• "zatarra abi gel boşver intikamı falan sen bana isim ver ben hepsini vurur gelirim haftasonu olmadan sonra da paraları harcarız ne diosun?" dien jacopo karakterine hasta olduumuz film
  • bulduğu hazine sayesinde parasıyla istediği kötülüğü yapabilecek güce eriştiği halde şiddet içeren bir intikam seçmemiş. yıllar yılı kendini geliştirmiş, dünyayı dolaşmış, her konuda bilgisini arttırmış ve düşmanlarını izlemiştir. intikam vakti geldiğindeyse ilk olarak parasıyla kıskançlıklarını ve ilgilerini üzerine çekmiş, düşmanlarını sözleriyle ezmiş, bilgisiyle saygılarını kazanmış ve onlarla labirentteki fare gibi oynamıştır.

rambo tarzı filmler zamanla yok olurken monte kristo kontu'nun hala okunması ve filmlerinin izlenmesinin nedeni; gücünü kaslar ve silahlardan değil. zeka, incelik, zarafet, asalet ve sabır'dan almasıdır.

ayrıca dantes gelecekte ayrılacaklarından korkan cariyesine "çiçekten ayrılan ağaç değil, ağaçtan ayrılan çiçektir." diyerek saygımı kazanmıştır.*
  • --- spoiler ---

mercedes: hatırlıyor musun küçük bir çocukken edmond'a düdük alınmıştı ve sana da midilli. ve senin midillinle olduğundan daha mutlu olması seni çılgına çevirmişti.

--- spoiler ---
  • kitabını okumadan sadece filmini izleyerek şunu diyebilirimki, bu kont amca, 14 yıl yattığı zindandan, katıksız yemekle domuz gibi güçlü çıkmayı becerebilmiştir. kendisini takdir eder, hayatında başarılar dilerim.

edit : ben sonra romanı okudum. hatta iki kere okudum. filmine koyayım size birşey olmasın. kitap harika.
  • bazı diyalogları çok akılda kalıcı yine kitabı tam yansıtamayan, inancı ve büyük değişimi anlatan oldukça güzel bir film.

hapiste peder ile dantes'in ilk konuşmalarından.

peder - sana, senden kimsenin hiç bir zaman alamayacağı bir şey öneriyorum?
    dantes - özgürlüğümü mü?
    peder- hayır, özgürlüğünü elinden alabilirler bunu öğrenmiş olmalısın. ben sana onların asla alamayacağı şeyi; bilgiyi öneriyorum, tarih ekonomi felsefe ne istersen.
    dantes- ya okuma? okumayı da öğretir misin?
    peder *duraksar* evet, öğretirim tabi.
  • monte cristo hikayesinin yeni cevrimi ve de cok iyi cevrimi olan bir film bu. mekan secimleri, cekimler ve de oyuncular pek guzel hazirlanmis. ozellikle edmond dantes nin degisimi cok net ve dogal gorunuyor. duello sahneleri cok gercekci yapilmis bu sefer. kahramanca eskrim goruntulerinden cok, belirsiz ve gayet sert, olumcul dovusler olmus. yaslanmayan bas kadin oyuncu disinda, pek hos bir film, kacirilmamasi, ozellikle sinemada izlenmesi gereken cici.
  • dumas'nin intikam duygusunu baz aldigi unlu eseri...kevin reynolds un basroolerini jim caviezel ve guy pearce arasinda bolusturdugu son filmi..elestirmenlerin sivri uclu elestiri oklarina hedef olmus olsa da,anlatimda bosluklarin oldugu iddia edilse de bir izleyici olarak seyretmekten buyuk keyif duydugum,haz aldigim,kendimi kaptirdigim basarili bir uyarlama..
  • luigi: - onu "zattara" diye çağıralım.
    edmond: - korkutucu bir isim gibi.
    luigi: - "yüzen odun" demek.
  • --- spoiler ---
    aşağıdaki diyalogla beni benden almış filmdir. bu tarzı her zaman sevmişimdir her zaman etkilenmişimdir. tek bir cümleyle son noktayı koymak.
    filmde tünel kazan amca esas oğlanın hücresine çıkar ve aralarında şu diyalog geçer.

- i'm abbe faria, i'm a prisoner in chateau 'lfft for 11 years. 5 which have been spent digging this tunnel
    - there's 72519 stones in my walls. i've counted them many times.
    - but have you named them yet?

- ben abbe faria 11 yıldır chateau d'lfft te mahkumum. bunun beş yılı bu tüneli kazmakla geçti.
    - duvarlarımda 71519 tane taş var. onları defalarca saydım.
    - ama henüz onlara isim vermedin değil mi?
    --- spoiler ---
  • dumas'nın eserinden, 2002 yılında çekilen filmin türkçe dublajlı halinde, edmond dantes'i filmin başında kovalayan muhafızların "jandarma" olması, göz yaşartıcıydı. biraz kurcalasan, dantes'e tuzak kuranların jitem olduğunu bile çıkarırsın lan ortaya.
hesabın var mı? giriş yap