şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 37. istanbul film festivali kapsamında izlediğim film oldu der kuchenmacher (the cakemaker / pastacı).

  aslında filmin orijinal dili hangisi anlamadım. film israil/almanya ortak yapımı. filmde konuşulan diller almanca, ingilizce ve ibranice. insan hangi başlıkta yazacağını bilemiyor. the cakemaker olarak da yazıyorum neticede, der kuchenmacher olarak da.

  konuya dönecek olursak; filme bayıldım. gerçek anlamda o kadar etkileyici ki, bu kadar beğeneceğimi düşünmemiştim. başrolde yer alan tim kalkhof harika bir performans sergilemiş. filmin müzikleri harika. duygu sömürüsü yok, ama duygulara hitap ediyor. film ya da karakterler kendilerini acındırmıyorlar, ama seyircinin kalbine dokunuyorlar. filmin kurgusu da bir o kadar güzel. etkileyici bir iş çıkmış ortaya.

  --- spoiler ---

  thomas berlin'de yaşayan bir alman. pastacı. harika pastalar, tatlılar, kurabiyeler pişiriyor. israil'den berlin'e sık sık iş için gelen bir adam var, thomas'ın çalıştığı kafeye gidiyor her geldiğinde onun pastaları için. aralarında bir aşk başlıyor zamanla.
  fakat adam israil'de yaşıyor, evli, çocuğu var.
  ve bir gün adam ölüyor.

  işte film de asıl burada başlıyor. thomas yasını israil'e gidip de tutuyor. gizlice ölen sevgilisinin karısıyla, çocuğuyla tanışıyor. kadınla birlikte çalışmaya başlıyor.

  film aslında birçok şeyi tartışmaya açıyor, birçok şeyi sorguluyor. israil'deki din anlayışına da saplıyor eleştiri oklarını, insanların cinsel yönelimleri yüzünden bastırılmasına da.

  filmin müzikleri dediğim gibi o kadar etkileyici ki, özellikle bazı sahnelerde boğazım düğüm düğüm oldu.

  harika bir film olmuş der kuchenmacher.

  --- spoiler ---
 • (bkz: kosher)
  (bkz: kaşer)