şükela:  tümü | bugün
  • işlemedikleri suçları çeşitli baskılar altında "itiraf" edip hüküm giyenleri konu alan, bizimkiler de dert mi amına koyayım dedirten netflix yapımı belgesel.
  • izlediğim ilk 2 bölüm ile oldukça beğenimi kazanmış netflix yapımı.
  • cok cok carpici, akici, turun meraklilari icin orgazmik bir baska netflix belgeseli. yine basladigimla bitirdigim bir oldu, 7 bolum sonrasi kafamsa yine bi milyon.

bir insanin, 8 saat surebilen bir sorgu sonrasi, bu konuda ozel egitim alan sorgu dedektifleri tarafindan maruz kalinan siddetli psikolojik baskiya dayanamayarak, konu olan cinayetle hicbir ilgisi/baglantisi olmadigi halde, kisiye "evet, ben yaptim" dedirtmeleri nasil oluyormus, canli canli, gercek sorgu kasetlerini izleyerek tanik oluyorsunuz. dehsetengiz bir olay bu, korkunc. sorguda gecen zorlu bir 8 saat sonrasi, bircogu resmen artik eve gidebilme umidiyle en son "ben yaptim" diyor:

--- spoiler ---

en cok da, iki bolume sigdirdiklari ilk cinayetin suphelilerini kanada polisinin "mr.big'' dedikleri kendi "simdilerde yasaklanan" yakalama yontemleriyle ele gecirme asamalari ve en son bolumdeki, esi ve 4 cocugu da icindeyken, arabayi nehre ucuran adam nefesimi kesti ve kafami karistirdi. bi onlara biraz inanamama gibi bi durum yasadim, ozellikle de son bolumdeki suphelinin "arabanin dusecegini dusunmemistim, sadece korkutmak istemis, kenarda durdurmak istemistim." demesi midemi bulandirdi. muhtemelen o minvalde gaza basti o, dedigi gibi biseyler sikisti ve araba duramadi ve nehre uctu. bence yine de biraz suclu gibi :/ aslkjdjd involuntary manslaughter olabilir belki, neyse...

washington dc'de ise boku bokuna tutuklanip, sonradan masumiyetleri anlasilip saliverilen afrikan-amerikan cetecilerin kurtulus hikayesine ise cok cok mutlu oldum. yemin ediyorum bu dosyalari sonradan inceleyip, bu suscuz yere hukum giymis insanlari ozgurlugune kavusturan avukatlar, tam cennetlik yemin ediyorum.

ayrica alakali olarak; (bkz: the innocence project)

bir de isin kotu kismi, (hukuken anladigim kadariyla) cogunun davasinin temyiz hakki da kalmamis ve sonradan saliverilme haklari yok!

son olarak, 3. veya 4. bolume konu olan ve kizini oldurmekle suclanan "masum" annenin hapiste cezasini cekerken soyledigi su sozle de bitirelim entarimizi:

"sakin konusmayin, ve avukatinizi cagirin."

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

şu ana kadar 3 bölüm izledim. ilk iki bölüm bir cinayeti anlatıyor zaten. özellikle ilk cinayet davası benim oldukça kafamı karıştırdı. gerçekten öyle bir muallak durum ki. ne tam olarak bu çocuklar için masum diyebiliyorsun ne de tamam bunlar yaptı kesin diyebiliyorsun. araftasın resmen.

2. bölümde ise çok net kafası allak bullak olmuş bir adam var. adamın hayatının içine sıçmışlar.

