şükela:  tümü | bugün
 • bole bi film vardı
  bi boksor ve 5 yasindaki cocuunun hikayesini anlatiodu.. 7 yasimda falan izlemistin.. sinamada serettiim ilk filimdir..
 • jon voight ve faye dunaway'in oynadigi 1979 yapimi franco zefirelli filmi.
  oyunculugun iyi olmasina ragmen zeferelli'nin surekli olarak serpistirdigi abartili melodramatizmin ve kucuk sarisin veletin cirtlak sesiyle 'chaaammp' diyisinin insani hasta ettigi film.
 • jon voight'un canlandırdığı bir kaybeden babanın - boksörün öyküsünü anlatan 1979 abd yapımı unutulmaz bir film. olur da yeniden çevrilir ya da yeniden gösterime girerse "film bileti ile bir adet mendil bedava" promosyonu rahatlıkla yapılabilir. 1980 yılında izlemiştim ve final sahnesinden sonra koca sinema salonu hıçkırık ve gözyaşlarına boğulmuştu...
 • ismimin sampiyon olmasina sebep olan film...
  babamin sinemaya her gittiginde goz yaslarina bogulmasiyla ben dogmadan evvel ismim sampiyon konulmus... dolayli yoldan oglumun adi da konulmus oluyor tabi*...
 • frances marion'un yazdigi bir hikayedir... 1931 yilinda iki akademi odulu birden kazanmistir... bilinen guncel version filmi 1979 yilinda cekilmistir... ayrica bu filmde oynayan tj (ricky schroder) golden globe odulu kazanmistir.
 • bir de bu filmin afişinden etkilenerek yapılmış bir fırt dergisi kapağı vardı. jon voight'un yerine turgut özal resmi vardı ve kocaman zampiyon yazıyordu.
 • hayatımı baştan sona kontrol eden film.
  şu hatırlanmaya değmez geçmişimde ufak da olsa parçaları kalmış tek film.
  boks filmleri ve çocuklara dair acıların olduğu filmlerden nefret etme sebebinin ne olduğunu, üzerinden geçen 20 sene zarfında unutmuşluğun yada arka plana atmışlığın bir geri dönüşü olacaktı elbet.

  --- spoiler ---
  (bkz: million dollar baby)
  --- spoiler ---

  ilkokul arkadaşlarının isimlerini dahi hatırlayamayan, geçmişe dair hiçbir güzel anısı bulunmadığından korkan, her değişiklikte her yeni oluşumda geçmişten uzaklaştığını sanan bünyenin, bir kare ile geri dönmesi.

  --- spoiler ---
  dövüş sonucunda soyunma odasında bitkin bir halde yatan babasına çocuğun son bakışı, çocuğun babasının artık olmayacağını idrak ettiği an
  --- spoiler ---
  ve yazarın kendi ile hesaplaşmaya kalktığı, tökezlediği düşüp bir daha kalkamadığı gerçek an. bir filmdi belki ama o çocuk babasız kalmıştı. gerçekte babası olan biriydi yazar , ama babası yoktu. sevgi neydi? neden onunla ilgilenmiyordu babası? yazar çok sonra öğrendi sebebini, baba o evde mutsuzdu ve sebep çocuk değildi. çok sonra ayrıldılar sebep ile sonuç, ama geçti artık.

  hayatımı baştan sona kontrol eden film.
 • 80lerin çocukları ve onların ebeveynleri için özel bir filmdir.
  digiturk kendisini az önce yayınlamış ve görülmüştür ki, artık koca bir insan olmak, salya sümük ağlaklığı engelleyememiştir. filmde ağlatmak üzerine kurulu aşırı bir acitasyon olduğunu kavrayan eşek kadar insan olsak da artık, bu film başka şeyleri temsil eder bir kuşak için.
  hem tj'e, hem de çok uzakta kalmış çocukluğa, tarif edilemeyen bir şeylere ağlarsın sanki.
  ufacıksan ilk izlediğinde ve babanla ağlamışsan yan yana..
  ve babanla sinemaya gittiğin ilk ve tek filmse..
 • çocukken seyrettiğim bir boksörün hayatını anlatan, beni zırıl zırıl zırlatan, huysuzluk yaptırıp evin altını üstüne getirten oskarlı olduğunu sandığım hollywood mahsülü film.
 • 1979 yeniden çevrimindeki çocuğun oyunculuğu faye dunaway ve jon voight'u gölgede bırakmış. çocuğun oyunculuğu filmin etkisini herhalde 3'e 5'e katlıyor. evet, finalinde benim de gözüme toz kaçtı*. 1931 versiyonu biraz karakter komedisi barındırıyor. orjinalindeki "spit on it dink, spit on it for luck" ın yeniden çevriminde olmayışı büyük eksiklik, biraz renk katabilirlerdi.