şükela:  tümü | bugün
 • otranto şatosu. horace walpole tarafından yazılan, içinde bol miktarda kovalamaca, gökten düşen dev miğfer, gaipten gelen ses, karanlık mahzenler, yıldırımlar, portreden fırlayan hayalet, zindan tarzı şeyler içeren, günümüz korku edebiyatının bir çok klişesini biraraya getiren 1764 tarihli eser. ingiliz gotik edebiyatının başlangıcı kabul edilir. sir horace walpole eski dönem gotik mimarisine hayrandır ve şatosunu dört mimara teslim ederek, gotik bir eser haline dönüştürülmesini ister. (castle of twickenham) bu karanlık ve kasvetli yapıda gördüğü ilk kâbustan yola çıkarak da kitabını yazar.
 • altıkırkbeş'in web sitesinde aralık ayında yayımlanacağı söylenen (belki de yayımlanan) gotik edebiyatın öncü eserlerinden.
 • giovanni scognamillo ve h p lovecraft tavsiyeli kitap. lovecraftin dedigi gibi karakterler biraz boyutsuz ve ruhsuz ama gene de gayet zevkle okunabilecek kitap. gerci tum guzellikleri b side korku filmlerde kullanildiktan sonra mesela full metal jacket ne kadar orjinal geliyorsa bu da o kadar gelecektir yazildigi tarihe gore degerlendirilmesi zorunlu. (bkz: bir siktir git dedirten entryler)
 • otuziki sayfalık önsözüyle kitabın geri kalanını okumaktan soğutan roman.
 • sahte ortacag korkulari ve gizemleri uzerine kurulu turunun ilk romani.
  (bkz: gotik edebiyat)
 • jan svankmajer'in ayni isimli kisa bir animasyonu vardir.
 • kitap gotik roman türünün ilk örneğidir. hiçbir öğretici öğe içermez, tamamıyla doğa üstü olaylar ve akıl almaz tesadüfler anlatılır. (insanın kafasına gökten düsen dev miğfer gibi). kitaptan alınabilecek tek ders (!) varsa, o da ataların günahlarının gün gelip yeni nesillerin boynuna dolanacağıdır. ilk baskısı walpoe imzalı değildir, inanılmaz bir sahtekarlık örneği sergilenerek, tamamen ticari kaygılarla kitabın eski metinlerden uyarlama - tercüme edildiği ve yazarının da çok eskiden yaşamış bir şahsiyet olduğu ileri sürülmüştür. ikinci baskı walpoe imzalı yayınlanmıştır. bahsedilen önsöz de bu ikinci baskıda yer alır. bu eser, kısa sürede ingiltere'de gotik akımın çığ gibi büyümesini sağlamıştır.
 • bordo siyah yayınevinden çıkan baskısının arkasında

  "otranto şatosu, gotik romanın edebiyat tarihinde kabul görmüş ilk örneğidir.gotik bir mimari ile birleşmiş labirentlerin ve klostrofobik odaların oluşturduğu bütün, horace walpole ün gotik korku dünyasının temel kurucu öğesini oluşturur."

  yazan ünlü kitap.
 • günümüzde alışık olduğumuz gotik edebiyat algısıyla okumak, kitaba yapılacak bir haksızlık olur ki bu şekilde düşünüp okuyan ve kıyas yapanlardan kitabı beğenen çıkmaz büyük ihtimal. okurken 1700lerde yazılmış olduğunu ve dönemin sosyal olgularını ve edebiyatını da düşünmek gerekir mutlaka. bu koşullar altında saygın bir rahibi hainlik ile suçlayan bir lord, büyü ve ruhlardan bahsi bolca geçen bir metin cesur içerikli bir metin olarak algılanmalı bence. bunların dışında önemli bazı olaylar oldukça kısa, diyalogların uzun tutulmuş olmaları akıcılığı kısmen bozuyor. ne olursa olsun gotik edebiyat severlerin bu türe önderlik etmiş olması ve ayrıca türün kaydettiği aşamaları anlayabilmeleri açısından okunması gereken bir kitap.
 • ilk gotik roman olarak kabul edilir. horace walpole tarafından yazılmıştır. kitapta ataerkil toplum düzeni, kadınların pasifliğiyle eleştirilir.

  yazarın notu: theodore tahminlerime göre pek yakışıklıdır.
hesabın var mı? giriş yap