şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ian mcewan'ın küçük kızını kaybetmesinin sonrasını anlatan romanı.yetişkin ve çocuk kavramları üzerinde durulan, yetişkinlerin içindeki çocuğu, çocukların içindeki yetişkini irdeleyen ve arayan bir hikaye.
  1987 whitbread ödülünü almış yazar bu romanıyla.
 • benedict cumberbatch'in baş rolünü oynadığı bbc filmi. bu pazar 21:00'de yayınlanacağı söylenmiş.
 • bu romanı okuduktan sonra etrafımda o küçük kızın izlerini aradım. kaybolmanın ardından yaşadığı hayat, dallanıp budaklanan yazgısı, dokunarak geçtiği nesneler, en çok da o dışındayken anlatılan hikâyeye değmeyen yanları. olduğu gibi olamadıkları.
 • kitabı okumadım, filmini izledim. ilginçtir, hiç entri girilmemiş. belli ki film kimsenin ilgisini çekmemiş ya da altyazısı olmadığı için izlenmedi. neyse, benedict cumberbatch'in şirketinin ilk yapımı the child in time. kendisi aynı zamanda başrolde. roman kötü bir senaristin eline düşmüş gibi görünüyor. zira 1,5 saatte neredeyse hiçbir şeye doğru dürüst değinememiş senarist. her şeye yüzeysel değinip geçmiş. dolayısıyla hiçbir şekilde tatmin etmediği gibi "izlenmese daha iyi olurmuş" bile dedirtiyor. yani stephen'ın kızı kaybolduktan sonra eşiyle ilişkisi, stephen'ın charles'la dostluğu, kızının kayboluşu, kayboluşun yarattığı acı ve toparlanma çabaları... bunların hiçbirinin hakkı verilemiyor. sözde stephen'la charles çok yakınlar ama buna dair fazla done yok filmde. senarist stephen buchard kötü bir senaryo yazmış, julian farino standart bir şekilde çekmiş. kitabı okunsa daha iyi galiba. velhasıl sevmedim, başarılı bulmadım.

  spoiler
  sualler:
  1) charles niye birden ormanda yaşamaya başladı? hükümet niye charles'ın peşine adam taktı? charles niye intihar etti? cevap yok.
  2) stephen'ın kızı nasıl kayboldu, kız kaçırıldı mı, kaçırıldıysa kim kaçırdı, ne oldu kıza? cevap yok.
  3) stephen annesinin gençliğini ve daha doğmamış oğlunun çocukluğunu metroda nasıl görebildi? cevap yok. madem görebiliyor, kızının şimdiki halini görse ya!!
  4) stephen'a ilgi duyan kadının hükümetle ilgili söylediği şeylerin manası nedir, neler oluyor? cevap yok.
  velhasıl saçmasapan bir film olmuş.

  spoiler
 • "onu sevmek, özlemekten farklıdır" gibi güzel bir repliğe sahip film.
 • filmin türkçe adı zamandaki çocuk değil zamanında çocuk olmalıydı bence.
  charles'ın aradığı da kendi kayıp çocukluğuydu muhtemelen. benden bu kadar. geri kalandan tek satır anlamadım. kitabını okurum diye buraya not alıyorum.
 • çok fazla konuyu kısa sürede ve bir arada anlatmaya çalıştığı için zor bir film. kitabı okusam belki daha iyi otururdu bazı şeyler ama yok, sonunu hiç anlamadım ben. yani anladıklarım, ihtimaller yetmedi daha doğrusu, oturtamadım bir yere.

  --- spoiler ---

  bittiğinde, ortada kaybolan bir çocuk olmadığını, bir çocukluk olduğunu düşünen yalnız ben değilim umarım. diğer tarafta çocuklara dair düzenlemeyle uğraşmak, o düzenlemenin katılığı, charles'ın önce içindeki çocuğu arayıp sonra intihar edişi falan derken kafam çok karıştı. cidden hiçbir şey anlamadım ben filmden.

  kate kayboldu, tamam. peki annesini görmek, hem julie hem stephen tarafından görülen o erkek çocuğu neydi? çocuklarla ilgili yapılan çalışma neydi ya öyle, sinirlendim zaten. bir buçuk saat bu kadar kafa karıştırmak için çok kısa bir süre.

  --- spoiler ---