şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
 • ron gilbert'ın çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz espri tarzını içeren, double fine productions yapımı, harika platform/puzzle/adventure oyunu. ilk videolarından aldığımız izlenim tam bir platform oyunu olduğuydu, ancak oyun daha çok bir adventure mantığında sürüyor; refleks yada hız gerektiren kısımlar çok az olduğundan [vede ölmek gibi bir durum olmadığından] oyuna action/platform demek haksızlık olur. kontrol sistemi de tamamen kendine özgü, oyunu sadece mouse ile oynamak bile mümkün [ama tabii kontroller asıl gamepad için tasarlanmış, klavyede gayet hantal kalıyor].

  açıkçası deathspank gayet iyi oyundu ama, ron gilbert asıl dönüşünü bu oyunla yaptı diyebiliriz. ron'un monkey island günlerini özlediği de gözden kaçmıyor, oyunun her ayrıntısında monkey island'dan birşeyler yada göndermeler var [hatta sonlara doğru mağaranın içinde kocaman bir tropikal ada bile var! oyunun en güzel esprileri de bu bölümde]. time traveller bölümünde de aynı day of the tentacle'daki gibi zaman bilmeceleri çözmemiz gerekiyor, çok zevkli [bu arada tim schafer'ın oyuna katkısı arada 15 dakika oynayıp yorum yapmaktan ibaret, tim bu oyunun yapımı sırasında dfa'a * yoğunlaşmıştı.

  çoğunluğu, sadece 'oyun' kelimesi ile tanımlamanın hakaret sayıldığı psychonauts'dan gelen doublefine ekibi de, görsel ve işitsel olarak yine çok iyi iş çıkarmış; adventurer, twins gibi çoğu bölümdeki atmosfer nefis.

  oyunun genel indie görüntüsü nedeniyle [öyle gösterişli cutsceneler yok, hatta başta bir intro bile yok. oyunun içeriği de geniş değil, birkaç saatte rahatça bitirilebiliyor] vede tabii medyaya verecek pek paraları olmadığından [reklam vb.], oyun medyasından ortalama 70 civarında notlar aldı ama bu sizi yanıltmasın, kesinlikle pas geçmeyin.

  "mağaraya hoş geldiniz. bu, benim! mağara. evet, evet konuşan bir mağarayım ben! gülmeyin! bu sizi cehennemle tanıştırabilir!"

  http://www.youtube.com/watch?v=bnh30cyzhba
17 entry daha
hesabın var mı? giriş yap