• kimse değinmemiş yalnız parça nuh tufanı öncesini resmetmektedir.

olur da ilerde çölde geçen bi' savaş filmi çekecek olursam, savaş sonrası yerde yatan ölü bedenleri gösterirken fonda kullanmak isteyeceğim parçadır.
  • okulda dinlerken beni ağlatabilecek ve tüylerimi diken diken edebilecek kadar güçlü ve atmosferik , beni tekrar hayata bağlayacak kadar da içten bir şarkı bence..söz olmaması şarkıdaki bütünlülüğü de arttırmış..

orphaned land..bu grup , gerçekten çok güzel..çok güzel müzik yapıyor..
  • bu parçayı beğenen, metin & kemal kahraman kardeşlerin herhangi bir parçasına kafa göz girebilir.
  • öyle bir müzikal sunu ki deseler hayatının soundtracki bu olacak, itiraz etmem. (belki de ederim) şaka bir yana enstrümantal ziyafet. müziğin sonlanışıyla yağmurun, gök gürültüsünün gelişi... ardından müziğin konusu olan sessizlik sonlanır ve sel (flood/mabool) başlar. albümdeki bir sonraki şarkı budur. zaten albümde ilk şarkıdan son şarkıya kadar adlara dikkat edildiğinde hepsinin bir anlatının, hikayenin parçaları olduğu rahatlıkla görülür.

heavy metal türevi pek dinleyen biri değilim ancak israilli orphaned land, yerel enstrümanları da harmanlayarak olağanüstü iş çıkarırlar, bu bağlamda hayranlığımı kazanmış ender müzik gruplarındandır.
  • adeta ferfecirden çıkmış bir muhtesemlik.
  • ismiyle bu kadar mı uyumlu olur bir şarkı ya. zaten sonraki şarkının adı da mabool (the flood). yağmurlu ve fırtınalı bir günde dışarıda kalmış hissiyatı yaratıyor dinleyende.

al the walking dead'e koy, yemin ediyorum sırıtmaz. düşünsenize; rick, shane ve lori'nin üçlü sahnelerinde bunun kullanıldığını. medeniyetin sonunda, ıssızlığın ortasında bir zombie saldırısının nefesini her an ensende hissederken en yakın arkadaşının karısına aşıksın. aşk ve suçluluk zihninde tepişirken sen medeniyetten geride kalan hiçliği seyrediyorsun. işte tam o sırada arkada şu çalıyor.

çok, ama çok güzel yahu. orphaned land, baba saygılar.
  • nur'ol kobi fahri, gözlerinden öpüyorum dememe neden olan albüm.
  • parcanin adi ve parcanin genel kompozisyonu arasindaki inanilmaz uyum ile bu arkadaslar artik bu isin pir'i olduklarini ispatlamislardir ... butun olarak ve parcalar halinde harikulade olduguna inandigim bir track'tir ... her an bir sel infilakini bekliyorsunuz parca boyunca resmen ...
  • "tufan öncesi sessizlik" anlamına gelir. insanın için için sessizce ağlamasına sebep olabilecek bir melankoliye sahiptir.anathema'nın flying'i ile kafa kafaya yarışır. yaşamı sorgulatır, yüreğini dağlar.

bunu besteleyen adamın yüreğine kaç ton acı çökmüştür kimbilir! "hüzünlendim besteledim abi" işi değil bu. iradesi felç olmuş besbelli. o kesif acı, sinmiş bünyeye,dümene geçmiş.

sözleri yoktur ama sözsüz çok şey anlatır.

sırf bu şaheser için bile orphaned land'e hayran olabilir bir insan.
  • her haliyle muhteşem olan şaheser.

ararat ep'sindeki versiyonun sözleri de şöyle olsa gerek:

dream,
    the more often you crawl
    the hate you inspired arousing desire
    a call to awake for the ones who won't listen

dream,
    dim the light on your soul
    beneath every surface you encourage the farces
    what use in the prophecy they had given?

(grieve them, leave them, and redeem them)

words of wisdom twisted and burnt (by cowards)
    pillaging the very essence we've earned (devoured)
    facing no consequences, learning no morals
    igniting new pestilences transferred so oral
    celebrating the dawn of an eon
    by the sins we disdain just days ago
    if treachery been written then treachery won
    in the enlightening we though that we saw

treacherous, infamous,
    try to raise the worst of us
    empty words, empty souls
    filling faith within them all
    whisper his name when you wake
    from the dreams the sinners bled