şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1893 tarihli william butler yeats kitabı. kitapta perili, gulyabanili masallar var. yeats'in dediğine göre bu masalları kendisine paddy flynn adında yaşlı bir köylü anlatmış. yeats kitabın başına sonuna kendi şiirlerini de eklemiş. ama kitabı yeats kitabı yapan bu şiirler değil, masalların yeats'liği. örnek vermekten çekinmeyeceğim bir cümle:

  "no," he replied; "for if it were the thoughts of a person who is alive i should feel the living influence in my living body, and my heart would beat and my breath would fail. it is a spirit. it is some one who is dead or who has never lived."

  işbu alıntıda da görüleceği gibi bir nevi alacakaranlık kuşağı (bkz: twilight zone) bu kitap. bir de öyle önemli bir yeri var ki, bir sürü şeyin adını celtic twilight koymuşlar, ne bu alacakaranlık diye merak ettirmişler.
 • bir william butler yeats kitabı.

  zaman yok olur gider
  sönmüş bir mum gibi,
  ve dağlar ile ormanlar
  doldurur vadesini, doldurur vadesini;
  ama ateş cevheri ruhların
  eski tatlı bozgunu,
  sen bir yere gidemezsin.
 • william butler yeatsin kitabı.
  unutulmaya yüz tutmuş,pagan geleneğinden gelme efsaneler ve dilden dile aktarılarak-buna yeni hikayeler,peri,hayalet vb öyküleri de katılarak- zenginleşen halk inanışları yazıya geçirilmiş ve bir nebze olsun ömürleri uzatılmıştır.iskoçların ve irlandalıların peri,cin,hayalet gibi kavramlara birbirine taban tabana zıt yaklaşımları bu kitapta en açık ifadesini bulur.yazarın deyimiyle iskoçlar bu diğer diyarın yaratıklarıyla geçinmeyi bilmezler.irlandalılar ise perilere,hayaletlere ve cinlere alışıktır.onların yaşam alanlarına ve yollarına saygı gösterir,korkuyla karışık bi saygı ve biraz da merak duyarlar.
  ayrıca okuyanı "ulan bunlar hakkaten görüyor muydu hayaletleri perileri yoksa toplu delilik mi yaşıyorlardı yahut hepsinin kafası mı iyiydi?" gibi düşüncelere sürükler,okunasıdır,halk geleneğiyle gelen eserlerin yaşatılması globalleşen dünyada toplumları ve kültürleri zenginleştiren bir şey olduğundan takdir edilesidir.ve irlandalılara göre hayaletler iyidir.bir hayalet yaşadığı eve uğur getirir.
 • ben beğenmedım kısa hikayelerde hiç samımıyet yok

  "değerli taş yiyicileri" adlı kısmı okuyup etkılenmıstım esasen...butun kitabın oyle oldugunu sanarak aldım...2-3 hıkaye daha okuyup rafa kaldırdım

  cinli perili hikayeler benı sarmıyor esasen
 • bir sanatçının cehennemi: onca güzel ve muhteşem şeyi kanmaz bir susuzlukla arayan herkes, huzuru ve biçimi yitirip biçimsiz, sıradan bir hal alıyor. diğer insanların cehennemlerini ve cehennemlik peter’i de gördüm; kapkara bir yüzü ve beyaz dudakları vardı, çift kefeli tuhaf bir terazide tartılıyordu, sadece yaptığı kötü şeyler değil, yapıp da yarım bıraktığı iyi şeyler de vardı ve seçilemeyen kimi gölgeler. kefenin aşağı yukarı gidip geldiğini görebiliyordum ama gölgelerin kimler olduğu anlaşılmıyordu, sanırım etrafındaki insanlardı.