şükela:  tümü | bugün
 • latrell sprewell'ın lakabıdır zamanında.
  (bkz: breadwinner)

  ayrıca;
  (bkz: spree)
 • irlandalı bir animatör olan nora twomey'in yönetmen koltuğuna oturduğu, angelina jolie ve tomm moore gibi isimlerin yapımcılığını üstlendiği cartoon saloon şirketinin 2017'nin yaz aylarında çıkması beklenen animasyon filmi.
 • tomm moore'un son animetik filmi afganistanda (isimdende anlaşlacağı gibi) geçimini sağlayan bir kız çocuğunun hikayesi.
  kendine has grafikleri ile izlenilesi.
 • etkileyici bir animasyon.
 • film 2001 yılında, afganistan'ın başkenti kabil'de taliban yönetimi altında yaşayan bir ailenin başından geçenleri anlatıyor. kadınların yanlarında erkek olmadan sokağa çıkamadığı bir şehirde, babası haksız yere tutuklandıktan sonra ailesine bakabilmek için erkek kılığına girmek zorunda kalan 11 yaşındaki parvana'nın gözünden yıkımı, çekilen çileleri, tüm zorluklara rağmen kurulan hayalleri ve hayatta kalma çabasını izliyoruz.

  asırlar boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan toprakların mitolojik ögeleriyle süslenmiş bir hikaye de bize eşlik ediyor film boyunca. izlerken boğazının düğümlenmemesi, gözlerinizin dolmaması pek mümkün olmuyor. en iyi animasyon filmi dalında oscar'a aday olmayı başaran film ödül almayı başarır mı bilinmez, ama izleyenlerin kalbinde özel bir yer kazandığı kesin.
 • afganistan'ın makus talihi daha iyi anlatılamazdı herhalde. oscar'ı kazanamamasına da pek şaşırmamak lazım. sonuçta afganistan'ın bugün bu durumda olmasında aslan payı kendilerine ait, kendi günahlarıyla yüzleşmek zor gelmiş olabilir.
 • iran sinemasının naifliğini taklit etmeye çalışarak ajitasyonu bol, gereksiz bir film koymuşlar ortaya. ne pervane, ne süleyman, ne şaziye etkileyebildi beni. hikayenin hiçbir yeri seyirciyi içine çekebilir cinsten değildi. zaman kaybı.
 • çizimleri çok tatlı, öyküsü ise pek hazin bir animasyon. aslında netameli ve çığırından çıkmış bir coğrafyada kız çocuk olmanın zorluklarını ve de tehlikelerini çok iyi işlemiş demek isterdim, lakin öylesine oryantalist ve samimiyetsiz ögelerle doldurulmuş ki, insanı etkilemekten ziyade klişe geliyor. ki ailesine yardımcı olabilmek için erkek kılığına girmek zorunda kalan kız konusunu baran filmi ne kadar incelikli ve etkileyici bir şekilde anlatmıştı, bu animasyon ise -muhtemelen ondan esinlenmiş ama- onun yanından bile geçememiş.
 • yetişkinler için ve dram ağırlıklı bir animasyon. 7/10

  taliban kontrolündeki afganistan'da yaşayan küçük bir kız çocuğunun hayatından bir kesiti aktarıyor. babası haksız yere hapishaneye atıldıktan sonra ailesinin geçimini sağlamak için erkek çocuğu kılığına girmek zorunda kalıyor. bir yandan da babasını hapishaneden çıkartmanın yollarını arıyor. zor bir yaşamları var gerçekten, izleyiciye bunu hissettirmeyi başarıyor. çizimler de oldukça başarılı bu arada.