şükela:  tümü | bugün soru sor
 • varoluşçu psikoterapinin önemli isimlerinden rollo may'in mutlak okunası yapıtı.
 • amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismi rollo mayin en temel yapıtlarından biridir. may, psikoloji, psikoterapi, felsefe ve sanatla yakın ilişkisinden ötürü, yaratıcılık konusunu ilginç bir perspektiften inceliyor. tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygısının içine gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor. geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayan may, yeni olanın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilim dışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor. bunun için de yeni bir cesaret biçiminin bireyde yaratılmasına önemli katkılarda bulunuyor.
 • gece yarısı "tanrı cesur mudur?" sorusunu sorduran iki kelime
 • birim cumlede en fazla aforizma bulundurma rekorunu uzak ara elinde bulunduran rollo may kitabi.
  siir ve siir yazma uzerine konusmaktan, en az siir yazmaktan ho$landiklari kadar ho$lanan $air güruhunun aforizmalari buyuk cogunlugu olu$turuyor.

  yarati ; kitapta olum anksiyetesinden kurtulmanin fi$ekledigi bir cesaret eylemi olarak kavramla$tirilmi$tir.
 • transandantal meditasyon gibi huzur ve dinginlik verme amaçlı yöntemlerin, yaratmanın gerçekleştiği karşılaşma anına götüren içsel gerilim ve çatışmaları yok ederek kişiyi yaratıcılıktan uzaklaştırdığını savunan faydalı eser.
 • rollo may'in bu önemli kitabını sanırım bundan daha iyi özetleyen bir yazı yoktur.

  (bkz: http://www.metiskitap.com/metis/catalog/text/56675)
 • türkçe'ye yaratma cesareti adıyla çevrilmiştir. çevirmeni alper oysal'dır. metis tarafından yayımlanmıştır. ressam ve psikiyatr olan rollo may'in yaratma süreci üzerine yaptığı şahane araştırmalara ve tespitlere yer verir. yaratma hazzını vecd'e* bağlar may insanı. son beş yılda okuduğum kurmaca dışı eserler arasında bana en çok yardım etmiş, ilham vermiş, gönlümü okşamış kitaptır. metis'e her uğradığımda bir kopya alırım, sevdiğim ve ilgisini çekeceğini düşündüğüm dostlarıma hediye ederim bu kitabı. cesaret vericidir.
 • çevirisi ve sunuşu alper oysal tarafından yapılmış kitaptır ve de bu kadar çarpıcı olabilirdi ancak denilecek anlatımda.. sunuş kısmında şöyle demektedir;

  "felsefe somut gerçeklikten yola çıkmalı ve sonra tekrar somut gerçekliğe dönmelidir. felsefenin hareket noktası öyle bir nokta olmalıdır ki, kişi bu noktadan başka bir noktadan başlayamasın. başka hiçbir şeyden değil de yalnız ondan başlamamızı zorunlu kılan, kendini kayıtsız şartsız üstümüze dayatan bu nokta, acıdır. acı, ondan yola çıkmamızı gerektiren somut noktadır. ve, acının karşısında aradığımız da mutluluktan başka bir şey değildir. tüm düşünce, acı ve mutluluğun somut kutupları arasında kuşatılmıştır." – rene le senne, "la decouverte de dieu"

  devamı için buyrunuz

  --- spoiler ---

  ''parçalanmaya karşı bir mücadeledir yaratıcı
  süreç: uyum ve bütünleşmeyi doğuracak
  olan yeni varlık türlerinin varoluşa
  getirilmesi mücadelesi.. ''

  --- spoiler ---
 • "sanatçılar genellikle kendi iç imgeleri ve hülyalarına dalmış yumuşak huylu insanlardır. ama tam da bu onları baskıcı bir toplum için korkulu kılar. çünkü sanatçılar, insanoğlunun süregelen kafa tutma gücünün taşıyıcılarıdır."