurca ezip geçen bir yapım olması dolayısıyla değeri bir diziden de öte.
    çok basit bir önermeyle hareket ediyor aslında. süper kahramanlar gerçek olsaydı ne olurdu? bana göre de aynen böyle olurdu.

--- spoiler ---

avengers’ı ve justice league’i çocukluğundan bu yana seven, okuyan ve izleyen biri olarak iş biraz gerçek dünyaya kaydığında olacakların bu dizide gösterilenlerden farklı olmayacağını düşünüyorum ben de. kaldı ki bu denli olmasa da kahramaların iyilikten vazgeçmeleri halinde ne yapılması gerektiği batman’in de en çok kafa yorduğu konulardan biridir. her bir justice league üyesi için farklı etkisiz hale getirme metodları geliştirmiştir. the boys’da ise kötülük bir tercih değil; bu denli güce sahip olanların bir iki istisna haricinde kötülüğü doğal yolla benimseyeceğini, bunun insan doğasının bir parçası olduğunu ileri sürüyor. dizi bunun üstüne bir diğer dünyamız gerçeği, gözünde kar ve büyümekten başka bir şey olmayan şirketleri, yozlaşmış medya ve politik sistemi de ekliyor ve hem bir süper kahraman dizisi olup hem de gerçeğin ta kendisini gösterebilen bir yapım olup çıkıyor. sadece bu cesur yaklaşımı için bile takdiri hakederken aynı zamanda iyi yönetmenlik, iyi oyunculuk ve iyi müzik de var ortada.

--- spoiler ---

sonuçta, shazam’ından endgame’ine, suicide squad’ından x-men’ine, çizgi roman uyarlaması bombardımanı altında olduğumuz bu dönemin en orjinal ve iyi işi var karşımızda.
15 entry daha