• tam adı, "the cave painters: probing the mysteries of the world's first artists" (mağara ressamları: dünyanın ilk sanatçılarının gizemli dünyası) olan kitap fransa ve ispanya’nın mağara resimlerine, bu resimleri keşfeden kişilere, kökenleriyle ilgili teorilere, ihtişam ve gizemlerine güçlü bir giriş niteliği taşıyor.

yazarı gregory curtis.
  • gregory curtis'e ait ve her nedense ön yargıyla okuduğum ama okudukça sevdiğim bir kitap.

kitap gayet akıcı ve çok fazla teknik dile boğulmadan yazılmış. yani en amatör kişi bile bu kitabı zevkle okuyabilir.

eser, çeşitli mağaralardaki resimler hakkında genel bilgilere yer veriyor ve dönem sanatçılarının bunları hangi amaçla çizmiş olabileceklerini çeşitli arkeolog ve sanat tarihçilerin fikirleriyle sorguluyor. bu sayede güzel bir beyin fırtınası yapmanız mümkün oluyor. yer yer bu arkeolog ve sanat tarihçilerin dedikodusunu bile yapıyor.

açıkçası ben el izlerine çok takılıyordum. bu konuyla ilgili de gayet ilginç görüşlerle tanışmış oldum.

ayrıca kitabın resim sanatıyla ilgili oldukça zihin açıcı olduğunu düşünüyorum.

eğer konuya ilginiz varsa ve basit bir şekilde anlatılmasını istiyorsanız bu kitap tavsiye olunur.
hesabın var mı? giriş yap