şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tübitak popüler bilim kitaplarından çıkmış gavin pretor-pinney imzalı bulutlar üzerine bir kitap. kitabın orjinali- the cloudspotter's guide- 2007 yılında perigee trade'den çıkmış.

  the cloud appreciation society ' e mal edilmiş bir kitap olmakla beraber gköyüzünde iki damla bulut görünce aklı başından giden insanlar için bulunmaz nimettir. detaylı anlatımlarını kendi içindeki bir testle taçlandıran kitap tübitak kitaplığına dahil olarak türk bulutseverlerine de güzel bir örnek teşkil etmektedir.

  kitabın az buçuk kurcalanmasından sonra akla düşen bulut sevenler derneği -the cloud appreciation society- de neyin nesi sorusunu karşımıza http://cloudappreciationsociety.org/ u çıkartıyor.

  görüyoruz ki 12 tl gibi bir rakama bu derneğe üye olabiliyoruz.-karşılığında bulut sevenler derneği üyeliğini içeren iki üç parça kağıt gönderiyolar- burada bir sürü pembe dünyalı insan bulutlar üzerine aktiviteler düzenleyip, şiirler yazıp, fotoğraflar çekiyorlar. totalde gey bir olay. ama işte bunun da müşterisi var demek ki.
 • bulutlar hakkında verdiği bilgilerle ansiklopediden farkı olmayan müthiş kitap.

  fakat verilen bilgilerin ağırlığını ve ayrıntılarını ele aldığımızda gökyüzüne ilgisi olmayanların okumakta bir hayli zorlanacağı aşikar. ilgisi olanlarınsa okuduğu her sayfada gökyüzüne olan aşkları bir tık daha artacak cinsten. kafanızı göğe çevirdiğiniz anda, bulut çeşitlerini, isimlerini ve oluşumlarını bilmek gerçekten muazzam bir haz.

  kitapla ilgili tek bir sorun var; o da basılan binbir çeşit bulut görsellerinin siyah beyaz olması. kitaba dair bütün hevesimi alıp götürüyor. buradan tubitak yayınlarını esefle kınıyorum. *