şükela:  tümü | bugün
 • nobel ödüllü fizik profesörü richard feynman'in amerikada cornell universitesi'nde verdiği bir dizi konferansın derlenip toparlandığı tubitak yayinlari'ndan çıkmış bir kitap.içerisinde bir çok temel fizik yasasının basite indirgenerek anlatılmış hali mevcut.zaten verilen konferansların temel amacı da fiziği fizikçi olmayanlara çekici kılabilmek anlaşılır hale getirebilmekmiş.
 • başlarda keyif veren daha sonra ise serbest düşmeye bile layık görmeyip, camdan atmama sebebiyet verecek kadar küstahlaşmış içeriklerin yer aldığı kitap gibi birşeydi.

  (bkz: hersey yerinde guzeldir)
 • fizik yasalarının basite indirgenerek anlatımlarından oluşan bir kitap değildir. yazarın biraz kendini beğenmiş bir anlatımla, fizik yasalarının oluşturulması, oluşumundaki farklı yollar ve matematik ile fiziğin yüzeysel olarak ilişkilerini açıklamasıdır. nermin arık çevirisi olan tübitak yayınlarından okudum. bana oldukça sığ geldi.
 • kitabını bilmem de, microsoft sağolsun konferansın kendisine project tuva ile ulaşılabiliyor bir süredir. direkt feynman'dan dinlemesi epey hoş.

  (bkz: messenger lectures)
 • bana ortaokul bebesiyken bilimi sevdiren kitap. eğer ki quantum ya da kütleçekimi teorilerinde çok büyük değişimler olmazsa, ilerde çocuğuma bırakacağım miras. bu kitabı anlayarak okuyan birinin fiziğe aşık olmama ihtimali yok. bende tübitak yayınlarından 2005 basımı var, hala altı çizili bir şekilde durur kitaplığımda. hatta ara ara dönüp tekrar bakarım nerelerin altını çizmişi diye. beğendiğim, dikkatimi çeken yerleri paylaşayım, izninizle;

  -dünya'nın ve diğer gök cisimlerinin (yıldızlar, gezegenler ve karadelikler) neden yuvarlak olduğunu bu kitaptan, richard feynman'dan öğrenmiştim.

  -jüpiter'in ayları kitleçekim hesaplarının bazen 8 dakika ilerisinde bazen de 8 dakika gerisinde kalmasının nedenini araştıran roemer ışığın jüpiter'in aylarından dünya'ya gelmesinin zaman aldığını fark ediyor ve bu sayede ışık hızını hesaplıyor.

  -yine kütleçekim hesaplarına göre farklı davranan uranüs'ün bu davranışının nedeni olarak bir başka gezegenin çekim etkisi olabileceğini fark ediyorlar ve hesaplamalar sonucunda o gizemli gezegenin yeri tespit edilip teleskopla bakılıyor ve ta-ta-ta-tam: neptün keşfediliyor.

  -iki elektron arasındaki yerçekimi kuvvetinin elektriksel çekim kuvvetine oranı 10 üzeri 42'li bir sayı gelmesi ve evrenin çapınının bir protonun çapına oranının da 10 üzeri 42'li bir sayı gelmesi.

  -bütün kütlelerin düştüğü ve enerjisi olan ışığında enerji-kütle değişiminden gelen bağıntı ile ışığında düştüğü. hatta buna örnek olarak güneşe yakın olan ışığın doğrultusunun sapması.

  -fizikteki hiçbir yasanın tam doğru olmaması.

  - richard'cığımın en sevdiğim sözlerinden biri: "doğa'nın güzelliklerinin derin bir matematik anlayışı olmayan kişilerce duyumsanabileceği şekilde açıklanamaz."

  -jeans'ın bir sözü: "büyük mimar bir matematikçi olsa gerek."

  -yine richard'cığımın bir sözü: "hiçbir entellektüel açıklama, sağır kulaklara müziğin ne tür bir deneyim olduğunu açıklayamaz."

