şükela:  tümü | bugün
 • son yılların en yetenekli rapper'ı kanye west'in 2004 çıkışlı ilk solo albümü. rap albümlerini tanımlamak için 'bomba', 'çılgın' gibi saçma tabirler kullanılır genellikle, ancak "the college dropout"ın kendine has soul tandanslı naif müziği, bu tip kelimelerle ifade edilemeyecek kadar hoş ve narin. lauryn hill sample'lı all falls down'dan tutun da, jesus walks'a, through the wire'a ve açılıştaki we don't care'e kadar pek çok şarkı marvin gaye'den veya otis redding'den çıkmış gibi duruyor. bir taklit değil ama bu, aksine çok nitelikli bir harman. rap bombaları* yok mu, elbette var: school spirit, talib kweli'li get 'em high, jay-z destekli never let me down ve ludacris'in ağırlığını koyduğu breathe in breathe out gibi. ama "the college dropout"u son yılların en iyi albümlerinden biri yapan asıl şey, keskin sözler, başarılı ritimler, sert rhyme'lar falan değil; müziği. bir rap albümü ancak bu kadar güzel olabilir diyerek bitireyim.
  kanye'nin yine büyük başarı kazanan ikinci albümü içinse (bkz: late registration).
 • 2005 grammy ödülleri'nde "yılın albümü" ödülüne aday gösterilmiş ve "en iyi rap albümü" dalında grammy kazanmıştır.
 • yayınlanışının üzerinden 10 sene geçmiş olan muhteşem albüm. 10 sene olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum. jesus walks'un henüz doğru düzgün mix'lenmemişken internete sızan versiyonunu dinlediğim günleri daha dün gibi hatırlıyorum be abi...

  siyah müziğin köklerinden soul'u rap müziğe tekrar entegre edip soul bazlı sample'ları tekrar popülerleştiren, rap prodüksiyonun çehresini değiştiren; inanılmaz isabetli sosyal eleştirileri, bilinçli tavrı, yaratıcılığı ve daha niceleriyle çok büyük işler başaran gerçek bir efsane. dinlemesi en keyifli rap albümlerinden biridir.
 • kanye west'in en underrated albümü, 20 yıl sonra falan çok daha ayrı bir yerde olacak. 2000li yılların rap müziğinin başyapıtlarından birisi. jesus walks ve get em high gibi harika şarkıları içinde bulundurur.
 • acayip keyifli bir albüm ya, beni anında neşelendirebilen nadir albümlerden (bir diğeri de late registration zaten). yeezus falan da tabii ki gayet güzel ciddili albüm ama kanye umarım böyle geyikli daha çok albüm yapar.
 • kanye west'in taş gibi albümlerle karşımıza çıkmasına rağmen bir daha asla yerini dolduramayacağı çıkış albümü. kendisinin yapıp yapabileceği en iyi iştir kanımca, keyfini çıkartın.
 • çıkalı 15 yıl olmuş, kanye west'in debut albümü. aradan çıkan onca yılda kalite düşüşü herkesin malumu ama kanye'de bu durum biraz daha farklı sanki bambaşka bir adama dönüştü. o zamanlarda egoist'di ama rahatsız etmiyordu bu. albümden bugün piyasada söz sahibi olan çoğu rapper ilham almıştır. örnek vermek gerekirse j cole en sevdiği albümlerden biri olduğunu söylemiş ve ilk single'ı work out'da new workout plan'in sample'ını kullanmıştır. kid cudi'nin hibrit ritimlerinin ve günah çıkarma sözlerinin ilham kaynağı olmuştur. kendrick lamar sınırlarının olmamasının ve yaratıcılığının en büyük sebeblerinden biri olarak bu albümü göstermiştir. lupe fiasco'ya da ilham olduğu söylenir ama lupe bunu reddetmiştir.

  https://twitter.com/…tatus/1094709606964637696?s=09

  katkı ve ilham ayrı şeyler.

  genelin aksine bu albümün ismi ilk anıldığında aklıma never let me down gelir. sonrasında through the wire, o tatlı klibi ve beat. albüm çocuklara armağan ettiği we don't care ile açılır. sonrasında john legend'ın harikalar yarattığı keşke daha uzun bir şarkı olsaymış dediğimiz graduation day. sonrasında her albümde olması gereken liste ve ticari başarı için yapılmış ama buna rağmen çok iyi olan all falls down. ölümü andığı i'll fly away, şimdilerde buralardan memnun gözükse de o zamanlar uçup gökyüzüne gitmek istediğini söylediği spaceships. jesus walks hakkında bir şey yazmaya bile gerek yok mükemmel şarkı. never let me down'un öyle mükemmel bir beat'i varki lirikal olarak ne kadar güzel bir şarkı olduğunu uzun süre sonra fark ettim. get em high emcee performansları, melodisi iyi olmasına rağmen bassline'ı nedeniyle çok sevdiğim bir şarkı değildir. new workout plan gerçekten hanımlar için güzel bir workout şarkısıdır... slow jamz'de favorimlerimden biri değildir. yani arada açar dinlerim ama 2 kere üst üste dinleyeceğim bir şarkı değil. breathe ın breathe out'da şaşırdığım nokta böyle konusu olan şarkı da neden ludacris'e nakarat okuttu ? o dönem formdaydı ve müthiş bir verse çıkarabilirdi. mesela two words'de mos def bunu mükemmel bir şekilde yapmış ayrıca şarkı da çok sağlam. family business çok içten ve derin. last call ise yapılabilecek en güzel, en samimi kapanışlardan biri.
 • plağını al evde sakla 15-20 sene sonra klasik müzik diye dinle bu albümü. öyle güzel öyle zamansız.
 • şarkıların yanı sıra skit'leriyle de öne çıkan albüm. school spirit skit 2 favorim.*

  --- spoiler ---

  hate all you want, but ı'm smart, ı'm so smart and ı'm in school all these guys out here making money all these ways and ı'm spending mine to be smart! you know why? cause when ı die buddy you know what's gonna keep me warm? that's right, those degrees.
  --- spoiler ---
 • modern bir klasiktir. her parca, her skit ayri muhtesem. tesekkurler young kanye...