şükela:  tümü | bugün
 • charlie chaplin'in 1928 tarihli gag dolu, enfes filmi. diğer filmlerine nazaran az bilinir fakat akademiden yapımı, yönetimi, yazarlığı ve oyunculuğunda gösterdiği deha nedeniyle kategori dışı özel bir oskar almıştır (o zamanlar adı oskar değildi tabi) çekimler sırasında seti yanmış adamcağızın, ruh hastalıklarına kapılmış. der himmel über berlin'in referans aldığını sanıyorum ama imdb öyle demiyor. katiyen bulun bakın.
 • oyunculuk ve çekimleri açısından son derece başarılı bulduğum (aynaların arasında bir kovalamaca sahnesi var ki kesinlikle görülmeye değerdir), ancak hikayesi diğer şarlo filmlerine nispeten daha zayıf olan (böyle düşünmemin sebebi hazin sonundan dolayı da olabilir emin diilim), yine de sadece girişte chaplin'in sesinden yükselen -şu anda ismini hatırlayamadığım- şarkıyı dinlemek için bile arşive katılması gereken bir film.
 • charlie chaplin otobiyografisinde bu filminden hiç bahsetmez. bu filmle ilgili kızı geraldine chaplin'in aktardıkları da oldukça ilginçtir. söylediklerine göre filmin sonundaki sahnede kullanılan sirk ekibinin arabaları ve atları çalınmış, set yanmış, binbir zorlukla film bitirilmiştir. filmin baş aktristi merna kennedy ile yaşadığı berbat ilişki de tuz biber olmuştur. geraldine chaplin'in eklediği ilginç bir ayrıntı da filmin son sahnesiyle ilgilidir. son sahnede koca sirk hareket ederken charlie chaplin sabit durur ve konvoyu izler. chaplin, sahne bitip de kaydı izlediğinde şapkasının yamuk durduğunu görüp sahneyi birkaç sefer tekrar ettirir.
 • dünyanın en komik adamı bir sirkte komiklik işine girmeye çalışır ve başarısız olur! ironiye bakın. filmin tüm komikliğine rağmen sette çıkan yangınlarla, çalınan arabalarla ve chaplin'in sinir krizi geçirip yataklara düşmesiyle hatırlamak istemediği belalı bir film olmuştur.

  ipte yürüme sahnesi için chaplin haftalarca çalışmış ve gerçekten 12 metre yükseklikte yürüyerek harika bir iş çıkarmıştır. filmin sonu chaplin'in pathos özelliğininden dem vurulup, dar görüşlü bir açıdan eleştirilse de, aşkın tek kişilik olduğu mesajını veren ve cuk oturan bir finaldir. fellini'nin favori filmidir.
 • izlemek isteyenler icin, 8 parca halinde youtube'a eklenmi$tir.

  http://www.youtube.com/…lay_list?p=a7266b2d5f3a3dff
 • 2008 tarihi çıkışlı take that albümü.

  1. garden
  2. greatest day
  3. hello
  4. said it all
  5. julie
  6. circus
  7. how did it come to this
  8. up all night
  9. what is love
  10. you
  11. hold up a light
  12. here/she said
 • charlie chaplin'e ilk akademi ödülü'nü kazandıran filmi. bu ödülün henüz oscar adını almadığını dönemlerden bahsediyoruz elbette. chaplin'in bu ödülü almasındaki başlıca neden ise yazmak, yönetmek ve üretmek konusunda bitmek tükenmek bilmeyen dehası. buna rağmen chaplin bu filmi hatırlamamayı tercih eder; bu tercihin sebebi ise filmin kendisi değildir. filmin çekimleri sırasında yaşananlardır perde arkasına sakladığı. film, 1920'lerde hollywood camiasında yaşanan en fırtınalı boşanmayla eş zamana denk gelir. lita grey'in avukatları chaplin'in kariyerini noktalamak için ellerinden geleni yaparlar. üstelik yaşanan talihsizlikler bununla da kalmaz. filmin çekimleri başlamadan çekimlerin gerçekleşeceği sirk çadırı fırtına nedeniyle yerle bir olur. çekimlerin 9. ayında çıkan bir yangın da tüm seti tarumar eder. işte böyle bir talihsizlikler silsilesinin ürünü bir başarıdır karşımızdaki.
 • filmin dvd'sinde bulunan extralardan birinde, 1928 gösteriminden bir kare var. bu karede cep telefonuyla konuşan bir kadın keşfetmiş belfast'lı bir arkadaş. 1928'de? cep telefonu? lan?!
  yüzünü gizlemeye çalışan biri olduğunu düşündüm önce ama tekrar tekrar yakınlaştırarak izleyince. laan!?

  şurdan izleyin: http://blogs.suntimes.com/…one-in-a-1928-movie.html
 • 28 yapımı olan bu filmde cep telefonu ile konuşarak yürüyen bir hanımabla'nın varlığından bahsetmiş hürriyet bugün.ahana
hesabın var mı? giriş yap