şükela:  tümü | bugün
 • david morrell tarafından yazılmış, (bkz: cia) içinde yaşanan bazı olayları ve bu olaylar sonucu bir ajanın, manevi babası olan üst düzey bir cia yetkilisinden intikam almaya çalışmasını anlatan bir roman.
 • dizisi de cekilen bu kitapta, baba rolundeki ust duzey cia yetkilisini robert mitchum, karde$lerden birini (ki ismi romulus) zengin ve yoksul dizisinden de sevdigimiz peter strauss, karde$lerden digerini (ismi remus) ise haso adamimiz david morse oynamakta idi. 4 bolumluk $ahane bir heyecan firtinasi olup, ozellikle peter strauss'un fish n chips yerken uzerindeki deve tuyu paltoya hayran birakmi$ti, peh peh peh.
 • 1988 yapımı bir marvin j. chomsky filmi. yetimhaneden cia eğitmeni elliot * tarafından 9 yaşında alınarak , kardeş olarak büyütülen 2 gencin hikayesi.

  elliot gencleri kendi sorumluluğuna alıp cia tarihindeki en yetenekli ajanlar haline getirir rombulus * ve rheimus * filmde elliot uluslararası temsilcilerin oldugu bir toplantıyı bomblaması için rombulus a görev verir. olaylar gelişir, cia - kgb ve diğer pek çok örgüt kardeşlerimizin peşine düşer.
 • yanlış hatırlamıyorsam cia ve mossad gibi teşkilatların isimlerini ilk duyduğum diziydi. dizinin son bölümünde remus'un sahilde kıstırılınca, kendisini öldürmek üzere silah çeken hasmının gözlerine bakarak dizlerinin üzerinde hızlı hızlı istavroz çıkarması ve arkasından öldürülmesi beni çok etkilemişti, yine son bölümde uçağa binerken romulus'un erika'ya gül getirmesi ve görevlinin çiçeği uçağa almaması üzerine romulus'un "güllerden yana hiç şansım olmadı" demesi bana nedense çok karizmatik gelmişti üstelik o zaman karizmatik kelimesini duymamıştım bile
 • (bkz: book cipher)
 • her durumda taşı gediğine koyan elliot (robert mitchum) karakteri dikkat çeker.
  örneğin:
  evlenmek isteyen romulus'a: "sen, vücut ve çeliği kesmek üzere, bir samuray kılıcı gibi dövüldün! ekmek kesmek için yazık olur."
 • romulus, landish'i öldürmek için gittiği londra'da, bir parkta buluştuğu kgb bağlantısına -"bloody hell" tabirini kullanması üzerine- ingilizceyi nerede öğrendiğini sorduğunda "cambridge" cevabını alır ki; muhtemelen bu cambridge beşlisi'ne bir göndermedir.

  not: bu arada kitabın isminin başında "the" var iken, dizinin isminin başında "the" yoktur.
  (bkz: brotherhood of the rose)