şükela:  tümü | bugün
 • orj. caves of steel .

  mukemmel bir dedektif - bilim kurgu oykusu . three laws of robotics'in uygulani$i bu kadar guzel olur .

  (bkz: baskan bilim kurgu serisi)
 • isaac asimov'un efsanevi robot-imparatorluk-vakıf serisi kitaplarının ilki. robot serisinin giriş kitabıdır fakat asıl giriş kitabının i robot (ben robot) olduğu da iddia edilir.

  arzın 8000 küsür yıllarındaki durumu tanıtılır. insanlar sefil bir yaşam sürmekte ve 50 kadar uzay kenti (bkz: spacer) (bkz: uzaycı) elit bir sınıf olarak yaşamaktadır. elijah baley tanıtılır. dr. han fastolfe cinayeti ile başlayan olaylar baleyi daneel'e (r daneel olivaw) götürür.
 • elijah baley'in her çözümü buldum deyip anlatmaya girişmesinde gaz veren "aha buldu eleman" dedirten ve hayal kırıklığına uğratan, katilin kim olduğunu buluncaya kadar elden bırakılamayan kitap. bilim kurgu ve dedektiflik bir araya gelince pek hoş olur.
 • günümüz insanın için bilim kurgu yanı son derece zayıf olan artık dedektif romanı olarak görülen asimov kitabı. günümüzdeki elektronik gelişmelerin yanına bile yaklaşamayan ilkel kalmış birkaç fikir ve nesne ile yapılan bilim kurgu olmamıştır, ayrıca robot kavramı daha yapılabilir olduğundan günümüzde bilim kurgu özelliğini yitirmiştir. ama sosyal olarak bahsedilen geleceğin dünyası ve dünyadan göç eden insanların gelip dünya üzerinde baskı kurması(amerika ile eski dünya arasındaki ilişkiye benzettim ben), insanların robotlara bir yerde düşman olması, kalabalıktan dolayı gelişen yeni kurallar kitabın günümüzde de ilgi çeken yanları. elijah baley karakteri başarılı bir başkarakter olmuş, inatçı, kolay kolay vazgeçmeyen, sorgulayıcı bir kişilik ama doğruları kabul etmemezlik yapmıyor. asimov hikayelerinden sonra biraz fazla uzun gelen ve sürükleyiciliği pek yeterli olmayan bir kitap.
 • türkçe'de "çelik mağaralar" ismiyle 1971'de okat yayınevi, 1983'te baskan yayınları ve "ölü gezegen" ismiyle 1984'te altın kitaplar tarafından yayınlanan; çevirileri sırasıyla reha pınar, aslı kayabal ve gönül suveren tarafından yapılan isaac asimov romanı.
 • oldukça karanlık bir evrende geçen isaac asimov polisiyesi. okuru, elijah baley ve r. daneel olivaw karakterleriyle ve bu karakterleri de birbiriyle tanıştıran ilk eserdir. insanlığın uzak bir geleceğini resmeden roman, en çok yarattığı evrenle dikkat çeker. öyle ki, bu evrende "kent kültürü" adı verilen bir yaşam biçiminin egemenliğiyle karşılaşırız. bu yaşam biçimi nedeniyle tüm insanlık yeraltında yaşayan bir uygarlığa dönüşmüştür. dolayısıyla kitabın tamamı yeraltı kentlerinde geçer. yeraltında konumlandırılmış bu kentler, üstü çelik kubbelerle kapatılarak eserin adına uygun bir biçimde adeta çelik birer mağaralara dönüştürülmüştür.

  insanların büyük bir kısmı, açık havaya çıkmaktan ve güneşi görmekten korkmaktadır. bu büyük ve kalabalık kentlerde adeta birer köstebek hayatı yaşayan insanlar, zorlu koşullar nedeniyle pek çok özgürlük ve haklarından da vazgeçmişlerdir. ilk göze çarpan manzara ise, katmanlaşan çarpık bir toplumsal düzendir. örneğin her evde musluk suyu imkanı yoktur. kişinin bu imkanı kazanması gerekmektedir. istihkaka dayalı bu düzen tarafından çepeçevre sarmalanmış olan insanlar, söz konusu hiyerarşi içerisinde yeni imkanlar elde etmek ya da varolan imkanlarını korumak adına didinip durmaktadırlar. hal böyleyken bir kişinin işini kaybetmesi demek, onun için büyük bir yıkım anlamına gelmektedir. bu nedenle toplumun neredeyse tamamına sirayet etmiş bir robot düşmanlığı söz konusudur. çünkü robotlar, insanların işlerini ellerinden alan makinelerdir!

  öte yandan nüfusun hızla artması ve kaynakların giderek azalması arzın en büyük sorunları arasındadır. geçmişte arzdan ayrılarak başka gezegenlere göç etmiş ve zaman içinde daha gelişmiş bir teknolojiye ulaşmış olan kolonistler (uzaycılar), arzın ancak robotlara dayalı bir ekonomiyle kurtulacağına inanmaktadırlar. ama önlerinde çok büyük bir sorun vardır:

  robotlardan nefret edilen bir dünyada bu nasıl sağlanacaktır?

  öte yandan, "ortaçağcılar" adı verilen bir grup arzlı ise, eskiye yani toprağa dönülmesinden yanadır.

  durum böyleyken, robotik alanındaki en önemli isimlerden olan uzaycı bilimadamı dr. sarton gizemli bir şekilde öldürülür. ortada çözülmeyi bekleyen enteresan bir cinayet var gibi görünmektedir. işte bu noktada devreye ana karakterler elijah baley ve r. daneel olivaw girer. amaçları söz konusu cinayeti çözmektir.

  özellikle, yürüyen paletler gibi kimi fikirleri çok beğenmiştim.
 • isaac asimov'un ileride birleştireceği insanlık tarihi romanlarının robot ağırlıklı dünyada geçen serüvenlerinin ilkidir
 • insanlar judge dredd'in mega şehirleri gibi devasa yerlerde şehrin tamamının üzeri kapalı bir şekilde, gökyüzüne düşman bir şekilde yaşamaktadırlar. toplumda belli sınırlar ve seviyeler vardır. özellikle philip k. dick'in do androids dream of electric sheep? kitabından aşina olduğumuz evrenin sanki biraz daha öncesi gibidir evren. ama baley'nin olayları daha çok sosyolojiye ve psikolojiye dayandırarak çözmesi kitabın en güzel kısımlarındandır. zaten bence asimov sosyoloji okuyacakken kazara kimya okumuş.

  ayrıca filmi geliyormuş diyorlar?