özetle hani filmlerde görüyoruz ya "konuşmama hakkına sahipsin" geyiğini. gerçekten burada ne kadar önemli bir hak olduğunu anlayabiliyorsun. yanında avukatın yoksa bir kelime dahi konuşmayacaksın.
    --- spoiler ---
  • netflix official alt yazi cevirmeni yusuf özyol olan belgesel.
  • henüz iki bölüm izledim, ancak kafam allak bullak oldu. nerede böyle belgeseldir, dizidir, filmdir varsa tüketmeye çalışıyorum. hatta öncelikle türün meraklılarına birkaç yapım söyleyeyim öneri minvalinde:

- the jinx the life and deaths of robert durst
    - american crime story
    - making a murderer
    - how to get away with murder
    - capturing the friedmans
    - dear zachary a letter to a son about his father
    - amanda knox (netflix belgeseli)

bunların dışında film belgesel her türlü öneriye açığım lan n'olur :(

--- spoiler ---

ilk iki bölüm, dört kişilik pakistanlı bir ailenin üç üyesinin beyzbol sopasıyla öldürülmesine ayrılmış. üç üye diyorum, zira oğulları ve oğullarının en yakın arkadaşı katil zanlısı olarak görülüyor. kanada'da mr. big adı verilen çok acayip uygulama var 90'larda. mr. big adı verilen kişi, organize bir suç örgütünün başıymış gibi, katil zanlılarının arasına girip onlara suçlarını itiraf ettirmeye çalışıyor.

olay, amanda knox davasına dönmüş bir nevi. bir kısım insan, manipülasyonun etkisi altındayken konuştular derken diğer kısım, çocukların suçlu olduğunu iddia ediyor. gerçi çocuk mocuk değiller, iddia middia da kimsenin umurunda değil, her türlü müebbet yemişler.

şu mr. big olayına değinmek gerekirse, hayatımda gördüğüm en zırto uygulama olabilir. kendi aileme bile, bi sürü şey bilmeme rağmen, sussunlar diye "he ben bilmiyom ki" diyebiliyorken, adamlar bunu sisteme oturtmuşlar ahdjdjff. hayır bir de karşında mafya babası diye düşündüğün, kodaman bir herif var. adamı etkileyelim, "bakın biz loser değiliz"i gösterelim diye saçma sapan bir oyun oynamış olmasınlar?

hepsini geçtim, niçe sevmeleri gibi sebeplerden vurmaya çalışmışlar. bin tane film izlediysem, yarısından çoğu korku, gerilim, suç. bu beni katil mi yapar? hell no. puzzle çözmeyi seven biri yapabilir, bilemem. ne katili ya? ooo nihilizm mi, kesin katil bunlar. puh abv.
    --- spoiler ---
  • diziyi dün itibariyle mıy mıy izleyerek bitirdim ve bebeksi psikolojim bozuldu. etrafımda ne kadar hukuk mezunu adam varsa önerdim, allah aşkına yorumlarınızı benimle paylaşın dedim. bir tane geri dönüş alamadım. bu ülke bitmiş bee. şakası bi yana, masumiyetlerinden emin olamadığım insanların göz göre göre hatalı bir şekilde yargılanmaları, jürinin, medya etkisiyle önceden karar verip mahkeme salonuna dev önyargılarıyla girip insanların hayatlarıyla oynamaları moralimi bozdu. ha bir yandan da diyorsun ki, belki uygulanan itiraf yöntemi işe yarıyordur, belki işkence değildir, belki de sen masum olmayan insanlara üzülüyorsun şu an.

üzülsem suç, üzülmesem gönlüm razı değil. çok değişik bi yapımdı. tam olarak yüzde yüz haklı veya yüzde yüz haksız değil kimse. beni en çok etkileyen, ev hapsi alan üçüncü bölümdeki adamdı.
  • netflix'in cinayet faili aramalı belgeseli. gerçek olayları kayıtlarıyla belgesellestirmisler. ilk iki bölümde arada kaldığım icin en sevdiğim case'di. diğerleri, hele ki 3. bölüm iç karartmanın allahı maşallah. korkunç töbest.
  • 6. bölüme yeni başladım ve galiba psikolojim bozuldu.

(bkz: psikolojik işkence)

resmen içime bir öküz oturdu ama muhtemelen merakıma yenik düşüp seyretmeye devam edeceğim.