  -enerjinin korunumu yasası ilk kez bir fizikçi tarafından değil bir tıp adamı tarafından açığa çıkarılmıştır.

  -canlı varlıklardaki en küçük moleküller proteinlerdir ki bunlar da tirbüşon özelliği vardır, sağa doğru dönerler.

  -polarize bir ışığı sudan geçirerek sudaki şeker yoğunluğunun saptanabileceği.

  -dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünün giderek yavaşlaması ve bunun da nedeni gelgit sürtünmesi olması.

  -çekirdek içi güçlü kuvvetler bakımından proton ve nötronun ayırt edilemeyeceği.

  -"bilimsel olmak; sadece neyin olası neyin daha az olası olduğunu söylemektir."

  temel fizik bilgisi olan herkesin okuması gereken kitap.
 • feynman in harika ogreticiliginin olmadifi kitap basite indirmeye calisirken bizim bildigimiz kavramlar disima cikmis belki benden olabilir ama yinede begendigim kitap.kitabin konferansini dinlemek daha yararli olabilirdi.kafanizda soru birakan kitap zaten olmasi gereken bu.ben kitabi okuduktan sonra yahu bu nasil oluyor neden oluyor sorusunu sordum kendime tavsiye ederim okuyun.
 • alfa bilim yayınlarından çıkan yeni baskısı gözlere şenliktir. her bilim severin okuması gereken zihin açıcılığı ileri derecede olan fevkalade güzel bir kitaptır. yukarıdaki entry'lerde de yazıldığı üzere bir dizi konferansın kitaplaştırılmış halidir. ve lise çağındaki bir gencin bile kolaylıkla anlayabileceği modellemeler üzerinden anlatım yapılmıştır. sohbet havasındadır. okunasıdır.
 • tanım: richard feynman'ın yedi başlık altında verdiği konferansın kitaplaştırılmış hâlidir.
  fizik temeliniz yoksa beyninizi aşırı yoracaktır. feynman efendi kitapta burçlara giydirmeyi de unutmamıştır:
  "kütleçekim yasası bilebildiğim kadarıyla, jeolojik maden aramalarında; gel-git olaylarının önceden bilinmesinde; daha yenilerde de uzaya giden uydu ve gezegen araştırma roketlerinin hareketlerinin daha modern bir şekilde hesaplanmasında; bir de, dergilerde yıldız falı yazanlar için gerekli olan, gezegenlerin konumlarına ilişkin hesapların yine daha modern bir şekilde yapılmasında kullanılmaktadır. yaşadığımız dünya gerçekten inanılmaz bir dünya; bilimdeki gelişmeler yalnızca, 2.000 yıldır süregelen saçmalığın devam etmesine yaramaktadır."
 • richard feynman'ın cornell üniversitesinde verdiği konferansların kitaplaştırılmış hali. aslında bu dersler, fizik hakkında bilgisi olmayan bir topluluğa fiziği basitleştirerek anlatma amacıyla yazılmış. kitabı orijinal dilinden okuduğum için mi, fizik özürlüsü olduğumdan mı yoksa gerçekten zor olduğu için mi anlamadığım noktalar çoktu bilemiyorum. feynman'ın kendini beğenmişliğini ve üslubunu itici bulan insanları da anlayamıyorum, bence gayet eğlenceli. öyle ki benim gibi fizik sevmeyen, bilimsel kitaplardan çabuk sıkılan birine bile kitaplarını keyifle okutmayı başardı. kısacası güzel kitaptır, okuyunuz okutunuz.
 • richard feynmanın verdiği bir konferanstan derlenmiş kitabı. kitap, iddiası üzere herkese fiziği sevdirmek için yayınlanmış olsa da yer yer okuma zorlukları çektirebilir.
  kitabın özünde anlatılmak istenense içinde geçen şu basit sözün etrafında dolanır:
  “çevremizdeki dünyanın anlaşılması güç davranışı yalnızca derinlerdeki basitlikten ortaya çıkan yüzeydeki karmaşadır.”