• dün izlediğim film. 6 puan veririm. hikayenin akışını çok beğendim. arkadaş önerisiyle izledim. iyi ki önermiş dedim çünkü bana kalsa bu filmin varlığından haberim bile olmazdı. kesin izlenmeli diyemem ama yapacak daha iyi bir işiniz yoksa şans verebilirsiniz :)
    --- spoiler ---

konuya geçelim.
    --- spoiler ---
    moe berg amerikan beyzbol takımlarından birinde çok başarılı bir top tutucu.garip bir adam başrol. evlenmemiş çocuğu yok. biseksüel. garip olma çabası yok adam doğuştan garip işte.takımıyla japonya'ya gittiğinde japon bir tarihçiyle sohbet muhabbet ediyorlar ve geri döndüğünde kendini amerika askeri savunma mensuplarının arasında buluyor ve aralarına katılıyor. buradaki masa başı iş onun sporcu yapısına ters ve başka bir iş verin bana diyor. almanya'nın atom bombası yapıp yapmayacağını araştırırken buluyor kendini werner heisenberg'in peşinde.
    bu adam gerçekten bir atom bombası yapabilir mi , yapmaya muktedirse gerçekten yapar mı soruları birkaç kez soruluyor. satranç tahtasından bağımsız şekilde kafadan satranç oynamalarını sevdim. gerçek hayat hikayesinden uyarlanmasını ve savaş sahnelerinin gerçekliği yansıtmasını da. 138 dk gibi bir sürede aktı gitti hikaye. paul rudd , moe berg'i çok güzel oynamış bence. tanıdık geldi yüzü sık sık ama hangi yapımdan çıkaramadım.
  • vasat demek bu filme bence acımasız olur. gerçek hikaye oluşu zaten başlı başına yeterli ve bence üstüne çekimleri gayet başarılıydı.

7/10'u var filmin haksızlık edilmiş.
  • vasat film.

sanırım vasat olduğu için de başlığı açılmamış, şimdiye kadar.

--- spoilerimsi ---

gerçek bir hikayeye dayanıyor ancak hikayenin merkezine beyzbolcu-ajan berg i almışlar, heisenberg i değil.

fazla görünmeyen mark strong un karizması ve çok kısa süre görünen connie nielsen filme azıcık tat-tuz katmış. bazı bilinen oyuncular da filmde kısa süreliğine görünüyor.

filmde en beğendiğim şey ; zihinden satranç oynamalarıydı. kısa çatışma sahneleri de çeşni olmuş, o kadar.

--- spoilerimsi ---

5,5 / 10
  • anlatım açısından zayıf bir casusluk filmi. paul rudd, narsist, gıcık ve kimseyi sevmeyen bir adamı oldukça iyi canlandırmış, izlerken gerçekten de gıcık olduk. hikayenin bir bütünlüğü ve sürükleyiciliği yok, daha çok bir karakter odağında ilerliyor ve zaten kimsenin çözemediği bu dahi adamı biz de çözmeye çalışıyoruz. yani filmin geneli böyle, aksiyon, merak ve atom bombasını almanların bulmasına mani olma adına fazla bir beklentiye girmeyin.
hesabın var mı? giriş yap