şükela:  tümü | bugün
 • metallica'nın üç büyük enstrümentali içerisinde (bkz: to live is to die) , (bkz: orion) ; tüm metallica külliyatında,hatta tüm metal müzik camiasında * * yaratılmış olan en muhteşem atmosferi barındıran inanılmaz şarkı.h p lovecraft'dan aldığı adın getirdiği bir büyü müdür bilemiyorum ancak sadece başındaki arpej bile bambaşkadır.
 • denizden gelen deliliği anlatır arpejli girizgahta. en karanlık geceden daha karanlık, depresif ve şiddetlidir. r'lyeh'in kayalıklarına vuran çılgın dalgalarının sesidir. o civarda bulunan bir balıkçı gemisi ve içindeki personelin korkunç fırtına ve yağmura tutulmaları, diğer yandan engin dalgalar ile sürüklenirken geçirdikleri dehşetli dakikalarının notaya dökülmüş halidir şarkının ilk yarısı.
  ikinci yarısında ise cthulhu binlerce yıldır yattığı uykusundan şiddet ve öfkesini kusarak uyanır.
  ve tekrar yükselir yüce eskiler.

  lovecraft dinleyebilseydi eminim ayakta alkışlardı bu eseri. nitekim tek söz söylemeden daha iyi anlatılamazdı bu mit.
  cliff'in * wah pedalıcthulhu'nun çığlığı gibi kullanışı, bu kadar basit bir detayın bile müziğe neler katabileceğini gösterir; ders niteliğindedir.
 • "şarkı"dır.
  cliff burton'dır. james hetfield'dır. dave mustaine'dir. kirk hammett'dir. lars ulrich'dir. bu adamların neler yapabildiğidir.
  s&m konserindeki gibi arkasında bir senfoni orkestrasına ihtiyaç duymadan "iki gitar, bir bas, bir davul" senfonisidir.
  orion'un ruh eşidir.
  bu muazzam eseri meydana getiren aynı adamların, st.anger gibi bir haltı yedikten sonra köklerine dönmeden evvel bakmaları gereken yerdir.
  "metallica"dır.
 • rivayet o dur ki; bu şarkıyı fırtınalı bir havada yürürken yüzünüze sertce çarpan yagmur damlaları ve rüzgar eşliğinde dinlerseniz etkisi 12 kat artarmış. hatta şarkının ortalarına doğru bünyeye yüklediği fazlaca gaz nedeniyle depara kalkıp umarsızca koşabilirmişsiniz. ve iyi bir çocuk olursanız belki şirinleri bile görebilirmişsiniz.
 • cliff burton'ın bassıyla cthulhu'ya ses verdiği şarkı. şarkının hikayesini anlatan şey basstır bu şarkıda.
 • 2008 metallica konserinden önceki en son dinleyişimden itibaren nerdeyse 2 yıl geçmiş.
  az önce bir kez daha dinledim. senfoni orkestrası ecstasy of gold ile başladı, hetfield tüm karizmasıyla gelip call of ktulu'yu çalmaya başladı..

  tüyler diken diken..
 • aslında orion daha ön plandadır ama cliff burton öyle bir yardırır ki aslında bu şarkının ortasına kadar... parmaklarınızı yersiniz o güzelim distorion'lı bass gitar tonundan.
 • başında sadece cd den dinlendiğinde anlaşılabilen belli belirsiz rüzgar efekti olan, giriş arpeji bağımlılık yaratabilcek, uzunca bir metallica şarkısı.. mustaine bestesi olup olmadığı konusu muğlaktır.
 • metallicanın mükemmel instrumental şarkısı..
 • okul ogretmenlerinden olusan bir juri onunde okuldaki bir yarsimada calindiginda kolayca onnara "oha ne guzel lan bunnar kazansin" dedirtebilecek guzellikteki metallica sarkisi. (bkz: kendimden biliyorum)