• portalın bu müthiş repliğinin olayı şu;

--- spoiler ---

paranoid bilgisayar sistemimiz glados aperture science labratuarlarında bizi portal silahı için denek olarak kulalnıyor. ve onun söylediklerini yapmamız karşılığında bize bir pasta vaat ediyor. oyunda da arada sırada bu pasta üzerinden replikler geçiyor. ama biz oynarken bir gariplik olduğunu görüyoruz. ara sıra, arka odalarda falan duvarlara çizilmiş resimleri ve bu yazıyı görüyoruz; the cake is a lie!

bizden önceki denekler çıldırmışlar, özellikle companion cube bölümünde. keki değil de cube'ü seçmişler :( ama kekin gerçekliğini sorgulamaktan geri kalmamışlar. kek diye bir şey yok! glados bizi kandırıyor.

işin en hüzünlü yanı ise. en sonunda gladosu da öldürüp kendimiz de ölünce aperture science binasının en alt katına iniyoruz, ve orda karanlıkta üzerinde sadece tek bir mumla bir pasta duruyor...

edit: kendimiz ölünce ne ya. 2 çıkmamıştı tabii o ara.

--- spoiler ---

(bkz: portal)
    (bkz: still alive)
    (bkz: valve)
  • 2007 senesinde portal ortaya çıktıktan kısa süre sonra, "the cake is a lie" sözü internette hızla yayılmaya başladı. "gerçekleşmesi imkansız bir söz uğruna kandırılıyorsun" anlamında bir çok sosyal ağda kullanılmaya başladıktan kısa süre sonra, bir çok parodisi üretildi ve urbandictionary.com'da dönemin en çok referans verilen alıntılarından haline geldi. söz popülerlik anlamında tavan yaptığı sırada, kullanan insanların bir çoğunun portaldan haberi dahi yoktu.

örnek kullanım:

- annem eğer bu hafta tüm ev işini ben yaparsam haftasonu sizinle tatile gelmeme izin vereceğini söyledi!
    + the cake is a lie...
    - :/

--- ağır portal spoiler ---

portal adlı oyunda, bütün olayların gerçekleştiği fasiliteyi kontrol eden yapay zeka glados tarafından bir motivasyon aracı olarak devamlı "test sonrasında pasta olacağı" vaadi kullanılmaktadır. fakat oyunun ortalarına doğru, kendi bağlamı içerisinde "pasta yalandan ibaret" şeklinde çevrilebilecek olan "the cake is a lie" sözü, önceden orada bulunmuş bir denek tarafından duvarlara yazılmış olarak görülmeye başlar. gerçekten de, oyunun (kurgu bakımından) ilk bölümü sonlandığında, tüm olayların yalandan ibaret olduğu ve ana karakterin kaçış yolu bulmaması halinde yanarak öleceği ortaya çıkacaktır.

edit: gerçi bir detay var ama onu bu entry'nin anlam bütünlüğü için özellikle atlıyorum.

--- spoiler ---
  • portal için `thank you mario but our princess is in another castle` .
  • elimde 2 paket topkek ile sokakta bu şekilde bağırdım az önce, rahatlatıcı bir unsur cidden.
  • kabaca; size vaadedilmiş olan ödülün aslında hayali bir motivatör olduğunu anlatan klas cümle.
  • portal adli oyun serisinde , yapay zekanin denekleri motive edip, parkurlarda caba sarfetmeleri icin, testlerin sonunda 'cake' oldugunu soylemektedir. ve bazi denekler bu cake in yalan oldugu konusunda siradaki deneklere anlatmaya calisirken kullandiklari soylem de budur.

--- spoiler ---

bu deyim ilk olarak nerde bulundu , kim nasi turetti bilmiyorum ama ; oyunun atmosferini inanilmaz etkiliyor ve yapay zekayla ilgili boyle bir bulmaca oyununa inanilmaz bir hava katiyor.

bu cumleyi oyunda cesitli yerlerde duvarlarda, masalarda, enteresan yerlerde yazilmis olarak gorebiliyoruz. ilk basta ne demek istedigini tam anlamasak da , ilerde bu labirentlerin veya test odalarinin ilk yolcusunun siz olmadigini fark ettiginizde isiklar yaniyor bir anda. ıcinde hicbir olum/kalim savasi vermediginiz, aslinda karsinizda tek dusman kendi zekaniz olan bir oyuna boyle derin bir atmosfer katilmis olmasi cok hos gercekten.

cake is a lie. gittigin yolun sonunda mutluluk yok. bu bir yonlendirme cumlesi de degil aslen. yani sana bu yola devam etme, kac, burda birak da demiyor. ilerle yolun sonu guzel de demiyor. hatta teorik olarak su var:
    cake in yalan oldugunu gormesi icin , birinin yolun sonunu gormesi lazimdir. biz aslinda biliyoruz ki, sona kimse erisemedi. aslinda bu bir caresizlik soylemi. ınsan cok denemistir. ve hicbir sey elde edememistir. artik pes etmis, yolun sonunda cake oldugu fikri gercekci gelmemeye baslamistir. yolun sonunda o kek i gorme amacini kaybedip, arkasindaki yolculara:
    buraya kadar geldin, ben de geldim; ortada kek yok. ben pes ettim, sen ilerliyorsan bil ki burdan sonra ben yokum demeye getiriyor.

biraz derin dusununce cok huzunlu bir durum. cunku sonunu gormek icin ciktiginiz bir yolda, yarisinda veya bitmeye son 1 adim kala pes etmis de olabilirsiniz. oyunun zaten sonunda cake in yalan olmadigini gorucez. ama yolda pes edip vazgecenler icin o cake hep yalan olarak kalcak. bu da isin uzucu kismi. yeterince inanmamak ve koru korune inanmak arasindaki o kalin cizgiyi cok inceltmisler ve burada derin bir anlam yatmakta.

koru korune inanan bu oyunda cake i gorebilme yetisine sahip oluyor. acaba mesaj daha da mi derin?
    --- spoiler ---

edit: (bkz: unnamedfeeling) tesekkurler , tanim duzeltildi.
  • (bkz: manası derin)

bu sözü dikkate almayanların başına gelenleri biliyoruz.
  • çok güzel düşünülmüş bir easter egg diyebiliriz. her düşündüğümde tüylerim diken diken olur. bilmeyen varsa glados'un ikinci oyunda mırıldandığı for he's a jolly good fellow şarkısını buradan dinlerseniz göndermenin aslında sandığınızdan daha büyük olduğunu anlayabilirsiniz.
  • (bkz: portal)
hesabın var mı? giriş yap