şükela:  tümü | bugün
  • adsız sansız sıkı kitaplardan. özellikle olayın kahramanı resim eleştirmeninin ahlak anlayışının kişisel ve mesleki anlamda ikiye bölünmesi açısından ilginç.
  • charles willeford şöyle bir cümle yazmıştır bu kitabında "ne kadar güzel olursa olsun, kadın sadece kadındır, oysa iki bin beş yüz sözcük, bir makaledir."
  • yönetmenlik koltuğunda giuseppe capotondi'nin oturduğu 2019 yapımı film.

film dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 76. venedik film festivali'nde yapmıştı.

venedik film festivali'nin kapanış filmi olan yapım, akıllara hitchcock filmlerini getiren, incelikli, seksi ve heyecanlı bir kara film. filmin karizmatik ve çekici anti-kahramanı, amacına ulaşmak için gözünü bile kırpmadan cinayet işleyebilecek kadar hırslı sanat eleştirmeni james. italya'nın como gölü civarında bir malikânede james, baştan çıkardığı güzel amerikalı bir gezginle birlikte bir tabloyu çalmak için uğraşıyor. yönetmen giuseppe capotondi, a simple plan romanının yazarı scott smith ile birlikte uyarladığı ve faust'u örnek alan yeni filminde (18 yıl sonra kamera önüne geçen) mick jagger'ı bile dahil ettiği müthiş bir oyuncu kadrosunu bir araya getiriyor.

filmin afişi
  • bugün akşam filmekimi 'nde kadıköy 'de muhteşem güzel kokan (benim için böyle, ne yapayım) rexx sinemasında izlediğim film.

yazacak öyle çok şey var ki bu filme dair..

--- spoiler ---

sinemasal anlatısı ve ayrıntıları, görüntüleri ve renkleri, yeryüzü manzaraları ve italya'nın şahaneliği, sanat ve insan için önemi, hırs ve insan üzerindeki yıkıcılığı, insanın bazen gözünü kaplayan kara perde ve mutsuzluğa çıkan yolları, saflık ve bazen de kocaman bir aptallık, içinden gelinen aileler ve onların kişiyi hayatı boyunca usul usul izlemesi, hayatı ne olursa olsun "olduğunca" akıllıca ve bazen de bir kısım prensiplerle yaşamanın gerekliliği, huzurlu bir uyku uyumanın insanın akıl sağlığı ve ruhu için ne kadar önemli olduğu, bize televizyonlarda doğru diye gösterilen pek çok şeyin aslında çoğu zaman yalan olabileceği, resim yapan herkesin her zaman naif olamayacağı (bu gülümsemeniz içindi, evet).... vb. vb...

--- spoiler ---

filmin sonunda alkışı başlatan da bendim bu arada.

bundan da zerrece pişman değilim.
  • cok uzun zamandır söylemeyi beklediğim cümleyi nihayet kuruyorum: "uzun zamandır bir sinema salonunda bu kadar güzel bir film izlememiştim." the burnt orange heresy a.k.a yanık portakal, filmekimi 2019un izlediğim en iyi filmi olmuştur. benim için işte budur. renkler, sahneler cok ustalıklı işlenmiş. claes bang ve elizabeth debicki performansları inanılmaz başarılı. osmanlı böyle cokmedi bayık geyiği ama başarılı tespitinin uygulama patentini elinde bulunduran mick jagger sanat simsari rolüne cuk oturmuş, ama performansı yer yer beni düşürdü. yine de onu görmek bile her zaman bir zevk ve neşe kaynağı olacak*, hele ki böyle güzel bi manzarada ve de böyle cilginca kontrolden cikan bir filmde. ya donald sutherland kadar doğru bir jerome debney tercihi olabilir mi?

--- spoiler ---

en güzel sahnelerden biri *

realist ve supheci aklın* evrimsel olarak hakli, başarılı, vahşi ve ilkel cikarciliginin alternatif yolu yakınlık kurmak ve empati* * ise; yani duygusal baglarimiz ya da empati yeteneğimiz bizi birlikte var olabilmeye götüren değerli kılavuzlar olsalar bile bencil aklın karşısında her daim yok olmaya mahkum mudurlar? sınırlandirilmamis bencillik, cikarcilik ve suphecilik siddete ve yok etmeye her zaman meyilli midir?
    --- spoiler ---